https://www.innews.az/uploads/news/2023-01/_innews_d97139b7507da31379f61c277_o.jpg
Hazırda Günəşin görünən səthində mürəkkəb maqnit strukturuna malik 6 fəal törəmə – ləkə qrupu müşahidə olunur. Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Fizika fakültəsinin Astrofizika kafedrasından verilən məlumata görə, müşahidə edilən Günəş ləkələrindən 3184 nömrəli törəmə Günəş fəallığının 25-ci tsiklinin başlanğıcından indiyədək müşahidə olunan ikinci ən güclü alışmaya səbəb olub. X1.98 sinfindən olan bu alışmanın maksimum gücü Bakı vaxtı ilə 9 yanvar saat 22.50-də qeydə alınıb. 3181 və 3182 nömrəli digər iki ləkə qrupu isə nisbətən zəif M sinfindən olan alışma yaratma potensialına malikdir.
Koronoqraf təsvirlərində tac kütlə atılmalarının müşahidə olunmamasına, fəal oblastlarda dissipasiya prosesinin getməsinə baxmayaraq, Yerdə maqnit qasırğası təhlükəsini proqnozlaşdırmaq hazırda çətindir. Bu istiqamətdə müvafiq ölçmələr davam etdirilir, fəal proseslərin geoeffektivliyi izlənilir.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-01/_innews_d97139b7507da31379f61c277_o.jpg
В настоящее время на видимой поверхности Солнца наблюдается 6 активных групп производных пятен со сложной магнитной структурой.
Как сообщили на кафедре астрофизики физического факультета Бакинского государственного университета (БГУ), из наблюдаемых солнечных пятен производное пятно №3184 вызвало вторую по силе вспышку, наблюдавшуюся с начала 25-го цикла солнечной активности. Максимальная мощность этой вспышки класса Х1.98 была зафиксирована 9 января в 22:50 по бакинскому времени. Две другие группы пятен - №№ 3181 и 3182, имеют относительно слабый потенциал вспышки класса M.
Несмотря на то, что на коронографических изображениях не наблюдаются корональные выбросы, а в активных областях идет процесс диссипации, в настоящее время трудно прогнозировать угрозу магнитной бури на Земле. В этом направлении продолжаются соответствующие измерения, отслеживается геоэффективность активных процессов.