https://www.innews.az/uploads/news/2023-01/_innews_1cb76fe90b83301c8bd25720f_o.jpg
Yanvarın 11-də müdafiə nazirinin birinci müavini – Azərbaycan Ordusunun Baş Qərargah rəisi general-polkovnik Kərim Vəliyev Heydər Əliyev adına Hərbi İnstitutda olub.
General-polkovnik K.Vəliyev semestr imtahanlarının gedişini yoxlayıb, hərbi institutun tədris-maddi bazasına baxış keçirib, elektron kitabxana, kompüter və digər sinif otaqlarında yaradılan şəraitlə tanış olub.
Baş Qərargah rəisi şəxsi heyətlə görüşərək onların qarşısında çıxış edib.
Vətən müharibəsində əldə edilmiş qələbədən sonra bölgədə yaranan vəziyyət, azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən bərpa-quruculuq işləri çərçivəsində hərbi infrastrukturun genişləndirilməsi və digər məsələlərə toxunan general-polkovnik K.Vəliyev Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin son müsahibəsində Azərbaycan Ordusu ilə bağlı səsləndirdiyi fikirləri bir daha şəxsi heyətə çatdırıb. O, Ali Baş Komandanın istənilən əmrini yerinə yetirməyə Ordumuzun hər an hazır olduğunu bildirərək ölkəmizin Cənubi Qafqazın ən güclü Ordusuna malik olduğunu xüsusi vurğulayıb.
Hərbi təhsil sahəsində qardaş Türkiyə və dünyanın digər qabaqcıl ölkələrinin təcrübəsindən yararlanmağın vacibliyini qeyd edən Baş Qərargah rəisi gələcək zabitlərin peşəkar komandir kimi yetişməsi üçün fərdi hazırlığa xüsusi diqqət yetirilməsini, habelə bilik və bacarıqlarının daim artırılmasını tövsiyə edib.
Hərbi təhsil sahəsində islahatların davam etdiriləcəyini qeyd edən general-polkovnik K.Vəliyev təlim və tədris prosesinin daha keyfiyyətli təşkili ilə bağlı müdafiə nazirinin tapşırıqlarını aidiyyəti vəzifəli şəxslərə çatdırıb.

https://innews.az/uploads/news/2023-01/_innews_1cb76fe90b83301c8bd25720f_o.jpg
11 января первый заместитель министра обороны - начальник Генерального штаба Азербайджанской Армии генерал-полковник Керим Велиев посетил Военный институт имени Гейдара Алиева.
Генерал-полковник К.Велиев проверил ход семестровых экзаменов, осмотрел учебно-материальную базу Военного института, ознакомился с условиями, созданными в электронной библиотеке, компьютерных и других классных комнатах.
Начальник Генерального штаба встретился с личным составом и выступил перед присутствующими.
Коснувшись ситуации, сложившейся в регионе после победы в Отечественной войне, процесса расширения военной инфраструктуры в рамках строительно-восстановительных работ, проводимых на освобожденных территориях, и других вопросов, генерал-полковник К.Велиев еще раз довел до личного состава высказанные Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым в недавнем интервью мысли об Азербайджанской Армии. Было отмечено, что наша Армия в любой момент готова выполнить любой приказ Верховного Главнокомандующего, и особо подчеркнуто, что Армия нашей страны самая сильная на Южном Кавказе.
Отметив важность использования опыта братской Турции и других передовых стран мира в области военного образования, начальник Генерального штаба порекомендовал уделить особое внимание личной подготовке будущих офицеров в деле их становления профессиональными командирами, постоянно совершенствовать свои знания и навыки.
Подчеркнув, что реформы в области военного образования будут продолжены, генерал-полковник К.Велиев довел до соответствующих должностных лиц поручения министра обороны по более качественной организации учебного процесса.