https://www.innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_9f3773d7f129622ac2c51dc22_o.jpg
Özbəkistan Jurnalistlər İttifaqı Azərbaycan mediasında Özbəkistan mövzusu, dostluğumuzu geniş təbliğ edən azərbaycanlı jurnalistləri mükafatlandırdı.
Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzində 2022-ci il üzrə elan olunan Özbəkistanda Azərbaycana dair keçirilən müsabiqəyə yekun vurub.
Bununla əlaqədar Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzində 26 dekabr tarixində keçirilən mərasim Dünya azərbaycanlılarının həmrəylik günü və Yeni il bayramına həsr olunub.
Tədbirdə Azərbaycanın Özbəkistandakı Səfirliyinin əməkdaşları, “Özbəkistan-Azərbaycan” Dostluq Cəmiyyəti, Özbəkistan Jurnalistlər İttifaqının rəhbərliyi, ictimaiyyət nümayəndələri, Özbəkistanın elm, mədəniyyət, ədəbiyyat xadimləri, jurnalistlər, yerli azərbaycanlılar iştirak ediblər.
Tədbir çərçivəsində Özbəkistan Jurnalistlər İttifaqının rəsmisi, tanınmış jurnalist Akbar Maqdiyev çıxış edərək Azərbaycanda Özbəkistan mövzusunu, dostluğumuzu, əməkdaşlığımızı geniş təbliğ edən bir sıra azərbaycanlı jurnalistlərin Özbəkistan dövləti tərəfindən xüsusi mükafata layiq görüldüyünü bildirib.
Akbar Maqdiyev sözügedən jurnalistlərin Azərbaycan elektron KİV-də monitorinq aparılaraq müəyyən edildiyini qeyd edib.
Beləliklə Azərbaycan mediasından mükafatlar Azərbaycanın “Mədəniyyət” qazetinin redaktoru Lalə Azəri, “Yeni Müsavat” media qrupunun təsisçisi və rəhbəri Rauf Arifoğlu, Azərbaycan “Türküstan qazeti”nin baş redaktoru Aqil Camalın, azərbaycanlı yazıçı-türkoloq - jurnalist Yunus Oğuz, Mətbuat Şurasının İdarə Heyətinin üzvü Azər Həsrət, “Türkel” qəzetinin baş redaktoru Ramiz Məşədihəsənli, Azərbaycan Jurnalistlər Birliyinin üzvü, yazar-publisist Əkbər Qoşalı, Azərbaycan Respublikasının əməkdar jurnalisti, və “Ədəbiyyat və incəsənət” portalının ədəbiyyat şöbəsinin müdiri İntiqam Yaşar layiq görülüb.
Tədbirdə Özbəkistan Jurnalistlər İttifaqının rəsmisi, tanınmış jurnalist Akbar Maqdiyev xüsusi mükafatları azərbaycanlı jurnalistlərə göndərmək məqsədi ilə Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinə təqdim edib.
Sonda Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru Samir Abbasov Özbəkistan Jurnalistlər İttifaqına mükafatlandırma üçün öz təşəkkürünü bildirib və qeyd edib ki, bu münasibət Azərbaycan jurnalistlərində stimul yaradacaq, mətbuatımızda qardaş Özbəkistanla, dostluq və əməkdaşlığımıza dair çox sayda materialların yayılmasına səbəb olacaqdır.

https://innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_9f3773d7f129622ac2c51dc22_o.jpg
В Азербайджанском Культурном Центре имени Гейдара Алиева в Узбекистане был завершён объявленный на 2022 год конкурс об Азербайджане в СМИ Узбекистана.
В связи с этим состоявшаяся 26 декабря в Азербайджанском Культурном Центре церемония была посвящена Дню солидарности азербайджанцев мира и празднику Нового года.
На мероприятии приняли участие сотрудники Посольства Азербайджана в Узбекистане, Общества дружбы «Узбекистан-Азербайджан», руководство Союза журналистов Узбекистана, представители общественности, деятели науки, культуры, литературы Узбекистана, журналисты, местные азербайджанцы.
В рамках мероприятия выступил официальный представитель Союза журналистов Узбекистана, известный журналист Акбар Магдиев, который сообщил, что ряд азербайджанских журналистов, которые широко продвигали тему Узбекистана, нашей дружбы и сотрудничества в Азербайджане были отмечены специальной наградой государства Узбекистана.
Акбар Магдиев отметил, что личности журналистов, о которых идет речь, были установлены путем проведения мониторинга в электронных СМИ Азербайджана.
Таким образом, наград от азербайджанских СМИ удостоены, редактор азербайджанской газеты «Маданият» Лала Азери, основатель и руководитель медиагруппы «Ени Мусават» Рауф Арифоглу, главный редактор азербайджанской «Туркустан газеты» Агиль Джамал, азербайджанский писатель-тюрколог-журналист Юнус Огуз, член правления Совета прессы Азер Хасрат, главный редактор газеты «Тюркел» Рамиз Машадигасанлы, член Союза журналистов Азербайджана, писатель-публицист Акбар Гошалы, заслуженный журналист Азербайджанской Республики и заведующий отделом литературы портала «Литература и искусство» Интигам Яшар.
На мероприятии официальный представитель Союза журналистов Узбекистана, известный журналист Акбар Магдиев вручил Азербайджанскому Культурному Центру имени Гейдара Алиева в Узбекистане специальные награды с целью передачи их азербайджанским журналистам.
В завершение директор Азербайджанского Культурного Центра Самир Аббасов выразил благодарность Союзу журналистов Узбекистана за награду и отметил, что это внимание будет стимулировать азербайджанских журналистов и приведут к распространению большого количества материалов о нашей дружбе и сотрудничестве с братским Узбекистаном в наших СМИ.