https://www.innews.az/uploads/news/2022-03/_innews_79abff8a443603ea5aec547e1_o.jpg
Bakı, 26 mart 2022-ci il – Qazaxıstan Səfirliyi digər türkdilli ölkələrin Səfirlikləri ilə birgə Azeri Home Chef kulinariya cəmiyyətinin Sea Breeze Hoteldə Xəzər dənizi sahilində təşkil etdiyi Novruz Festivalında iştirak edib.
Tədbiri Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti G.Əfəndiyeva, diplomatik korpusun, Azərbaycanın dövlət orqanların, ictimai-siyasi, mədəni və işgüzar dairələrin nümayəndələri, o cümlədən Bakıda yaşayan və təhsil alan qazaxıstanlılar ziyarət edib.
Səfirlik tərəfindən Novruzun və Qazaxıstanla Azərbaycan arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyinin qeyd edilməsi şərəfinə yurta qurulub və orada istənilən qonaq qazax milli geyimləri, mətbəx ləvazimatları ilə tanış olmağa, qazax mətbəxinin yeməklərin dadına baxmağa imkan qazanıb. Qonaqların diqqətinə Böyük Çölün melodiyaları, milli rəqslər və qazax gənclərin ifasında küilər təqdim olunub.
Salamlama nitqində Qazaxıstan Səfiri Serjan Abdıkarimov qonaqlara bizim zəngin mənəvi irsinin və xalqlararası barışın parlaq rəmzi olan Novruz bayramının Qazaxıstanda qeyd olunmasının tarixi və ənənələri haqqında məlumat verib.
Tədbir zamanı QR-nın Səfirliyi yanında “Azərbaycanda qazaxıstanlılar assosiasiyasının” təntənəli açılışı baş tutub. Serjan Abdıkarimov ölkəmizdə baş verən vacib hadisələr haqqında məlumat verib, Qazaxıstan Respublikasının Prezidenti Kasım-Jomart Tokayevin “Yeni Qazaxıstan: Yenilənmə və Modernləşmə Yolu” müraciətinin əsas tezislərini vurğulayıb.
Diplomat qeyd edib ki, Qazaxıstanın uğurlu inkişafı və çiçəklənməsində önəmli rolunu gənc nəsil öz üzərində daşıyır və Assosiasiyasının yaradılması gənclərimizə bu şərəfli yaradıcı prosesdə iştirak etməyə imkan yaradacaq. S.Abdıkarimov həmçinin bildirib ki, sözügedən təşəbbüs həmyerlilərimizə dəstək səylərinin gücləndirilməsinə, iki qardaş xalqları arasında münasibətlərin və dostluğun bundan sonra da möhkəmləndirilməsinə yönəlib.
Festival qazaxıstanlıların fəal şəkildə iştirak etdiyi mədəni-əyləncə proqramı və idman oyunları ilə davam edib.

https://innews.az/uploads/news/2022-03/_innews_79abff8a443603ea5aec547e1_o.jpg
Баку, 26 марта 2022 года – Посольство Казахстана совместно с Посольствами тюркских государств приняли участие в Фестивале Новруза на побережье Каспийского моря в Sea Breeze Hotel, организованном кулинарным сообществом Azeri Home Chef.
Мероприятие посетили президент Международного фонда тюркской культуры и наследия Г.Эфендиева, представители дипломатического корпуса, государственных органов, общественно-политических, культурных и деловых кругов Азербайджана, а также казахстанцы, проживающие и обучающиеся в Баку.
Посольством в честь празднования Наурыза и 30-летия установления дипломатических отношений между Казахстаном и Азербайджаном была воздвигнута юрта, где все желающие смогли ознакомиться с национальной одеждой, домашней утварью и продегустировать блюда казахской кухни. К вниманию гостей были представлены мелодии Великой Степи, национальные танцы и кюи в исполнении казахской молодёжи.
В своем приветственном слове Посол Казахстана Сержан Абдыкаримов рассказал гостям об истории и традициях празднования Наурыз мейрамы в Казахстане, который является ярким символом нашего богатого духовного наследия и межнационального согласия.
В ходе мероприятия состоялось торжественное открытие «Ассоциации казахстанцев в Азербайджане» при Посольстве РК. Сержан Абдыкаримов проинформировал о важных событиях, происходящих в нашей стране, обозначил основные тезисы Послания Президента Республики Казахстан Касым-Жомарта Токаева «Новый Казахстан: Путь обновления и модернизации».
Дипломат отметил, что важная роль в успешном развитии и процветании Казахстана принадлежит молодому поколению, и создание Ассоциации даст возможность нашей молодежи участвовать в этом благородном созидательном процессе. С.Абдыкаримов также сказал, что данная инициатива направлена на объединение усилий для поддержки наших соотечественников, дальнейшее укрепление связей и дружбы двух братских народов.
Фестиваль продолжился культурно-развлекательной программой и спортивными играми, в которых казахстанцы приняли активное участие.