https://www.innews.az/uploads/news/2023-01/_innews_5b73cf31aea2d43c129db0330_o.jpg
Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Günay Əfəndiyeva Ankaraya səfəri çərçivəsində Türk Əməkdaşlıq və Koordinasiya Agentliyinin (TİKA) sədri Sərkan Kayalar ilə görüşüb.
Görüşdə Fondun prezidenti Günay Əfəndiyeva rəhbərlik etdiyi təşkilatın Türk xalqlarının qədim mədəni-mənəvi dəyərlərinin qorunması, beynəlxalq miqyasda tanıdılması və gələcək nəsillərə ötürülməsi üzrə çoxşaxəli fəaliyyətindən söz açıb. Fondun prezidenti ümumtürk irsinin yayılması istiqamətində təşkilat tərəfindən türk dövlətləri ilə yanaşı, həm də digər xarici ölkələrdə keçirilmiş müxtəlif layihələr haqqında ətraflı məlumat verib. Günay Əfəndiyeva Fond ilə TİKA arasında qarşılıqlı əlaqələrin inkişafından məmnunluğunu bildirərək, əməkdaşlığın uğurla davam edəcəyinə inandığını vurğulayıb.
Türk Əməkdaşlıq və Koordinasiya Agentliyinin (TİKA) sədri Sərkan Kayalar Türk Əməkdaşlıq Təşkilatlarından olan Fond ilə iş birliyinə əhəmiyyət verdiyini qeyd edib. Sərkan Kayalar təşkilat tərəfindən türk dövlətlərinə məxsus zəngin mədəniyyətin təbliği yönündə Türk Dünyasının sərhədlərindən kənarda da önəmli tədbirlərin təşkil olunmasını, kitabların nəşr edilməsini yüksək qiymətləndirib. O, Fond ilə ortaq fəaliyyətə hər zaman hazır olduğunu bildirib.

https://innews.az/uploads/news/2023-01/_innews_5b73cf31aea2d43c129db0330_o.jpg
Президент Международного Фонда Тюркской Культуры и Наследия Гюнай Эфендиева в рамках визита в Анкару встретилась с председателем Турецкого агентства по сотрудничеству и координации (TİKA) Сарканом Каяларом.
На встрече Гюнай Эфендиева рассказала о многогранной деятельности возглавляемой ею организации по сохранению, продвижению на международной арене и передаче древних культурно-духовных ценностей тюркских народов. Президент Фонда дала подробную информацию о различных проектах, проводимых организацией в тюркских государствах, а также в других зарубежных странах в направлении распространения общетюркского наследия. Выразив удовлетворение развитием связей между Фондом и TİKA, Гюнай Эфендиева подчеркнула свою уверенность в успешном продолжении сотрудничества.
Председатель Турецкого агентства по сотрудничеству и координации (TİKA) Саркан Каялар отметил, что придает большое значение партнерству с Фондом, являющимся одной из Тюркских организаций сотрудничества. Саркан Каялар высоко оценил организацию Фондом важных мероприятий за пределами Тюркского мира и издание книг в направлении пропаганды богатой культуры тюркских государств. Он также выразил готовность к совместной деятельности с Фондом.