https://www.innews.az/uploads/news/2023-01/_innews_c5e48d513fb3eacb9493ebe67_o.jpg
İlk növbədə qeyd edilməlidir ki, beynəlxalq qeyri-hökumət təşkilatları tərəfindən hazırlanan hesabat və bəyanatlar qərəzsiz, ədalətli və ikili standartlardan uzaq olmalıdır. Amma təəssüflər olsun ki, həmişə olduğu kimi “Human Rights Watch” sosial şəbəkələrdə əsassız və qərəzli məlumatlar yaymaqla, habelə bu kimi əsassız məlumatları öz illik hesabatlarında əks etdirməklə Azərbaycana qarşı qərəzli yanaşmasını davam etdirir.
“Human Rights Watch” 2022-ci il üzrə hesabatında Ermənistan və Azərbaycan arasında artıq həll edilmiş hərbi münaqişəni hələ də həll olunmamış münaqişə kimi qeyd edərək, bu məsələyə öz real yanaşmasını göstərir. Habelə sözügedən beynəlxalq qeyri-hökumət təşkilatı öz hesabatında Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazi bütövlüyünə hörmətsizlik nümayiş etdirməklə beynəlxalq hüququn ümumtanınmış norma və prinsiplərini də heçə sayır. Halbuki “Human Rights Watch” obyektiv araşdırma aparmağa səy göstərmiş olsaydı, o zaman Ermənistanın işğalından azad edildikdən sonra Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış həmin ərazilərində sürətlə bərpa və tikinti işlərinin aparıldığını görmüş olardı.
Xüsusilə vurğulamaq istərdik ki, Azərbaycan, Rusiya Federasiyası və Ermənistan liderlərinin 10 noyabr 2020-ci il tarixində imzaladıqları üçtərəfli Bəyanatdan indiyədək Azərbaycan tərəfindən ölkəmizin Qarabağ bölgəsində yaşayan erməni millətinə mənsub hər hansı bir şəxsin həyatına təhlükə yarada biləcək heç bir hadisə törədilməyib.
Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərinin 20 faizi 30 ilə yaxın Ermənistanın işğalı altında olub və bu işğal nəticəsində bir milyonadək insan məcburi köçkün vəziyyətinə düşüb. Birinci Qarabağ müharibəsindən indiyədək 4000-ə yaxın azərbaycanlı itkin hesab olunur və indiyədək Ermənistan onların taleləri barədə ailələrinə hansısa bir məlumat verməkdən boyun qaçırır. Nəyə görə “Human Rights Watch” bu cür kobud insan hüquqları pozuntusunun bərpası üçün onu dünya ictimaiyyətinin diqqətinə çatdırmaq məqsədilə hər hansı bir təşəbüsslə çıxış etməyib?
Azərbaycanın işğal olunmuş əraziləri azad edildikdən sonra Ermənistan tərəfindən həmin ərazilərə dinc əhalinin həyatına təhlükə yaradan yüz minlərlə minanın basdırıldığı aşkar edilib. “Human Rights Watch” isə öz hesabatında yalnız Azərbaycan Baş Prokurorunun 2022-ci il oktyabr tarixli bəyanatında qeyd edilmiş “2020-ci ildə əldə edilmiş atəşkəsdən 2022-ci il oktyabrın ortalarına kimi “Dağlıq Qarabağda” mina partlaması nəticəsində 34 mülki şəxsin həlak olması, ətraf ərazilərdə isə daha 80 nəfərin yaralanması" faktına istinad edir. Təəssüflə qeyd edilməlidir ki, mina partlayışları nəticəsində həyatını itirən və ya yaralanan mülki vətəndaşların sayı ötən oktyabr ayından etibarən artıb. İkinci Qarabağ müharibəsi başa çatdıqdan sonra ümumilikdə 274 nəfər minaya düşüb, 36-sı dinc sakin olmaqla 46 nəfər həlak olub. Qəribəsi odur ki, “Human Rights Watch” bu ərazilərin işğalı zamanı bu minaların basdırılmasında bilavasitə iştirak edən və işarələnməmiş minalı ərazilərin dəqiq xəritəsini verməkdən imtina edən Ermənistan rəhbərliyinin adını heç vaxt qeyd etmir.
Müharibə və postmüharibə dövrlərində Ermənistan tərəfindən beynəlxalq hüquq, o cümlədən beynəlxalq humanitar hüquq norma və prinsiplərinin pozulması faktları ilə bağlı bir çox hesabatlar hazırlanaraq müvafiq beynəlxalq insan hüquqları təşkilatlarına göndərilib. Ombudsman mina problemi ilə bağlı öz xüsusi hesabatında mina təhlükəsi haqqında ətraflı məlumat verib və regionda sülh quruculuğu prosesinə xələl gətirən bu problemin tezliklə həll edilməsinin vacibliyini vurğulayıb. Bu hesabat bütün müvafiq beynəlxalq insan hüquqları təşkilatlarına, eləcə də “Human Rights Watch” kimi beynəlxalq qeyri-hökumət təşkilatlarına da göndərilmişdir.
Yuxarıda qeyd olunanların fonunda “Human Rights Watch”un mina ilə bağlı məsələyə yanaşması elə təəssürat yaradır ki, sanki bu minalara görə davamlı şəkildə baş verən mülki itkilər bu təşkilat üçün ciddi problem deyil.
Erməni hərbi qulluqçularının guya edam edilməsini əks etdirən videogörüntülərə gəlincə isə qeyd edilməlidir ki, Azərbaycanın müvafiq qurumları bu materiallarla bağlı zəruri araşdırmalara başlayıb. Həmçinin o da qeyd edilməlidir ki, bu videoların etibarlılığı ilə bağlı bəzi şübhələr mövcuddur. Bundan başqa, Ermənistan hərbi qulluqçularının Azərbaycan hərbi qulluqçularına qarşı törətdikləri işgəncə və pis rəftar hallarını əks etdirən çoxsaylı videolar da var və onların bir qismi sosial şəbəkələrdə yayılıb. Amma biz heç vaxt bu videolarda nümayiş etdirilən faktlarla bağlı Ermənistan hakimiyyəti tərəfindən hansısa araşdırma aparılmasının və “Human Rights Watch”un da bununla bağlı hər hansı reaksiyasının şahidi olmamışıq.
Biz “Human Rights Watch”dan hərbi əsirlərin işləri üzrə araşdırmalarla bağlı qərəzsiz yanaşma nümayiş etdirməsini gözləyərdik. Lakin çox təəssüf ki, Ermənistan hərbi qüvvələri tərəfindən işgəncələrə və pis rəftara məruz qalan azərbaycanlı hərbi əsirlərin məsələsinə ciddi yanaşmanın şahidi olmadıq.
Hərbi əsirlərlə bağlı qeyd edilməlidir ki, dövlət orqanlarının bəyanatına əsasən, İkinci Qarabağ müharibəsi başa çatdıqdan sonra bütün erməni hərbi əsirlər artıq öz evlərinə qaytarılıb.
Nəzərinizə çatdırırıq ki, Ombudsman Milli Preventiv Mexanizm (MPM) mandatına uyğun olaraq, MPM qrupu ilə birgə heç bir ayrı-seçkiliyə yol vermədən insanların öz iradəsi ilə tərk edə bilmədiyi, o cümlədən erməni əsilli şəxslərin də saxlandığı yerlərə mütəmadi olaraq başçəkmələr həyata keçirir. Bu cür başçəkmələr zamanı orada saxlanılan şəxslərə, o cümlədən erməni əsilli şəxslərə müalicə, tərcüməçi və yaxınları ilə videozəng vasitəsilə əlaqə yaradılması imkanının təmin olunduğu müşahidə edilib.
Bununla əlaqədar olaraq, “Human Rights Watch” təşkilatına öz hesabatlarını hazırlayarkən Azərbaycan Ombudsmanın erməni əsilli saxlanılan şəxslərin insan hüquqlarının vəziyyətinin monitorinqinə dair başçəkmələri ilə bağlı xüsusi hesabatlarına nəzər salmağı və onlardan istifadə etməyi məsləhət görürük.
Azərbaycan Ombudsmanı dəfələrlə öz bəyanatlarında müharibədən sonrakı dövrdə Ermənistan tərəfindən dəstəklənən, Azərbaycana qarşı regionda sülhü təhdid edən təxribat xarakterli əməlləri qınayıb. Təəssüf ki, “Human Rights Watch” həmin bəyanatlarda qeyd edilən insan hüquqları pozuntularını araşdırmaq üçün heç vaxt hər hansı bir addım atmır və əksinə, qərəzli hesabatlar yaymaqda davam edir.
Biz “Human Rights Watch”u ədalətli, qərəzsiz, ikili standartlardan uzaq olmağa dəvət edir, davamlı sülhün əldə olunmasını təhlükə altında qoya biləcək və regionda normal həyatın bərpasını gecikdirə biləcək hər hansı qərəzli yanaşmadan və ya bəyanatdan çəkinməyə çağırırıq.

https://innews.az/uploads/news/2023-01/_innews_c5e48d513fb3eacb9493ebe67_o.jpg
First and foremost, it should be noted that the reports and statements prepared by international non-governmental organizations should be impartial, fair and free from double standards. But unfortunately, as always Human Rights Watch (HRW) continues its biased approach towards Azerbaijan by sharing baseless and biased information on social media and reflecting such baseless information in its annual reports.
In its report for 2022, HRW indicates the resolved conflict between Armenia and Azerbaijan as an unresolved one which shows the real approach of the HRW to this issue. In its report, the HRW also shows disrespect to the internationally recognized territorial integrity of Azerbaijan by ignoring the generally recognized principles of international law. Whereas, if the HRW could take an effort and make an objective investigation then it will see the rapid restoration and construction activities after the liberation of the internationally recognized territories of Azerbaijan from the occupation of Armenia.
We would like to especially emphasize that since the Trilateral Statement of the leaders of Azerbaijan, Russian Federation and Armenia of 10 November 2020, there has not been any case by Azerbaijani side which may threaten the lives of any person of Armenian nationality who live in the Karabakh region of Azerbaijan.
20 percent of the internationally recognized territory of Azerbaijan had been under the occupation of Armenia for almost 30 years and nearly one million people became IDPs due to this occupation. About 4000 people of Azerbaijani nationalities went missing since the first Karabakh war and Armenia ignores to provide any information about their fate to their families. Why HRW did not make any initiative to bring this gross violation of human rights to the attention of the world community for the restoration of this violation?
After the liberation of the occupied territories of Azerbaijan it was found that hundreds of thousands of land mines were planted in those areas by Armenia which threaten the lives of civilians. In the report the HRW just refers to the statement of the Azerbaijani Prosecutor General dated October 2022 saying that “since the 2020 ceasefire, through mid-October 2022, 34 civilians were killed and another 80 were wounded due to landmines in “Nagorno Karabakh” and the surrounding areas.” It should be noted that unfortunately the number of civilians who lost their lives or were wounded due to the land mine explosions increased since the last October. Since the end of the Second Karabakh War 274 people were hit by the land mines and 46 people were killed of which 36 were civilians. It is strange that the HRW never mentions the leadership of Armenia who was directly involved in the planting of these land mines during the occupation of these territories and refuses to provide an accurate map of unmarked land mines.
Many reports on violations of the norms and principles of international law as well as international humanitarian law during the war and post-war periods were prepared and sent to the relevant international human rights organizations. In her ad-hoc report on the land mine problem the Ombudsperson provided detailed information about the threat of land mines and stressed the need for rapid resolution of this problem which undermines the peace-building process in the region. This report had also been sent to all relevant international human rights institutions and international non-governmental organizations, including HRW.
In light of the above mentioned the HRW’s approach to the issue of land mines creates such an impression as if continuous civil casualties due to these land mines are not a serious issue for this organization.
Regarding videos showing the alleged execution of Armenian military servants, it should be noted that Azerbaijani authorities started the necessary investigations into these materials. It should be noted that there are some suspicions about the trustfulness of these videos. However, there are many videos, which demonstrate the torture and ill-treatment committed against Azerbaijani military servants by Armenian military servants, and some of them were spread on social media. But we never witnessed any case of investigation on the facts demonstrated in these videos by Armenian authorities and any reaction of HRW in this regard.
We would expect an impartial approach from the HRW in respect of investigation the cases of POWs. Unfortunately, we did not witness any serious approach to the issue of Azerbaijani POWs who were undergone torture and ill-treatment by the military forces of Armenia.
Regarding the POWs, it should be noted that according to the statement of the state authorities all Armenian POWs have already been returned to their homes just after the end of the II Karabakh War.
We have to inform you that the Azerbaijani Ombudsperson, within her NPM mandate, with also her NPM Group conduct regular visits, without any discrimination, to the places which persons cannot leave on their own will, including those where detainees of Armenian nationality are held. During such visits it was observed that they were provided with medical treatment, a translator and contact via video call with their relatives.
In this regard we would advise the HRW to take a look at and use the ad- hoc reports of the Ombudsperson of Azerbaijan concerning her visits to monitor human rights situation of the detainees of Armenian nationality while preparing its reports.
The Ombudsperson of Azerbaijan many times issued statements condemning the Armenian-backed provocations against Azerbaijan in the post-war period which threaten the peace in the region. Unfortunately, the HRW never takes any step to investigate the human rights violations reflected in these statements and on contrary continues to issue biased reports.
We call on the HRW to be fair, impartial and move away from double standards and to avoid any biased approach or statement which may put the efforts for sustainable peace in danger and delay the restoration of normal life in the region.