https://www.innews.az/uploads/news/2023-01/_innews_352e751a8172a0cf032930b56_o.jpg
Azərbaycan Respublikası ilə Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının müdafiə nazirlikləri arasında əməkdaşlıq planına əsasən ölkəmizdə Təhlükəsizlik və Partlayıcı maddələrin Tədrisi Beynəlxalq Məktəbinin mütəxəssisləri tərəfindən “Partlayış təhlükələri haqqında məlumatlandırma" üzrə təlim kursu keçirilir.
Təlim kursunun keçirilməsində əsas məqsəd partlayıcı sursatların qalıqları ilə tanışlıq, onlarla davranış qaydaları, minalanmış ərazinin işarələnməsi və yaralıların həmin ərazilərdən təxliyəsi, həmçinin gələcəkdə bu təlimin öz mütəxəssislərimiz tərəfindən keçirilməsinin metodlarını tədris etməkdən ibarətdir.
Hərbi qulluqçularımızın iştirakı ilə keçirilən kurs 2023-cü il fevral ayının 4-dək davam edəcək.
Qeyd edək ki, təlim kursu Azərbaycan Ordusunun Təlim və Tədris Mərkəzində, eləcə də "Qaraheybət" Təlim Mərkəzində nəzəri və praktiki olaraq keçirilir.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-01/_innews_352e751a8172a0cf032930b56_o.jpg
В соответствии с планом сотрудничества между министерствами обороны Азербайджанской Республики и Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии, специалистами Международной школы безопасности и изучения взрывчатых веществ проводится учебный курс «Информирование о взрывной опасности».
Основной целью проведения учебного курса является ознакомление с остатками взрывоопасных боеприпасов, правил обращения с ними, разметки заминированного участка и эвакуации раненых с этих территорий, а также освоение методов проведения этого курса для его последующего обучения местными специалистами.
Курс с участием наших военнослужащих продлится до 4 февраля 2023 года.
Отметим, что теоретическая и практическая части учебного курса проводятся в Учебно-тренировочном центре Азербайджанской Армии и учебном центре «Гарахейбат».