https://www.innews.az/uploads/news/2022-03/_innews_ede1b2338795d816fccebf385_o.jpg
Bakı, 18 mart 2022-ci il – Avropa İttifaqı (Aİ), BMT-nin İnkişaf Proqramı və Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyinin (PTDA) birgə təşəbbüsü ilə hər kəs üçün inklüziv peşə təlimlərinə qəbul elan edilir.
Aİ-nin maliyyələşdirdiyi "Gələcək üçün peşə təhsili və təlimi" layihəsi çərçivəsində Mədəniyyət və Sənətkarlıq üzrə Bakı Dövlət Peşə Təhsil Mərkəzi tərəfindən “vitraj işi” və “florist” ixtisas istiqamətləri üzrə ölkədə ilk dəfə olaraq qısamüddətli inklüziv peşə təlimləri həyata keçiriləcək.
İki ay müddətində davam edəcək təlimlər sözügedən peşə təhsil mərkəzində, eləcə də tərəfdaş müəssisələrin nəzdində təşkil ediləcək. Təlim zamanı iştirakçılar vitraj sənətinin texnikaları, rənglərlə işləmək, biznes planlarının hazırlanması, naxış və kompozisiyaların çəkilməsi, həmçinin bitkilərin yetişdirilməsi və onlara qulluq, buketlərin hazırlanması kimi istiqamətlər üzrə bilik və bacarıqlara yiyələnəcəklər.
Proqramın tərkib hissəsi kimi “hər kəs üçün təlim” yanaşmasına uyğun olaraq və insanların müxtəlif qabiliyyətlərini nəzərə alaraq, inklüziv mühitdə iştirakçılar üçün biznes bacarıqlarının inkişafı üzrə sessiyalar da keçiriləcək.
Təlimlərə yuxarıda qeyd olunan istiqamətlər üzrə maraqlı olan şəxslər müraciət edə bilərlər. Təlimdə iştirak etmək istəyən şəxslər 3 aprel, 2022-ci il tarixinədək keçiddəki formanı tamamlayıb təqdim etməlidirlər: https://bit.ly/3tnuJfv
Seçim prosesi ərizə və müsahibə mərhələləri olmaqla icra ediləcək və bu mərhələləri uğurla keçən namizədlər təlimlərə iştirakçı qismində cəlb olunacaq.
Qeyd edilməlidir ki, təlimlər ödənişsizdir və təlim proqramını müvəffəqiyyətlə bitirən şəxslərə Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin dövlət nümunəli sertifikatları təqdim ediləcək. Təlim proqramı Azərbaycanda ömürboyu təhsil yanaşmasına dəstək olacaq və gələcəkdə həmin istiqamət üzrə təlim keçmiş qadın və kişilərə yeni məşğulluq imkanları yaradacaq.
Sözügedən təlimlər, Aİ tərəfindən maliyyələşdirilən və BMTİP tərəfindən Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyi ilə birgə həyata keçirilən “Gələcək üçün Peşə Təhsili və Təlimi: Azərbaycanda Qabaqcıl Peşə Təhsili Mərkəzlərinin yaradılmasına dəstək” layihəsi çərçivəsində təşkil olunur. Layihənin əsas məqsədi əmək bazarının tələblərinə uyğun tədrisin təşkilinə dəstək olmaq və bu istiqamətdə Azərbaycandakı peşə təhsil müəssisələrinin müasirləşdirilməsinə yardım etməkdir.

https://innews.az/uploads/news/2022-03/_innews_ede1b2338795d816fccebf385_o.jpg
Baku, 18 March 2022 - The European Union (EU), the United Nations Development Programme (UNDP) and the State Agency on Vocational Education (SAVE) announce the admission to the short-term inclusive trainings for women and men in some vocational directions.
As part of the EU-funded “VET for the Future” project, the Baku State Vocational Education and Training Center for Culture and Crafts organises short-term vocational trainings in the art directions of stained glass and floristry for the first time in the country.
The two-month trainings will be organized at this vocational education center, as well as at the partner institutions. During the trainings, people of all abilities will gain knowledge and skills in stained glass techniques, working with colors, developing business plans, drawing patterns and compositions, as well as growing and caring for plants, and making bouquets.
As part of the programme, business skills development sessions will be held for participants in an inclusive environment, in line with the “training for all” approach considering different abilities of people.
To apply, candidates should complete and submit this form (https://bit.ly/3tnuJfv) by 3 April 2022. The selection process will be carried out in two stages, including interviews.
The trainings are free and those who successfully complete the training programme will receive the official certificates of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan. This training programme will support the lifelong learning approach in Azerbaijan and in the future, will create new employment opportunities for women and men in these art areas.
The trainings are organised as part of the “VET for the Future: Development of VET Providers’ Excellence in Azerbaijan” project, funded by the EU and implemented by UNDP in partnership with SAVE. The project aims to support the modernisation of VET (vocational education and training) institutions in Azerbaijan to deliver competence-based training in order to increase the attractiveness and labour market relevance of VET.