https://www.innews.az/uploads/news/2023-01/_innews_c37be7094e406057b89fd1706_o.jpg
Müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənovun təsdiq etdiyi illik plana əsasən birlik, birləşmə, hərbi hissə və xüsusi təyinatlı təhsil müəssisələrinin kadr işləri üzrə heyətinin təlim-metodiki toplanışı keçirilir.
Əvvəlcə xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin və Azərbaycanın müstəqilliyi, ərazi bütövlüyü uğrunda şəhid olanların xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib.
Toplanışda çıxış edən Şəxsi Heyət Baş İdarəsi rəisinin müavini - Kadrlar İdarəsinin rəisi general-mayor Elçin Xəlilov müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənovun salamlarını çatdıraraq ötən il ərzində görülmüş işlər və 2023-cü ildə qarşıda duran vəzifələr barədə məlumat verib.
General-mayor E.Xəlilov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusunda aparılan islahatların uğurla davam etdirildiyini və bu islahatların Müdafiə Nazirliyinin rəhbərliyi tərəfindən daim diqqət mərkəzində saxlanıldığını xüsusi vurğulayıb.
İdarə rəisi Azərbaycan Ordusunun müasir orduların modelinə uyğun yeni inkişaf mərhələsinə keçməsi üçün təşkilati-ştat strukturunun təkmilləşdirildiyini qeyd edib, cari il üzrə qarşıda duran əsas tapşırıqları tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Toplanışda çıxış edən hərbi qulluqçular ordumuzun döyüş qabiliyyətinin daim yüksək səviyyədə saxlanılması üçün kadr hazırlığı və komplekləşdirmə üzrə həyata keçirilən fəaliyyətlər barədə məruzələrlə çıxış ediblər.

Azerbaijan Army conducted methodological training sessions with the staff of Personnel Bodies
Azerbaijan Army conducted methodological training sessions with the staff of Personnel Bodies Azerbaijan Army conducted methodological training sessions with the staff of Personnel Bodies
In accordance with the annual plan approved by the Minister of Defense, Colonel General Zakir Hasanov, methodological training sessions are being conducted with the staff of the Personnel Bodies of the Army Corps, formations, military units, and special educational institutions.
At first, the memory of the National Leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev, and Shehids, who sacrificed their lives for the independence and territorial integrity of Azerbaijan, was honored with observing a minute of silence. The National Anthem of the Republic of Azerbaijan was performed.
Speaking at the sessions, the Deputy Chief of the Main Department for Personnel – Chief of the Department for Personnel Major General Elchin Khalilov, conveyed the greetings of the Minister of Defense, Colonel General Zakir Hasanov, and informed about the work done over the past year and the upcoming tasks for 2023.
Major General E. Khalilov emphasized that the reforms, carried out in the Azerbaijan Army under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces, Mr. Ilham Aliyev, successfully continue and are constantly in the spotlight of the Defense Ministry leadership.
The Chief of the department noted the improvement of the organizational and staff structure for the transition of the Azerbaijan Army to a new stage of development in accordance with the model of modern armies and brought to the attention of the session participants the main tasks assigned for the current year.
Servicemen delivered reports on the activities carried out in the field of personnel training and manning to maintain the combat capability of the Azerbaijan Army at a constant high level.