https://www.innews.az/uploads/news/2023-01/_innews_66ec4cf5d7051505efb52f4ac_o.jpg
Kaspersky-nin qlobal sorğusuna* əsasən, top-menecerlərin yarıdan çoxu (62%) İT və ya informasiya təhlükəsizliyi departamenti ilə anlaşılmazlığın onların təşkilatlarında ən azı bir insidentə səbəb olduğunu etiraf edib. Həmçinin, respondentlərin üçdə ikisi (67%) kommunikasiya problemlərinin kibertəhlükəsizlik layihələrinin həyata keçirilməsini ciddi şəkildə gecikdirdiyini təsdiqləyib. Onların təxminən üçdə biri oxşar çətinliklərlə dəfələrlə qarşılaşdıqlarını bildirib.
Kommunikasiya çatışmazlığının digər mənfi nəticələrinə büdcənin israf edilməsi, dəyərli işçinin itirilməsi və komandadaxili münasibətlərinin pisləşməsi daxildir. Respondentlərin yarıdan çoxu (61%) belə vəziyyətlərlə üzləşdiyini açıqlayıb. Ümumilikdə, İT sahəsinə aidiyyatı olmayan respondentlərin 98%-i kibertəhlükəsizlik məsələlərində anlaşılmazlıqlarla üzləşib.
Kommunikasiyadakı çətinliklər təkcə biznes göstəricilərini pisləşdirmir. Onlar həmçinin işçilərin emosional vəziyyətinə təsir göstərir (34%) və menecerləri kibertəhlükəsizlik üzrə mütəxəssislərin səriştəsinə şübhə ilə yanaşmağa məcbur edir (33%). Bundan əlavə, top-menecerlərin 28%-i anlaşılmazlıq ucbatından biznesin təhlükəsizliyinə inamını itirdiyini, 26%-i isə bu vəziyyətin onları əsəbiləşdirdiyini və iş səmərəliliyinə təsir etdiyini etiraf edir.
“Şirkət rəhbərləri ilə kibertəhlükəsizliyə cavabdeh olanlar arasında dəqiq kommunikasiya biznes təhlükəsizliyi üçün zəruri şərtdir. Əsas məsələ özünüzü başqalarının yerinə qoymaq, ciddi anlaşılmazlıqları qabaqcadan görmək və onların qarşısını almaqdır. Bu o deməkdir ki, bir tərəfdən CISO mövcud riskləri və təhlükəsizlik tədbirlərinə ehtiyacı daha yaxşı izah etmək üçün işgüzar dildə kommunikasiya qura bilməlidir. Digər tərəfdən, top menecerlər başa düşməlidirlər ki, 21-ci əsrdə informasiya təhlükəsizliyi biznesin ayrılmaz hissəsidir və informasiya təhlükəsizliyi üçün büdcə tərtib etmək şirkət aktivlərinin qorunmasına investisiyadır”, - deyə Kaspersky-nin İnformasiya Təhlükəsizliyi şöbəsinin rəhbəri Aleksey Vovk qeyd edir.
“İnformasiya təhlükəsizliyi məsələlərini müzakirə edərkən mümkün riskləri və potensial nəticələri, onların qarşısının alınması üsullarını, vaxt və investisiyaları nəzərə almaqda fayda var. Təcrübəmiz göstərir ki, təşkilat daxilində öncədən olaraq qurulmuş təhlükəsizlik ekosistemi, o cümlədən təhlükəsizlik həlləri, monitorinq sistemləri, müntəzəm kadr təlimi CEO və CISO görüşlərinin maksimum əməliyyat səmərəliliyinə həsr olunmasına öz töhfəsini verir”, - Kaspersky-in Azərbaycandakı nümayəndəsi Müşviq Məmmədov öz növbəsində bildirir.
* Sorğu 25 ölkədən 1300-dən çox şirkət (50-dən çox işçisi olan) rəhbərinin iştirakı ilə 2022-ci ilin oktyabrında aparılıb.

Недопонимание между топ-менеджерами и ИБ-специалистами приводит к киберинцидентам в 62% компаний
Недопонимание между топ-менеджерами и ИБ-специалистами приводит к киберинцидентам в 62% компаний Недопонимание между топ-менеджерами и ИБ-специалистами приводит к киберинцидентам в 62% компаний
По данным глобального опроса «Лаборатории Касперского»*, более половины топ-менеджеров (62%) признают, что недопонимание с IT- или ИБ-отделом привело как минимум к одному инциденту в их организациях. Также две трети респондентов (67%) подтвердили, что проблемы с коммуникацией серьёзно задерживали реализацию проектов в области кибербезопасности. Около трети заявили, что сталкивались с такими трудностями не раз.
Среди других негативных последствий дискоммуникации ― потраченный впустую бюджет, потеря ценного сотрудника и ухудшение отношений между командами. В подобных ситуациях оказывались более половины (61%) респондентов. В целом с недопониманием по вопросам кибербезопасности сталкивались 98% респондентов, не связанных с IT.
Сложности в коммуникации не только ухудшают бизнес-показатели. Они также влияют на эмоциональное состояние сотрудников (34%) и заставляют руководителей сомневаться в компетентности специалистов по кибербезопасности (33%). Кроме того, 28% топ-менеджеров признают, что из-за недопонимания они теряют уверенность в защищённости бизнеса, а 26% ― что такая ситуация заставляет их нервничать, и это сказывается на эффективности их работы.
«Чёткая коммуникация между руководителями компании и специалистами, ответственными за кибербезопасность, ― необходимое условие защищённости бизнеса. Задача состоит в том, чтобы поставить себя на место других, предвидеть и предотвратить серьёзное недопонимание. Это означает, что, с одной стороны, CISO должен уметь общаться на языке бизнеса, чтобы лучше объяснять существующие риски и необходимость мер безопасности. С другой стороны, топ-менеджеры должны понимать, что информационная безопасность в двадцать первом веке — неотъемлемая часть бизнеса, а формирование бюджета на ИБ — инвестиции в защиту активов компании», ― комментирует Алексей Вовк, руководитель управления информационной безопасности «Лаборатории Касперского».
«Обсуждая вопросы информационной безопасности стоит рассмотреть возможные риски и потенциальные последствия, методы их предотвращения, сроки и инвестиции. Наш опыт показывает, что изначально выстроенная экосистема безопасности, включающая защитные решения, системы мониторинга, регулярное обучение персонала, способствуют тому, что встречи CEO и CISO будут посвящены максимальной эффективности операционной деятельности», — говорит Мушвиг Мамедов, представитель «Лаборатории Касперского» в Азербайджане.
* Исследование было проведено в октябре 2022 года. В опросе участвовали более 1300 руководителей компаний (со штатом более 50 человек) из 25 стран мира.