Azərbaycan ilə Özbəkistan arasında hərbi təhsil sahəsində əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub
Azərbaycan ilə Özbəkistan arasında hərbi təhsil sahəsində əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub Azərbaycan ilə Özbəkistan arasında hərbi təhsil sahəsində əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub
Müdafiə Nazirliyinin Milli Müdafiə Universitetinin rektoru general-leytenant Heydər Piriyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Özbəkistan Respublikasında səfərdə olub.
Səfərin proqramına uyğun olaraq əvvəlcə Özbəkistanın paytaxtı Daşkənd şəhərində yerləşən Heydər Əliyev Meydanı ziyarət edilib, xalqımızın Ümummilli Liderinin memorial kompleksinin önünə əklil və gül dəstələri qoyulub.
Sonra nümayəndə heyəti Özbəkistan Respublikasının Silahlı Qüvvələrinin Hərbi Akademiyasına gələrək hərbi təhsil müəssisəsinin infrastrukturu və tədris prosesi ilə tanış olub. Nümayəndə heyətinə akademiyanın yaranma tarixi və əsas fəaliyyət istiqaməti barədə brifinq təqdim edilib.
General-leytenant H.Piriyev akademiyanın xatirə kitabına ürək sözlərini yazıb.
Hərbi akademiyanın rəhbər heyəti ilə keçirilən görüşdə ölkələrimiz arasında hərbi təhsil, hərbi kadrların və ali hərbi təhsil müəssisələrində professor heyətinin hazırlanması sahəsində təcrübə mübadiləsi aparılıb.
General-leytenant H.Piriyevin “44 günlük Vətən müharibəsinin gələcəkdə çoxsaylı araşdırmaları" mövzusunda çıxışı akademiyanın professor-müəllim heyəti, təkmilləşdirmə kursunda təhsil alan birləşmə komandirlərinin müavinləri və dinləyicilər tərəfindən maraqla qarşılanıb.
Səfər çərçivəsində Azərbaycan nümayəndə heyəti Mərkəzi Hərbi Dairəsinin Qoşunlarının komandanı general-mayor Oybəy Səyidov ilə də görüşüb. Görüşdə maraq doğuran bir sıra məsələlər müzakirə olunub.

https://innews.az/uploads/news/2023-01/_innews_e7081573b638d6591d016f37f_o.jpg
Делегация во главе с ректором Национального университета обороны Министерства обороны генерал-лейтенантом Гейдаром Пириевым находится с визитом в Республике Узбекистан.
В соответствии с программой визита сначала делегация посетила площадь Гейдара Алиева в столице Узбекистана - Ташкенте, были возложены венки и цветы к мемориальному комплексу Общенационального лидера азербайджанского народа.
Затем делегация побывала в Военной академии Вооруженных Сил Республики Узбекистан, где ознакомилась с инфраструктурой военно-учебного заведения и учебным процессом. Делегации был представлен брифинг об истории создания и основных направлениях деятельности Академии.
Генерал-лейтенант Г.Пириев оставил памятную запись в «Книге почетных гостей» Академии.
На встрече с руководящим составом Военной академии состоялся обмен мнениями по вопросам двустороннего сотрудничества в сфере военного образования, подготовки военных кадров и профессорского состава в высших военно-учебных заведениях.
Выступление генерал-лейтенанта Г.Пириева на тему «Предстоящие многочисленные исследования 44-дневной Отечественной войны» было с интересом встречено профессорско-преподавательским составом Академии, заместителями командиров соединений, обучающихся на курсах усовершенствования, и слушателями.
В рамках визита азербайджанская делегация также встретилась с командующим войсками Центрального военного округа генерал-майором Ойбеком Саидовым. На встрече был обсужден ряд вопросов, представляющих интерес.