https://www.innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_b0afe2a0971e90235c2591e50_o.jpg
Müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənovun təsdiq etdiyi hazırlıq planına əsasən Müdafiə Nazirliyinin Şəxsi Heyət Baş İdarəsində 2022-ci ilin yekunlarına dair toplantı keçirilib.
Toplantıda Azərbaycan Ordusunda aparılan islahatlar nəticəsində qoşunların peşəkar kadrlarla komplektləşdirilməsi, şəxsi heyətin mənəvi-psixoloji hazırlığı və digər sahələrdə əldə edilən nailiyyətlər barədə məruzələr dinlənilib.
Müdafiə nazirinin növbəti ildə şəxsi heyətin qarşısında qoyduğu tapşırıqlar aidiyyəti üzrə vəzifəli şəxslərə çatdırılıb.

https://innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_b0afe2a0971e90235c2591e50_o.jpg
In accordance with the training plan approved by the Minister of Defense, Colonel General Zakir Hasanov, sessions on the results of 2022 were held at the Main Department for Personnel of the Ministry of Defense.
Reports on manning the troops with professional personnel, moral-psychological training of servicemen, and achievements gained in other areas as a result of reforms carried out in the Azerbaijan Army were heard during the sessions.
The tasks assigned by the Defense Minister to the military personnel for the upcoming year were delivered to the relevant high-ranking officers.
At the end of the sessions, the servicemen who distinguished themselves in military service according to the results of the current year were awarded.