https://www.innews.az/uploads/news/2023-01/_innews_4a7da8d48b9ff62936892e06f_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Sənaye kimyası, Mikrobiologiya və virusologiya elmi-tədqiqat laboratoriyalarının əməkdaşları Ələkbər Hüseynzadə, Ülviyyə Həsənova və Aygün İsrayılovanın həmmüəllif olduqları “Metil 6-metil-4-(4-nitrofenil)-2-okso-1,2-dihidropirimidin-5-karboksilatın kristal quruluş, Hirşfeld səth analizi, in siliko və göbələk əleyhinə tədqiqatları” (Crystal Structure, Hirshfeld Surface Analysis, In-Silico and Antimycotic Investigations of Methyl 6-methyl-4-(4-nitrophenyl)-2-oxo-1,2-dihydropyrimidine-5-carboxylate” məqaləsi “Crystals” jurnalında (İF=2.67, Q2) çap olunub.
Tədqiqat işində p-nitrobenzaldehid əsasında yeni dihidropirimidinlər sintez olunub və birləşmələrin quruluşları Nüvə Maqnit Rezonans (NMR), kütlə, SC-XRD, Hirşfeld səth və elemental analiz üsulları ilə tədqiq olunub. Tədqiqat zamanı molekulda qeyri-kovalent əlaqələrin mövcudluğu və onların kristal quruluşa təsiri müəyyən edilib. Bioloji aktivlik Candida albicans, Aspergillus flavus və Aspergillus niger göbələklərinə qarşı tədqiq olunub. Müəyyən edilib ki, sintez edilən birləşmələr qeyd olunan göbələk növlərinə qarşı aktivdirlər. Sintez edilən dihidropirimidinin biri məlum antibiotik flukonazol ilə müqayisədə göbələklərə qarşı daha effektivdir. Eksperimental tədqiqatlarla yanaşı, nəzəri tədqiqatlar da aparılıb. Molekulyar dokking nəticələrinin təcrübələrlə uyğun olduğu aşkar edilib.

https://innews.az/uploads/news/2023-01/_innews_4a7da8d48b9ff62936892e06f_o.jpg
Статья «Crystal Structure, Hirshfeld Surface Analysis, In-Silico and Antimycotic Investigations of Methyl 6-methyl-4-(4-nitrophenyl)-2-oxo-1,2-dihydropyrimidine-5-carboxylate» («Кристаллическая структура, поверхностный анализ по методу Хиршфельда, исследования in-silico и противогрибковые исследования метил-6-метил-4-(4-нитрофенил)-2-оксо-1,2-дигидропиримидин-5-карбоксилата») в соавторстве с сотрудниками лаборатории промышленной химии, микробиологии и вирусологии Бакинского государственного университета (БГУ) Алекпером Гусейнзаде, Ульвией Гасановой и Айгюн Исраиловой опубликована в журнале «Crystals» (ИФ=2.67, Q2).
В ходе научно-исследовательской работы синтезированы новые дигидропиримидины и изучено строение соединений методами ядерного магнитного резонанса, масс-спектрометрии, SC-XRD, поверхностного и элементного анализа Гиршфельда.
Установлено наличие нековалентных связей в молекуле и их влияние на структуру кристалла. Биологическую активность изучена в отношении грибов Candida albicans, Aspergillus flavus и Aspergillus niger. Установлено, что синтезированные соединения активны в отношении указанных видов грибов. Один из синтезированных дигидропиримидинов более эффективен в отношении грибов, чем известный антибиотик флуконазол.