https://www.innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_d5176931fa745e8c0693c5cab_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova dekabrın 28-də İsrail Dövlətinin Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Corc Dik ilə görüşüb.
Səfiri salamlayan spiker, bu görüşün onun diplomatla parlamentdə ikinci görüşü olduğunu xatırladıb və onun səfir kimi fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib.
Cari il noyabrın 18-də Azərbaycan Respublikasının İsrail Dövlətində səfirliyinin açılması haqqında qanunun qəbul edildiyini xatırladan Milli Məclisin sədri deyib ki, Azərbaycanın İsraildə səfirliyinin açılması qərarı iki ölkə arasında dostluq münasibətlərini daha da möhkəmləndirir. Bu il ölkələrimiz arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30-cu ildönümünün tamam olduğunu söyləyən Sahibə Qafarovanın sözlərinə görə, bu illər ərzində ölkələrimiz arasında müxtəlif sahələrdə qarşılıqlı etimada və dəstəyə əsaslanan əməkdaşlıq dinamik inkişaf edib. İkitərəfli münasibətlərin inkişafında yüksək səviyyəli səfərlər və görüşlər müstəsna rol oynayır.
Milli Məclisin sədri qeyd edib ki, Azərbaycan-İsrail münasibətlərindən danışarkən, vurğulanmalı olan ən mühüm amillərdən biri də insanlar arasında təmaslardır. Azərbaycanda əsrlər boyu yəhudilər və azərbaycanlılar sülh, dostluq, qarşılıqlı anlaşma şəraitində yaşayıblar və yaşamaqda davam edirlər. İsraildəki Azərbaycan diasporu, İsraildə yaşayan yəhudi əsilli soydaşlarımız da ölkələrimiz arasında əlaqələrin inkişafına böyük töhfə verirlər.
Parlamentlərarası əlaqələrdən danışan spiker Sahibə Qafarova bildirib ki, qanunverici orqanlarımız arasında münasibətlərin daha da genişləndirilməsi üçün yaxşı imkanlar mövcuddur. Milli Məclisin sədri, İsraildə keçirilən sonuncu parlament seçkilərinə qədər hər iki ölkənin parlamentlərində dostluq qruplarının fəaliyyət göstərdiyini, onların müntəzəm təmaslar, dialoq və fikir mübadiləsi ilə parlamentlər arasında körpü rolunu oynadığını bildirib və ümidvar olduğunu diqqətə çatdırıb ki, İsrail parlamentinin yeni tərkibində də Azərbaycanla dostluq qrupu tezliklə yaradılacaq və bu əlaqələr genişlənərək davam edəcək.
Görüşdə hazırda regionda mövcud olan vəziyyət barədə də danışan Milli Məclisin sədri bildirib ki, Azərbaycan 44 günlük Vətən müharibəsində öz torpaqlarını işğaldan azad edərək, ərazi bütövlüyünü bərpa edib. Torpaqlarımızın Ermənistan tərəfindən 30 illik işğalı zamanı bu ərazilərdəki təbii sərvətlərimiz talan edilib, faydalı qazıntılarımız qanunsuz istismar edilib, ekoloji terror həyata keçirilib, ətraf mühitə ciddi ziyan dəyib. Təəssüf ki, bu gün də Ermənistanın bu istiqamətdə qanunsuz fəaliyyəti davam edir. Belə ki, Rusiya sülhməramlı kontingentinin müvəqqəti yerləşdiyi Azərbaycan ərazilərində faydalı qazıntı yataqları Ermənistan tərəfindən qanunsuz olaraq istismar edilir və Laçın yolundan istifadə etməklə Ermənistana daşınır.
İsrail Dövlətinin Azərbaycanda fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Corc Dik səmimi qəbula görə minnətdarlığını bildirərək, səfir kimi ölkəmizdə fəaliyyətə başlayandan sonra - 2020-ci ilin oktyabrında, Vətən müharibəsi günlərində Azərbaycan Milli Məclisində olduğunu və spiker Sahibə Qafarova ilə görüşdüyünü xatırladıb. O, deyib ki, Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinin azad edilməsi və İsraildə Azərbaycanın səfirliyinin açılması ilə bağlı arzuları artıq reallaşıb. Diplomat Azərbaycan Respublikasının İsrail Dövlətində səfirliyinin açılması haqqında qanunun bütün deputatların dəstəyi ilə qəbul olunmasının təqdirəlayiq olduğunu bildirib və Milli Məclisin bütün üzvlərinə təşəkkürünü ifadə edib. Səfir bildirib ki, bu, İsraildə də olduqca yüksək qiymətləndirilib. Bu qərarın qəbulu ilə əlaqədar İsrail Prezidenti Azərbaycan Prezidentinə zəng edib, XİN başçıları arasında telefon danışığı olub. Həmçinin, parlamentdə keçirilən müzakirələrdə də təbrik mesajları səsləndirilib. İsrail ictimaiyyəti bu məsələyə çox pozitiv reaksiya göstərib.
Səfir Corc Dik deyib ki, münasibətlərimiz təkcə hökumətlər arasında mövcud olan yüksək səviyyəli əlaqələrlə məhdudlaşmır. Xalqlarımız arasında da xoş münasibətlər mövcuddur. Baxmayaraq ki, diplomatik münasibətlərimiz 30 ildir qurulub, xalqlarımız arasında əlaqələrin tarixi daha qədimdir.
O, parlamentlərimiz arasında münasibətlərin də inkişaf etdiyini, hazırda bu ölkənin qanunverici orqanında Azərbaycanla dostluq qrupunun yeni tərkibində yer almaq üçün çoxsaylı müraciətlər olduğunu diqqətə çatdırıb.
Səfir, demək olar ki, Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş bütün ərazilərinə səfər etdiyini, Ağalı kəndində görülən işlərlə yerində tanış olduğunu və burada görülən işlərin onda böyük təəssüratlar oyatdığını bildirib.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_d5176931fa745e8c0693c5cab_o.jpg
Председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова 28-го декабря беседовала с чрезвычайным и полномочным послом Государства Израиль в Азербайджанской Республике Джорджем Диком.
Вслед за приветствиями гостю г-жа Гафарова заметила, что их встреча – вторая в парламентских стенах, и выразила высокую оценку деятельности израильского дипломата.
18-го ноября текущего года был принят закон об открытии израильского посольства в Баку, сказала г-жа Гафарова, добавив, что решение Азербайджана открыть посольство в Израиле ещё больше укрепляет узы дружбы, связывающие два государства, чьим дипломатическим отношениям в этом году исполнилось тридцать лет. По словам лидера азербайджанского парламента, опирающееся на взаимные доверие и поддержку двустороннее сотрудничество динамично развивалось все эти годы в различных областях, чему в исключительной степени способствовали статусные визиты и встречи.
Председатель Милли Меджлиса отметила, что один из важнейших факторов, заслуживающих упоминания в контексте азербайджано-израильских отношений, представлен контактами между людьми. Евреи и азербайджанцы жили в Азербайджане в мире, дружбе и взаимопонимании на протяжении веков, и продолжают так же жить. Азербайджанская диаспора в Израиле, наши соотечественники еврейского происхождения, тоже вносят весомый вклад в развитие связей между двумя странами.
Затем Сагиба Гафарова обратилась к теме межпарламентских связей. Есть хорошие возможности для дальнейшего расширения отношений между нашими законодательными органами, заметила она. Вплоть до последних парламентских выборов в Израиле в законодательных собраниях обоих государств функционировали группы дружбы. Они служат мостом между парламентами посредством регулярных контактов, диалога и обмена мнениями. Сагиба Гафарова добавила, что, как она надеется, и в новом израильском парламенте вскоре будет создана группа дружбы с Азербайджаном, и что эти связи будут исподволь расширяться и впредь.
Была затронута и тема текущего положения вещей в нашем регионе. Как заметила г-жа Гафарова, Азербайджан восстановил свою территориальную целостность по итогам продлившейся 44 дня Отечественной войны, освободив собственные земли, подвергавшиеся разграблению их природных богатств, незаконной эксплуатации залежей полезных ископаемых и нанёсшему окружающей среде этих территорий серьёзный урон экологическому террору все тридцать лет их оккупации. К сожалению, Армения и поныне продолжает подобную беззаконную деятельность: месторождения полезных ископаемых в той части территории Азербайджана, в которой временно дислоцируется российский миротворческий контингент, незаконно эксплуатируются Арменией, а извлечённые ресурсы вывозятся в Армению по Лачынской дороге.
Чрезвычайный и полномочный посол Государства Израиль в Азербайджанской Республике Джордж Дик выразил благодарность за оказанный ему тёплый прием и напомнил, что, начав свою службу послом в нашей стране в октябре 2020-го года, в дни Отечественной войны он уже бывал в Милли Меджлисе и встречался со спикером Сахибой Гафаровой. Сбылись мечтания Азербайджана – и об освобождении своих земель, и об открытии дипломатической миссии в Израиле. По словам израильского дипломата, принятие закона об открытии азербайджанского посольства в Израиле при единогласной поддержке депутатов заслуживает похвалы. Г-н Дик выразил благодарность всем членам Милли Меджлиса, добавив, что такой шаг получил высочайшую оценку в Израиле. Президент Израиля позвонил своему азербайджанскому коллеге в связи с принятием этого решения, сообщил г-н Дик. Между главами МИД тоже состоялся телефонный разговор. Во время парламентских прений прозвучали поздравления, а израильская общественность весьма положительно отреагировала на этот вопрос
Наши связи не ограничиваются межправительственными контактами, ведь между двумя народами тоже очень хорошие отношения. Да, дипломатические отношения были налажены 30 лет тому назад, но вот история наших взаимоотношений длится гораздо дольше, продолжал израильский посол.
Взаимоотношения наших парламентов также развиваются. Кнессет уже получил многочисленные обращения для получения мест в новом составе группы дружбы с Азербайджаном.
Как заявил г-н Дик, он посетил, можно сказать, все освобождённые от оккупации провинции Азербайджана и ознакомился на месте с работой в селе Агалы – и она произвела на него изрядное впечатление.