https://www.innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_d9526626088e895a6c7d087c8_o.jpg
Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun Prezidenti Günay Əfəndiyeva Qazaxıstana rəsmi səfəri çərçivəsində ölkənin Parlamentinin Senat sədrinin müavini Askar Şakirov ilə görüşüb.
Parlament Senatının sədr müavini Askar Şakirov Qazaxıstan Respublikası tərəfindən qardaş türk dövlətləri ilə əlaqələrə böyük önəm verildiyindən söz açıb. Askar Şakirov Türk Dünyasında qarşılıqlı əməkdaşlığın daha da möhkəmləndirilməsinin bölgənin beynəlxalq aləmdə əhəmiyyətinin artırılmasında da mühüm rol oynadığını bildirib. Parlament Senatının sədr müavini hazırda türk dövətləri arasındakı dialoqun gücləndirilməsinə töhfə verən Türk Dövlətləri Parlament Assambleyasının (TÜRKPA) yaradılmasında Qazaxıstan tərəfindən göstərilən dəstəyi diqqətə çatdırıb. Askar Şakirov Fond tərəfindən aparılan genişmiqyaslı işləri təqdirəlayiq hesab etdiyini bildirərək, Qazaxıstanın zəngin tarixi və mədəni irsinin tanıdılmasında Fond ilə tərəfdaşlığın vacibliyini vurğulayıb.
Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Günay Əfəndiyeva rəhbərlik etdiyi təşkilatın qurucu üzv ölkəsi Qazaxıstanda vətəndaşların rifahının yaxşılaşdırılması istiqamətində aparılan islahatları yüksək qiymətləndirib. Günay Əfəndiyeva təşkilat tərəfindən ümumtürk dəyərlərinin, o cümlədən Qazaxıstanın çoxəsrlik mədəniyyətinin öyrənilməsi, yaşadılması və dünya səviyyəsində təbliği ilə bağlı həyata keçirilən layihələrdən, təşkil olunan tədbirlərdən bəhs edib. Fondun prezidenti təşkilatın prioritet məqsədləri istiqamətində gələcək planlarını bölüşərək, həmçinin ölkə ilə münasibətlərin daha da genişləndirilməsi yönündə atılacaq addımlara da diqqət çəkib.
Görüş zamanı Günay Əfəndiyeva Parlament Senatının sədr müavininə Fond tərəfindən Qazaxıstanın və bütövlükdə Türk Dünyasının böyük şairi, ictimai xadim, bəstəkar Abay Kunanbayevin 175 illik yubileyinə həsr olunmuş, İspaniyada çap edilmiş poçt markasını təqdim edib.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_d9526626088e895a6c7d087c8_o.jpg
Президент Международного Фонда Тюркской Культуры и Наследия Гюнай Эфендиева в рамках официального визита в Казахстан встретилась с заместителем Председателя Сената Парламента страны Аскаром Шакировым.
Заместитель Председателя Сената Парламента Аскар Шакиров отметил, что Республика Казахстан придает большое значение связям с братскими Тюркскими государствами. Аскар Шакиров подчеркнул, что дальнейшее укрепление взаимного сотрудничества в Тюркском мире также играет важную роль в повышении значимости региона на международной арене. Заместитель Председателя Сената Парламента рассказал о поддержке, оказанной Казахстаном в создании Парламентской Ассамблеи Тюркских государств (ТюркПА), в настоящее время также способствующей укреплению диалога между Тюркскими государствами. Отметив, что широкомасштабная работа проводимая Фондом достойна похвалы, Аскар Шакиров подчеркнул важность партнерства с организацией в области продвижения богатого исторического и культурного наследия Казахстана.
Президент Международного Фонда Тюркской Культуры и Наследия Гюнай Эфендиева высоко оценила проводимые в Казахстане - стране-учредителе возглавляемой ею организации реформы, направленные на улучшение благосостояния граждан. Гюнай Эфендиева рассказала о проектах, реализуемых организацией по изучению, сохранению и пропаганде на мировом уровне общетюркских ценностей, включая многовековую культуру Казахстана. Президент Фонда поделилась планами на будущее в направлении приоритетных целей организации, а также обратила внимание на шаги, необходимые для дальнейшего расширения отношений.
В ходе встречи Гюнай Эфендиева вручила Заместителю Председателя Сената Парламента почтовую марку, изданную Фондом в Испании к 175-летию великого поэта, общественного деятеля, композитора Казахстана и всего Тюркского мира Абая Кунанбаева.