https://www.innews.az/uploads/news/2023-01/_innews_f1cff3264a5747541afe17801_o.jpg
Asiya Parlament Assambleyasının (APA) 13-cü Plenar Sessiyasında iştirak etmək məqsədilə Türkiyə Respublikasının Antalya şəhərində işgüzar səfərdə olan Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova yanvarın 9-da Türkiyə Böyük Millət Məclisinin sədri Mustafa Şentopla görüşüb.
Azərbaycan parlament rəhbərini səmimiyyətlə salamlayan Mustafa Şentop Asiya Parlament Assambleyasının 13-cü Plenar Sessiyası çərçivəsində müzakirə olunan mövzuların əhəmiyyəti barədə fikirlərini bölüşüb. O, TBMM-nin APA-ya sədrliyi dövründə gördüyü işlər haqqında məlumat verib, bu platformanın parlamentlərarası əməkdaşlığa töhfələri haqqında fikirlərini ifadə edib.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Azərbaycan nümayəndə heyətinə göstərilən yüksək qonaqpərvərliyə və tədbirin uğurlu təşkilinə görə TBMM sədrinə təşəkkürünü bildirərək, qardaş ölkənin Asiya Parlament Assambleyasına son 5 ildəki rəhbərliyinin təşkilatın fəaliyyətinə mühüm töhfələr verdiyini qeyd edib. O, həmçinin, tədbirdə müzakirə olunan məsələlərin müasir çağırışlara həsr olunduğunu, parlamentlərarası əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsinə fayda verdiyini söyləyib. Dost və qardaş ölkələr olan Azərbaycan və Türkiyənin bu cür əməkdaşlıq platformalarının imkanlarından uğurla istifadə etdiyini deyən Milli Məclisin sədri qeyd edib ki, Asiya böyük bir regiondur və onun siyasi-iqtisadi potensialı böyükdür.
Görüşdə qeyd olunub ki, dövlət başçılarımızın şəxsi dostluq münasibətləri Azərbaycan və Türkiyə qardaşlığının, birliyinin və strateji müttəfiqliyinin bugünkü yüksək səviyyəyə çatmasında mühüm rol oynayır. Vurğulanıb ki, ölkələrimiz arasında bütün sahələrdə olduğu kimi, parlamentlərimiz arasında da uğurlu və geniş əlaqələr mövcuddur. Qanunverici orqanlarımız həm ikitərəfli formatda, həm də beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq edir. Bu mənada Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsinin fəaliyyətinin genişlənməsinə qardaş Türkiyənin dəstəyi ifadə olunub.
Görüşdə spiker Sahibə Qafarova Prezident İlham Əliyevin Qərbi Azərbaycanla bağlı fikirlərini xatırladaraq, qeyd edib ki, Ermənistanda yaşayan azərbaycanlıların öz doğma torpaqlarından qovulması hələ münaqişə başlamazdan öncə başlayıb. Tarixi xəritələr və sənədlər müasir Ermənistanın tarixi Azərbaycan torpaqlarında yaradıldığını və azərbaycanlıların bu torpaqlarda əsrlər boyu yaşadığını sübuta yetirir. Sahibə Qafarova tarixi şəhərimiz olan İrəvanın 1918-ci ildə Ermənistanın paytaxtı elan edilməsi, 1920-ci ildə isə sovet hökumətinin qərarı ilə Zəngəzurun Azərbaycandan qoparılaraq Ermənistana birləşdirilməsi, bunun da Azərbaycanın öz Naxçıvan regionu və Türkiyə ilə coğrafi əlaqəsinin kəsilməsinə gətirib çıxardığını, bu ərazilərdə yaşayan azərbaycanlıların 20-ci əsrdə bir neçə dəfə deportasiyaya məruz qaldığını, deportasiyaların son mərhələsinin 1988-1991-ci illərdə baş verdiyini diqqətə çatdırıb. Milli Məclisin sədri Qərbi azərbaycanlıların hüquqlarının da bərpa olunacağına və onların öz doğma torpaqlarına geri qayıdacaqlarına olan qəti inamını ifadə edib.
Spiker Sahibə Qafarova ekologiya fəallarının Şuşa–Xankəndi yolunda keçirdiyi etiraz aksiyası, Ermənistanın Azərbaycan ərazilərində həyata keçirdiyi ekoloji terror, Ermənistanın Laçın yolundan hərbi məqsədlər üçün istifadə etməsi, minalar basdırması və digər məsələlər barədə də geniş məlumat verib.
TBMM sədri Mustafa Şentop deyib ki, Türkiyə hər zaman Azərbaycanın haqq işinə dəstək verir, Ermənistanın təxribatçı davranışları regionda sülh və təhlükəsizliyi təhdid edir. Azərbaycan Ermənistanın 30 illik işğalına son qoyaraq, ədaləti bərpa etdi və öz haqqını aldı. Ermənistan öz öhdəliklərini yerinə yetirməlidir.

Heads of Azerbaijani, Turkish Parliaments Sahiba Gafarova, Mustafa Şentop Meet in Antalya Heads of Azerbaijani, Turkish Parliaments Sahiba Gafarova, Mustafa Şentop Meet in Antalya
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova who is in Antalya on a working visit for the 13th plenary session of the Asian Parliamentary Assembly met with Chairman of the Grand National Assembly of Türkiye Mustafa Şentop on 9 January.
The leader of the Turkish legislature greeted the Azerbaijani counterpart cordially before voicing his considerations about the import of the items on the agenda of the current APA plenum, telling of the work Türkiye has done as chair of the Assembly and commenting on the APA contributions to inter-parliamentary co-operation.
Sahiba Gafarova thanked Mustafa Şentop for the hospitality extended to the Azerbaijani delegation and the successful conduct of the event, adding that the five-year chairmanship of the brotherly state in the APA had made a remarkable input in the work of this organisation. Mrs Gafarova said also that the items on the plenary agenda were devoted to the modern challenges and would promote expansion of inter-parliamentary co-operation. Azerbaijan and Türkiye, the two amiable and fraternal states, make a fruitful use of the opportunities emanating from this co-operation platform, in the opinion of Mrs Gafarova. Asia is a vast region, and its politico-economic potential is as vast, according to the leader of the Azerbaijani legislature.
The tremendous role of the two states’ leaders’ personal friendship in the Azerbaijani-Turkish fraternity, unity and strategic partnership having attained its current elevated level was stressed as the conversation unfolded. The two parliamentary speakers emphasised that the bilateral relations are expanding and intensifying in the inter-parliamentary dimension – as much as they are in all the other areas. Our legislative assemblies co-operate bilaterally as well as multilaterally, under the aegis of international organisations, in which connexion Turkey’s backing to the cause of broadening the operations of the Non-Aligned Movement’s Parliamentary Network was reiterated.
Speaker Sahiba Gafarova recalled the statements that President Ilham Aliyev had made about Western Azerbaijan, adding that the Azerbaijanis who used to live in Armenia had been ousted from their native land even before the past conflict had broken out. History maps and annals prove beyond reasonable doubt that the modern Armenian State was established on the Azerbaijani soil originally and that Azerbaijanis had populated those areas throughout centuries. The  primordially Azerbaijani town of Erivan was declared Armenia’s capital in 1918. The Soviet authorities had Zangazur repudiated from Azerbaijan and attached to Armenia in 1920, which severed geographical ties between maintain Azerbaijan and her own province of Nakhchivan – as well as with Türkiye. The Azerbaijani population of those provinces suffered from several deportation onslaughts during the 20th century until their ultimate exodus from there during 1988-1991. Mrs Gafarova expressed her adamance that the rights of western Azerbaijanis were going to be restored and that they would go back to their native lands.
Also, Sahiba Gafarova provided Mustafa Şentop with ample information about the environmental protest action on the Shusha-Khankendi motorway, Armenia’s on-going ecological terror in the Azerbaijani provinces, Armenia’s abusing the Lachin Road for military purposes, the continuing mining and other things.
The leader of the GNAT Mustafa Şentop remarked that Türkiye always supported Azerbaijan’s righteous cause, that Armenia’s provocative demeanour endangered peace and security in the region and that Azerbaijan made her national territory whole again, restored justice and got back what has always been hers by putting paid to the 30-year-long Armenian occupation. Armenia must do its duty, Mr Şentop pointed out.