Avropa İttifaqı və BMTİP Azərbaycanda sosial sahibkarlığın inkişafı üzrə "Təlimçilərin Təlimi" Proqramına başlayıb
Avropa İttifaqı və BMTİP Azərbaycanda sosial sahibkarlığın inkişafı üzrə "Təlimçilərin Təlimi" Proqramına başlayıb Avropa İttifaqı və BMTİP Azərbaycanda sosial sahibkarlığın inkişafı üzrə "Təlimçilərin Təlimi" Proqramına başlayıb
Avropa İttifaqı (Aİ) və BMTİP Azərbaycanda sosial sahibkarlığın inkişafına dəstək məqsədilə iki həftəlik “Təlimçilərin təlimi” proqramına başlayıb.
Proqram Aİ tərəfindən maliyyələşdirilən vətəndaş cəmiyyəti təşkilatları ilə iş layihəsi çərçivəsində təşkil edilir. İntensiv təlim proqramı sosial sahibkarlıq istiqamətində 7 milli ekspert hazırlamaq məqsədi daşıyır. Bu ekspertlər, daha sonra sözügedən proqramdan əldə etdikləri bilik və bacarıqları öz iş fəaliyyətlərini sosial biznes modelinə yönəltməkdə maraqlı olan 40 vətəndaş cəmiyyəti təşkilatı, sosial sahibkarlar və gənclər qrupları ilə paylaşacaq.
Peşəkar təlimçilər sahə üzrə beynəlxalq və yerli ekspertlərin dərslərində iştirak edərək sosial sahibkarlıq sahəsində bacarıqlarını artırmaq imkanı əldə edirlər. Təlim proqramı 9 modulu əhatə edir və iştirakçılara müxtəlif sosial biznes tərifləri və terminlərini anlamağa, sosial sahibkarların ehtiyaclarını və imkanlarını qiymətləndirməyə, o cümlədən sosial sahibkarlara mentorluq etməyə və ümumilikdə, ekosistemi başa düşməyə kömək edir. Proqram həmçinin ideyanın yaradılması, biznes dizaynı və planlaması, satış və marketinq, kommunikasiya, eləcə də biznes ideyalarının təqdimatı üçün effektiv alətlər təqdim edir. Proqramın sonunda iştirakçılar qazandıqları yeni bacarıq və səriştələri qiymətləndirmək üçün test imtahanından keçəcək.
Seminarlar sosial iqtisadiyyat, dairəvi iqtisadiyyat, eləcə də yerli və inklüziv inkişaf sahələrində təxminən 15 illik təcrübəyə malik ARCO (Birgə inkişaf üçün Aktiv Araşdırma) Araşdırma Mərkəzi (İtaliya) və “ARPA Consulting” tərəfindən aparılır.
Ekspert Təlim Proqramı Azərbaycanda Sosial Sahibkarlıq Platformasının yaradılması istiqamətində çoxmərhələli prosesin ilk addımıdır və bu silsilə fəaliyyətlər 40-a yaxın sosial yönümlü təşkilat və Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri istiqamətində həllər üzrə çalışan şirkətlər üçün potensialın artırılması seminarları ilə davam edəcək. Bunun ardınca təşkilatlar ideyalaşdırma və akselerasiya proqramlarına cəlb ediləcək. Burada təşkilatlar yeni sosial biznes ideyaları yaradacaq və layihənin maliyyə dəstəyindən faydalanaraq fikirlərini real biznesə çevirmə imkanı əldə edəcəklər.
Təlim proqramı, Aİ-nin maliyyələşdirdiyi və BMTİP-nin həyata keçirdiyi “Azərbaycanda innovasiya əsaslı və dayanıqlı vətəndaş cəmiyyətinin inkişafı” layihəsi tərəfindən həyata keçirilir.

https://innews.az/uploads/news/2023-01/_innews_15f0ae02c4b78178039c23620_o.jpg
The European Union (EU) and UNDP started a two-week intensive ToT (training of trainers) programme to foster development of social entrepreneurship in Azerbaijan.
The programme is organised as part of the EU-funded project on civil society organisations and aims to prepare 7 national experts as future trainers who will be passing the gained knowledge and skills to 40 civil society organisations, social entrepreneurs and youth groups interested in shifting their operations towards social enterprise model.
The master trainers have the opportunity to enhance their core capacity in social entrepreneurship while having in-class support of international and local experts.
The programme covers 9 modules and helps the participants easily navigate among various social business definitions and terms, assess needs and capacity of social entrepreneurs, mentor social entrepreneurs, and understand the ecosystem. The programme also provides effective tools for idea generation, business design & planning, sales and marketing, impact communication and pitching of business ideas. At the end, the participants will be required to take a test to assess acquired skills and competences.
The workshops are led by ARCO (Action Research for CO-development) Research Centre (Italy) and ARPA Consulting with around 15 years of experience in social economy, circular economy and local and inclusive development
The Master Training Programme is the first step of the multi-stage process towards creation of a Social Enterprise Platform in Azerbaijan, and the series will be continued by the capacity building workshops for around 40 socially oriented organizations and companies working around the SDGs solutions. This will be followed by ideation and acceleration programmes where organizations will generate social business ideas and turn them into real business while benefiting from financial support provided by the project.
This activity is delivered by the ‘Developing innovation-driven and sustainable civil society in Azerbaijan’ project, funded by the EU and implemented by UNDP. The project aims to support increase civil society organisations’ capacities to engage in policy-making processes, help local development, and promote social entrepreneurship in the country.