Özbəkistanda azərbaycanlı uşaqlar üçün dünya azərbaycanlıların həmrəyliyi və Yeni il bayramına həsr olunmuş şənlik keçirilib
Özbəkistanda azərbaycanlı uşaqlar üçün dünya azərbaycanlıların həmrəyliyi və Yeni il bayramına həsr olunmuş şənlik keçirilib Özbəkistanda azərbaycanlı uşaqlar üçün dünya azərbaycanlıların həmrəyliyi və Yeni il bayramına həsr olunmuş şənlik keçirilib
Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi, Respublika Azərbaycan Milli Mədəniyyət Mərkəzinin Qadınlar Şurası ilə birgə Daşkənddə yaşayan azərbaycanlı uşaqlar üçün Yeni il şənliyi keçirib.
Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzində keçirilən şənlikdə təxminən 200-ə yaxın  azərbaycanlı, özbək uşaqlar iştirak edib.
Əvvəlcə uşaqlar Mədəniyyət Mərkəzinin Azərbaycan Dövlətçilik Tarixi Muzeyi ilə tanış olub, onlara Azərbaycan tarixi, mədəniyyətinə dair geniş məlumat verilib.
Tədbir çərçivəsində uşaq və yeniyetmələrə Mədəniyyət Mərkəzinin foyesində 2022-ci ildə Azərbaycanın qazandığı uğurlara həsr olunmuş sərgi təqdim olunub.
Bundan başqa, Mərkəzin foyesində balaca fidanları burada bəzədilmiş küknar ağacı, qışın gəlişini bildirən Şaxta baba qarşılayıb.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi direktorunun müavini Nadir Əlimirzəyev uşaqları Yeni il bayramı münasibətilə təbrik edib, onlara  sağlıq, dərslərində əlaçı olmağı, valideynlərinə sevinc bəxş etmələrini arzulayıb. O, Yeni ilin tarixi haqqında da uşaqlara məlumat verib.
Orta məktəb şagirdi Əli Abbaslı böyük Azərbaycan bəstəkarı Fikrət Əmirovun əsərlərindən parçalar, Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin nəzdində fəaliyyət göstərən “Əməkdar artist Kaykep Aliyeva adına Azərbaycan qızları” rəqs ansamblının üzvləri milli rəqslərimizi ifa ediblər.
Sonra səhnələşdirilmiş bayram tamaşası göstərilib, Şaxta baba, Qar qız, cizgi filmlərinin qəhrəmanları uşaqlara xoş anlar yaşadıblar. Şənlikdə uşaqlar Yeni illə bağlı şeirlər söyləyib, mahnı oxuyub, rəqs ediblər.
Bayram tədbirində müxtəlif viktorinalar keçirilib, qaliblərə hədiyyələr verilib.
Sonda Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi və Respublika Azərbaycan Milli Mədəniyyət Mərkəzi tərəfindən uşaqlara Yeni il hədiyyələri təqdim olunub.

https://innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_15080098c63e3e9108e92b1ae_o.jpg
Азербайджанский Культурный Центр имени Гейдара Алиева в Узбекистане совместно с Женским советом Республиканского Азербайджанского Национального Культурного Центра провел новогодний утренник для азербайджанских детей, проживающих в Ташкенте.
Около 200 азербайджанских и узбекских детей приняли участие на празднике, состоявшемся в Азербайджанском Культурном Центре имени Гейдара Алиева.
Сначала дети познакомились с Музеем истории азербайджанской государственности культурного центра, где им была представлена обширная информация об истории и культуре Азербайджана.
В рамках мероприятия в фойе Культурного Центра для детей и подростков была представлена выставка, посвященная достижениям Азербайджана в 2022 году.
Кроме этого, в фойе Центра для маленьких детей была поставлена наряженная ёлка, а Дед Мороз возвестил их о приходе зимы.
Заместитель директора Азербайджанского Культурного Центра имени Гейдара Алиева в Узбекистане Надир Алимирзоев открыв мероприятие поздравил детей с Новым годом, пожелал им крепкого здоровья, успехов в учебе и радости их родителям. Он также рассказал детям об истории Нового года.
Ученик средней школы Али Аббаслы исполнил отрывки из произведений великого Азербайджанского композитора Фикрета Амирова, а участницы танцевального ансамбля «Азербайджан гызлары имени заслуженной артистки Кайкеп Алиевой», действующего при Азербайджанском Культурном Центре имени Гейдара Алиева, исполнили наши национальные танцы.
Затем было показано постановочное праздничное представление для детей, с участием приятные Деда Мороза, Снегурочки, героев мультфильмов. На празднике дети читали новогодние стихи, пели песни и танцевали.
На праздничном мероприятии были проведены различные викторины, а победителям были вручены призы.
В завершение Азербайджанский Культурный Центр имени Гейдара Алиева и Республиканский Азербайджанский Национальный Культурный Центр вручили детям новогодние подарки.