https://www.innews.az/uploads/news/2023-01/_innews_f1cff3264a5747541afe17801_o.jpg
Asiya Parlament Assambleyasının (APA) 13-cü Plenar Sessiyasında iştirak etmək məqsədilə Türkiyə Respublikasının Antalya şəhərində işgüzar səfərdə olan Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova yanvarın 9-da Türkiyə Böyük Millət Məclisinin sədri Mustafa Şentopla görüşüb.
Azərbaycan parlament rəhbərini səmimiyyətlə salamlayan Mustafa Şentop Asiya Parlament Assambleyasının 13-cü Plenar Sessiyası çərçivəsində müzakirə olunan mövzuların əhəmiyyəti barədə fikirlərini bölüşüb. O, TBMM-nin APA-ya sədrliyi dövründə gördüyü işlər haqqında məlumat verib, bu platformanın parlamentlərarası əməkdaşlığa töhfələri haqqında fikirlərini ifadə edib.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Azərbaycan nümayəndə heyətinə göstərilən yüksək qonaqpərvərliyə və tədbirin uğurlu təşkilinə görə TBMM sədrinə təşəkkürünü bildirərək, qardaş ölkənin Asiya Parlament Assambleyasına son 5 ildəki rəhbərliyinin təşkilatın fəaliyyətinə mühüm töhfələr verdiyini qeyd edib. O, həmçinin, tədbirdə müzakirə olunan məsələlərin müasir çağırışlara həsr olunduğunu, parlamentlərarası əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsinə fayda verdiyini söyləyib. Dost və qardaş ölkələr olan Azərbaycan və Türkiyənin bu cür əməkdaşlıq platformalarının imkanlarından uğurla istifadə etdiyini deyən Milli Məclisin sədri qeyd edib ki, Asiya böyük bir regiondur və onun siyasi-iqtisadi potensialı böyükdür.
Görüşdə qeyd olunub ki, dövlət başçılarımızın şəxsi dostluq münasibətləri Azərbaycan və Türkiyə qardaşlığının, birliyinin və strateji müttəfiqliyinin bugünkü yüksək səviyyəyə çatmasında mühüm rol oynayır. Vurğulanıb ki, ölkələrimiz arasında bütün sahələrdə olduğu kimi, parlamentlərimiz arasında da uğurlu və geniş əlaqələr mövcuddur. Qanunverici orqanlarımız həm ikitərəfli formatda, həm də beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq edir. Bu mənada Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsinin fəaliyyətinin genişlənməsinə qardaş Türkiyənin dəstəyi ifadə olunub.
Görüşdə spiker Sahibə Qafarova Prezident İlham Əliyevin Qərbi Azərbaycanla bağlı fikirlərini xatırladaraq, qeyd edib ki, Ermənistanda yaşayan azərbaycanlıların öz doğma torpaqlarından qovulması hələ münaqişə başlamazdan öncə başlayıb. Tarixi xəritələr və sənədlər müasir Ermənistanın tarixi Azərbaycan torpaqlarında yaradıldığını və azərbaycanlıların bu torpaqlarda əsrlər boyu yaşadığını sübuta yetirir. Sahibə Qafarova tarixi şəhərimiz olan İrəvanın 1918-ci ildə Ermənistanın paytaxtı elan edilməsi, 1920-ci ildə isə sovet hökumətinin qərarı ilə Zəngəzurun Azərbaycandan qoparılaraq Ermənistana birləşdirilməsi, bunun da Azərbaycanın öz Naxçıvan regionu və Türkiyə ilə coğrafi əlaqəsinin kəsilməsinə gətirib çıxardığını, bu ərazilərdə yaşayan azərbaycanlıların 20-ci əsrdə bir neçə dəfə deportasiyaya məruz qaldığını, deportasiyaların son mərhələsinin 1988-1991-ci illərdə baş verdiyini diqqətə çatdırıb. Milli Məclisin sədri Qərbi azərbaycanlıların hüquqlarının da bərpa olunacağına və onların öz doğma torpaqlarına geri qayıdacaqlarına olan qəti inamını ifadə edib.
Spiker Sahibə Qafarova ekologiya fəallarının Şuşa–Xankəndi yolunda keçirdiyi etiraz aksiyası, Ermənistanın Azərbaycan ərazilərində həyata keçirdiyi ekoloji terror, Ermənistanın Laçın yolundan hərbi məqsədlər üçün istifadə etməsi, minalar basdırması və digər məsələlər barədə də geniş məlumat verib.
TBMM sədri Mustafa Şentop deyib ki, Türkiyə hər zaman Azərbaycanın haqq işinə dəstək verir, Ermənistanın təxribatçı davranışları regionda sülh və təhlükəsizliyi təhdid edir. Azərbaycan Ermənistanın 30 illik işğalına son qoyaraq, ədaləti bərpa etdi və öz haqqını aldı. Ermənistan öz öhdəliklərini yerinə yetirməlidir.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-01/_innews_f1cff3264a5747541afe17801_o.jpg
Находящаяся в Анталье с рабочим визитом для участия в 13-й пленарной сессии Азиатской Парламентской Ассамблеи спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова 9-го января встретилась с председателем Великого Национального Собрания Турции Мустафой Шентопом.
Тепло приветствуя главу азербайджанского парламента, руководитель парламента турецкого озвучил ряд мыслей о значении пунктов повестки текущего пленума АПА, рассказал о работе, проделанной Турцией в срок председательства в Ассамблее и прокомментировал вклад этой структуры в межпарламентское сотрудничество.
Сагиба Гафарова поблагодарила Мустафу Шентопу за оказанное азербайджанской делегации гостеприимство и за успешное проведение мероприятия, отметив затем, что пятилетнее председательство братского государства в АПА внесло значительный вклад в работу этой организации. Г-жа Гафарова также сказала, что включённые в повестку дня пленума вопросы посвящены вызовам современности, и поспособствуют расширению межпарламентского сотрудничества. Азербайджан и Турция, два дружеских и братских государства, плодотворно задействуют предоставленные этой площадкой для сотрудничества возможностями, подметила г-жа Гафарова. Азия – огромный регион, и столь же огромен его политически-экономический потенциал, добавила она.
Далее на встрече была подмечена существенная роль личной дружбы глав двух государств в достижении азербайджано-турецкими братством, единством и стратегическим партнёрством сегодняшнего высокого уровня. Собеседники подчеркнули, что двусторонние связи развиваются вглубь и вширь в межпарламентском измерении – так же, как и во всех иных областях. Наши законодательные ассамблеи сотрудничают и на двусторонней основе, и многосторонне, под эгидою международных организаций. В этой связи была высказана поддержка Турции делу расширения работы Парламентской сети Движения Неприсоединения.
Спикер Сагиба Гафарова упомянула высказывания Президента Ильхама Алиева о Западном Азербайджане, добавив притом, что жившие ранее в Армении азербайджанцы были вытеснены из своих родных краёв аж до начала былого конфликта. Исторические карты и документы доказывают самым недвусмысленным образом, что современное армянское государство основано на исконно азербайджанских землях, и что азербайджанцы проживали в них веками. Досельный азербайджанский город Эривань был объявлен столицей Армении в 1918-м году. В 1920-м же году решением советской власти Зангезур был отторгнут от Азербайджана и присоединён к Армении, что прервало географическую связь Азербайджана с его же собственным Нахчыванским регионом – и с Турцией. Азербайджанское население тех мест несколько раз подвергалось депортации в течение 20-го века, пока окончательный их исход оттуда не произошёл в 1988-1991-м годах. Г-жа Гафарова высказала свою непоколебимую веру в то, что права западных азербайджанцев будут восстановлены, и что они вернутся на свои исконные земли.
Сагиба Гафарова также всесторонне информировала Мустафу Шентопа об акции протеста экологов на шоссе Шуша-Ханкенди, о ведущемся Арменией на азербайджанских территориях экологическом терроре, о злоупотреблении Арменией же Лачынской дороги в военных целях, о продолжающемся минировании и о других вопросах.
Глава ВНСТ Мустафа Шентоп заявил, что Турция всегда поддерживает правое дело Азербайджана, что провокационное поведение Армении грозит миру и безопасности в регионе и что, положив предел продлившейся тридцать лет армянской оккупации, Азербайджан восстановил целостность своей территории и справедливость, и вернул себе то, что по праву ему принадлежит. Армения должна выполнять свои обязательства, подчеркнул г-н Шентоп.