https://www.innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_d5176931fa745e8c0693c5cab_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova dekabrın 28-də İsrail Dövlətinin Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Corc Dik ilə görüşüb.
Səfiri salamlayan spiker, bu görüşün onun diplomatla parlamentdə ikinci görüşü olduğunu xatırladıb və onun səfir kimi fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib.
Cari il noyabrın 18-də Azərbaycan Respublikasının İsrail Dövlətində səfirliyinin açılması haqqında qanunun qəbul edildiyini xatırladan Milli Məclisin sədri deyib ki, Azərbaycanın İsraildə səfirliyinin açılması qərarı iki ölkə arasında dostluq münasibətlərini daha da möhkəmləndirir. Bu il ölkələrimiz arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30-cu ildönümünün tamam olduğunu söyləyən Sahibə Qafarovanın sözlərinə görə, bu illər ərzində ölkələrimiz arasında müxtəlif sahələrdə qarşılıqlı etimada və dəstəyə əsaslanan əməkdaşlıq dinamik inkişaf edib. İkitərəfli münasibətlərin inkişafında yüksək səviyyəli səfərlər və görüşlər müstəsna rol oynayır.
Milli Məclisin sədri qeyd edib ki, Azərbaycan-İsrail münasibətlərindən danışarkən, vurğulanmalı olan ən mühüm amillərdən biri də insanlar arasında təmaslardır. Azərbaycanda əsrlər boyu yəhudilər və azərbaycanlılar sülh, dostluq, qarşılıqlı anlaşma şəraitində yaşayıblar və yaşamaqda davam edirlər. İsraildəki Azərbaycan diasporu, İsraildə yaşayan yəhudi əsilli soydaşlarımız da ölkələrimiz arasında əlaqələrin inkişafına böyük töhfə verirlər.
Parlamentlərarası əlaqələrdən danışan spiker Sahibə Qafarova bildirib ki, qanunverici orqanlarımız arasında münasibətlərin daha da genişləndirilməsi üçün yaxşı imkanlar mövcuddur. Milli Məclisin sədri, İsraildə keçirilən sonuncu parlament seçkilərinə qədər hər iki ölkənin parlamentlərində dostluq qruplarının fəaliyyət göstərdiyini, onların müntəzəm təmaslar, dialoq və fikir mübadiləsi ilə parlamentlər arasında körpü rolunu oynadığını bildirib və ümidvar olduğunu diqqətə çatdırıb ki, İsrail parlamentinin yeni tərkibində də Azərbaycanla dostluq qrupu tezliklə yaradılacaq və bu əlaqələr genişlənərək davam edəcək.
Görüşdə hazırda regionda mövcud olan vəziyyət barədə də danışan Milli Məclisin sədri bildirib ki, Azərbaycan 44 günlük Vətən müharibəsində öz torpaqlarını işğaldan azad edərək, ərazi bütövlüyünü bərpa edib. Torpaqlarımızın Ermənistan tərəfindən 30 illik işğalı zamanı bu ərazilərdəki təbii sərvətlərimiz talan edilib, faydalı qazıntılarımız qanunsuz istismar edilib, ekoloji terror həyata keçirilib, ətraf mühitə ciddi ziyan dəyib. Təəssüf ki, bu gün də Ermənistanın bu istiqamətdə qanunsuz fəaliyyəti davam edir. Belə ki, Rusiya sülhməramlı kontingentinin müvəqqəti yerləşdiyi Azərbaycan ərazilərində faydalı qazıntı yataqları Ermənistan tərəfindən qanunsuz olaraq istismar edilir və Laçın yolundan istifadə etməklə Ermənistana daşınır.
İsrail Dövlətinin Azərbaycanda fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Corc Dik səmimi qəbula görə minnətdarlığını bildirərək, səfir kimi ölkəmizdə fəaliyyətə başlayandan sonra - 2020-ci ilin oktyabrında, Vətən müharibəsi günlərində Azərbaycan Milli Məclisində olduğunu və spiker Sahibə Qafarova ilə görüşdüyünü xatırladıb. O, deyib ki, Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinin azad edilməsi və İsraildə Azərbaycanın səfirliyinin açılması ilə bağlı arzuları artıq reallaşıb. Diplomat Azərbaycan Respublikasının İsrail Dövlətində səfirliyinin açılması haqqında qanunun bütün deputatların dəstəyi ilə qəbul olunmasının təqdirəlayiq olduğunu bildirib və Milli Məclisin bütün üzvlərinə təşəkkürünü ifadə edib. Səfir bildirib ki, bu, İsraildə də olduqca yüksək qiymətləndirilib. Bu qərarın qəbulu ilə əlaqədar İsrail Prezidenti Azərbaycan Prezidentinə zəng edib, XİN başçıları arasında telefon danışığı olub. Həmçinin, parlamentdə keçirilən müzakirələrdə də təbrik mesajları səsləndirilib. İsrail ictimaiyyəti bu məsələyə çox pozitiv reaksiya göstərib.
Səfir Corc Dik deyib ki, münasibətlərimiz təkcə hökumətlər arasında mövcud olan yüksək səviyyəli əlaqələrlə məhdudlaşmır. Xalqlarımız arasında da xoş münasibətlər mövcuddur. Baxmayaraq ki, diplomatik münasibətlərimiz 30 ildir qurulub, xalqlarımız arasında əlaqələrin tarixi daha qədimdir.
O, parlamentlərimiz arasında münasibətlərin də inkişaf etdiyini, hazırda bu ölkənin qanunverici orqanında Azərbaycanla dostluq qrupunun yeni tərkibində yer almaq üçün çoxsaylı müraciətlər olduğunu diqqətə çatdırıb.
Səfir, demək olar ki, Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş bütün ərazilərinə səfər etdiyini, Ağalı kəndində görülən işlərlə yerində tanış olduğunu və burada görülən işlərin onda böyük təəssüratlar oyatdığını bildirib.

https://innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_d5176931fa745e8c0693c5cab_o.jpg
Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova had a conversation with Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the State of Israel to the Republic of Azerbaijan George Deek on 28 December.
The greetings to the guest were followed by Mrs Gafarova saying that their meeting within the parliamentary walls was the second one. She proceeded to praise the work done by the Israeli ambassador.
An act on opening the Israeli embassy in Baku was passed into law on 18 November this year, and the decision of Azerbaijan to install an embassy in Israel will make stronger yet the ties of friendship bonding the two states whose diplomatic relations had turned thirty years earlier in 2022, Mrs Gafarova continued. The leader of the Azerbaijani legislature added that the bilateral co-operation resting on shared confidence and support had been developing robustly all those years and in diverse areas, too, not in a small way due to the exceptional prodding it had received from high-status visits and meetings.
One of the crucial factors worthy of a mention in the context of the Azerbaijani-Israeli relations is represented by people-to-people contacts. Jews and Azerbaijanis have lived in peace, friendship and mutual understanding in this country for centuries on end – and they continue doing so now. The Azerbaijani Diaspora of Israel – our compatriots of Jewish descent – are contributing to the advancement of the bi-partite connexions equally generously.
Sahiba Gafarova addressed the topic of inter-parliamentary relations as well. There are fine opportunities to continue expanding them, in her opinion. Both legislatures had had friendship groups in action up till the latest parliamentary ballot in Israel. Those groups had been bridging their respective legislatures through periodical contacts, dialoguing and exchange of opinions. Sahiba Gafarova said then that she hoped that the new Israeli parliament was going to put together a friendship group for Azerbaijan as well and that the existing bonds would continue expanding.
The subject of the current state of affairs in our region was brought up as well, with Mrs Gafarova saying that Azerbaijan had made her national territory whole again with the 44 days’ Patriotic War. Azerbaijan had thus freed her lands subjected to pillaging of their natural wealth, illegal development of mineral deposits and the ecological terrorism that had dealt the natural environment of those parts a serious blow throughout those thirty years of occupation. It is regrettable that Armenia continues the outrage today: the mineral deposits of that part of the territory of Azerbaijan where the Russian peace-making force is deployed temporarily are being abused by Armenia and the loot is transported to that state along the Lachin Road.
Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the State of Israel to the Republic of Azerbaijan George Deek thanked for the warm welcome he’d been given and remembered that since his ambassial tenure in our country had begun in October 2020 he had been at the Milli Majlis and talked to Speaker Sahiba Gafarova in the days of the Patriotic War. Why, Azerbaijan’s dreams are fulfilled, both of freeing her lands and stationing a diplomatic outpost in Israel. The passing of a law on opening the Azerbaijani embassy in Israel with the unanimous support of the MPs is praise-worthy, said Mr Deek before thanking all the members of the Milli Majlis and pointing out that that move had been greatly appreciated in Israel. The president of Israel had rung up the Azerbaijani counterpart on the occasion, Mr Deek continued. There was a phone conversation between the ministers of foreign affairs as well. Congratulations were offered during parliamentary debates whilst the Israeli public reacted to that question very positively.
Our ties are not limited to inter-governmental contacts; rather, there is a fine linkage amongst our nations too. Yes, it is correct that the diplomatic relations were established thirty years ago but the history of bilateral interaction has a much longer track record, according to the Israeli ambassador.
The inter-parliamentary relations are advancing as well. The Knesset is in receipt of numerous applications for seats in the new line-up of the friendship group on Azerbaijan.
According to Mr Deek, he can safely say he has been to all our de-occupied provinces and familiarised himself first-hand with the work done in the village of Aghali – and it left a tremendous impression on him.