Azərbaycan ilə Özbəkistan arasında hərbi təhsil sahəsində əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub
Azərbaycan ilə Özbəkistan arasında hərbi təhsil sahəsində əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub Azərbaycan ilə Özbəkistan arasında hərbi təhsil sahəsində əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub
Müdafiə Nazirliyinin Milli Müdafiə Universitetinin rektoru general-leytenant Heydər Piriyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Özbəkistan Respublikasında səfərdə olub.
Səfərin proqramına uyğun olaraq əvvəlcə Özbəkistanın paytaxtı Daşkənd şəhərində yerləşən Heydər Əliyev Meydanı ziyarət edilib, xalqımızın Ümummilli Liderinin memorial kompleksinin önünə əklil və gül dəstələri qoyulub.
Sonra nümayəndə heyəti Özbəkistan Respublikasının Silahlı Qüvvələrinin Hərbi Akademiyasına gələrək hərbi təhsil müəssisəsinin infrastrukturu və tədris prosesi ilə tanış olub. Nümayəndə heyətinə akademiyanın yaranma tarixi və əsas fəaliyyət istiqaməti barədə brifinq təqdim edilib.
General-leytenant H.Piriyev akademiyanın xatirə kitabına ürək sözlərini yazıb.
Hərbi akademiyanın rəhbər heyəti ilə keçirilən görüşdə ölkələrimiz arasında hərbi təhsil, hərbi kadrların və ali hərbi təhsil müəssisələrində professor heyətinin hazırlanması sahəsində təcrübə mübadiləsi aparılıb.
General-leytenant H.Piriyevin “44 günlük Vətən müharibəsinin gələcəkdə çoxsaylı araşdırmaları" mövzusunda çıxışı akademiyanın professor-müəllim heyəti, təkmilləşdirmə kursunda təhsil alan birləşmə komandirlərinin müavinləri və dinləyicilər tərəfindən maraqla qarşılanıb.
Səfər çərçivəsində Azərbaycan nümayəndə heyəti Mərkəzi Hərbi Dairəsinin Qoşunlarının komandanı general-mayor Oybəy Səyidov ilə də görüşüb. Görüşdə maraq doğuran bir sıra məsələlər müzakirə olunub.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-01/_innews_e7081573b638d6591d016f37f_o.jpg
The delegation led by the rector of the National Defense University of the Defense Ministry, Lieutenant General Heydar Piriyev, paid a visit to the Republic of Uzbekistan.
In accordance with the visit program, the Azerbaijani delegation first visited the Heydar Aliyev Square in Tashkent, the capital of Uzbekistan, as well as laid wreaths and flowers in front of the memorial complex of the National Leader of the Azerbaijani people.
Then the delegation visited the Academy of the Armed Forces of the Republic of Uzbekistan and got acquainted with the infrastructure and educational process of the military educational institution. The delegation was given a briefing on the academy’s establishment history and main activities.
Lieutenant General H. Piriyev signed the academy’s Book of Remembrance.
An exchange of views on bilateral cooperation issues in the field of military education, training of military personnel and professors in higher military educational institutions was held during the meeting held with the leadership of the academy.
A speech by Lieutenant General H. Piriyev on the topic “The upcoming numerous studies of the 44-day Patriotic War” aroused great interest among the teaching staff of the academy, deputy commanders of formations and listeners studying at improvement courses.
As part of the visit, the Azerbaijani delegation met with the commander of the Central military district, Major General Oybek Saidov. The meeting also discussed issues of interest.