Kaspersky şirkətinin məlumatına görə, 2022-ci ildə biznesə edilən fişinq hücumlarının sayı artmaqda davam edib. Təcavüzkarlar daha çox insan resursları və maliyyə departamentlərinin işçilərini hədəf alıblar. Populyar yem "Poçtunuz doludur" mövzusu olan e-poçt və ya şifrənizi dəyişdirməyiniz lazım olduğuna dair bildirişdir. Üstəlik, əgər 2021-ci ildə belə məktublar daha qorxulu hesab edilə biləcək guya üçüncü tərəf xidmətlərindən gəlirdisə, 2022-ci ildə tendensiya dəyişib: işçilər şirkətin guya daxili şəbəkələrindən məktublar almağa başlayıblar.
2022-ci ilin yeni tendensiyası zərərli linkin e-poçtun mətnində deyil, əlavə edilmiş html faylında olduğu fişinq e-poçtlarının artmasıdır. Bu, hücumçuların məqsədlərinə çatmasını asanlaşdırır. Təhlükəsizlik məhsullarının e-poçtun mətnindəki linki uğurla bloklamaq ehtimalı daha yüksək olsa da, fayldakını üzə çıxarmaq daha çətindir.
Populyar və daha hiyləgər sxemlər hələ də öz yerindədir. Bunlar, məsələn, BEC hücumlarıdır*, hücumçular şirkət əməkdaşının etibarını qazanmaq və onu təşkilatın və ya müştərilərin maraqlarına zərər vuran hərəkətlər etməyə inandırmaq məqsədilə şirkət işçisi ilə yazışmalara başlayırlar. Çox vaxt bu hücumlarda sındırılmış işçi hesablarından və ya vizual olaraq şirkətin rəsmi ünvanlarına bənzəyən, lakin bir neçə simvolla fərqlənən ünvanlardan istifadə edilir. Kaspersky mütəxəssisləri həm guya menecerlərdən gələn tək məktubları, həm də, məsələn, təcavüzkarların artıq iş başında olduğu işgüzar yazışmaların yer aldığı daha mürəkkəb sxemləri qeydə alıblar.
Zərərli poçt göndərişlərinin sayı xeyli artıb. Təcavüzkarlar bu cür məktubları diqqətlə hazırlayırlar, çox vaxt göndərənin domenində saxtakarlıqdan istifadə edərək, onu real məktub kimi göstərirlər. 2022-ci ildə belə poçt göndərişləri işgüzar yazışmalar kimi fəal şəkildə saxtalaşdırılıb. Belə bir sxemə nümunə olaraq real həyatda mövcud olan bir şirkətin adından faktura ödəmək zərurəti barədə bildirişi və ya müəyyən tələblərlə tanış olmaq tələbinin yer aldığı poçt göndərişlərini göstərmək olar.
“Əhəmiyyətli olduğu iddia edilən sənədlərin yayılması ilə fişinq sxemləri öz effektivliyini itirmir. Təcavüzkarlar hələ də təcili olaraq nəyinsə edilməsini tələb edir, şirkət işçilərinin diqqətini cəlb edən mövzularla mesajlar tərtib edirlər. Əgər işçiləriniz və ya özünüz hələ də “fişinqdir, yoxsa yox?” sualı ilə üz-üzəsinizsə, rəqəmsal savadlılığı artırmağı tövsiyə edirik. Xüsusilə, bu cür göndərişlərdəki “siqnalları” tanımağı öyrədəcək xüsusi təlimlər keçin”, - deyə Kaspersky-nin Azərbaycandakı rəsmi nümayəndəsi Müşviq Məmmədov bildirir.
Bu cür hücumların qarşısını almaq üçün Kaspersky şirkətlərə tövsiyə edir:
- işçilərə şübhəli mesajları açmamağı və onlara cavab verməməyi, həmçinin açıq şəkildə, məsələn, bulud xidmətlərinə, konfidensial korporativ məlumatları yerləşdirməməyi və öz işi haqqında ətraflı məlumatı geniş insan əhatəsi ilə paylaşmamağı öyrədin;
- Poçt serverləri üçün Kaspersky Security kimi qabaqcıl anti-spam və anti-fişinq texnologiyalarına malik həllərdən istifadə edin;
- işçilərin rəqəmsal savadlılıq səviyyəsini artırın, məsələn, bunun üçün Kaspersky Automated Security Awareness Platform-dan istifadə edə bilərsiniz. İnsanlara sosial mühəndislik texnikalarını tanımağı öyrətmək onlarla mübarizə aparmağın ən səmərəli yollarından biridir.
* BEC hücumu - təcavüzkarın sosial mühəndislik üsullarından istifadə edərək məktub alıcılarını aldatmaq üçün korporativ e-poçt hesabına giriş əldə etdiyi bir hücumdur

По данным «Лаборатории Касперского», в 2022 году продолжился рост числа фишинговых атак на бизнес. Наиболее часто злоумышленники целились в сотрудников отделов кадров и финансов. Популярная приманка — письма с темой «Ваша почта переполнена» или уведомлением о необходимости сменить пароль. Причём, если в 2021 году такие письма приходили от якобы сторонних сервисов, что могло больше настораживать, то в 2022 году тренд сменился: сотрудники стали получать письма от будто бы внутренних подразделений компании.
Новая тенденция 2022 года — всплеск фишинговых писем, в которых ссылка содержится не в теле письма, а в приложенном html-файле. Таким образом атакующим проще достигать своей цели. Защитные продукты легче обнаруживают и с большей вероятностью успешно заблокируют ссылку в теле письма, а вот ссылку, находящуюся в файле, детектировать сложнее.
Сохраняют популярность и более хитрые схемы. Это, например, BEC-атаки*, в которых злоумышленники вступают в переписку с сотрудником компании с целью завоевать его доверие и убедить выполнить действия, идущие во вред интересам организации или её клиентам. Зачастую в таких атаках используются взломанные аккаунты сотрудников или адреса, которые визуально похожи на официальные адреса компании, но отличаются несколькими символами. Эксперты «Лаборатории Касперского» фиксировали как просто единичные письма якобы от руководителей, так и более сложные схемы, например, когда атакующие вклиниваются в уже начатую деловую переписку.
Значительно выросло число вредоносных рассылок. Злоумышленники тщательно прорабатывают такие письма, зачастую используют спуфинг в домене отправителя — делают его похожим на реальный. В 2022 году такие рассылки активно подделывали под деловую переписку. Пример подобной схемы: от имени реально существующей компании идёт рассылка с уведомлением о необходимости оплатить счёт или просьбой ознакомиться с некими требованиями. Опасность в таких рассылках находится во вложениях. Как правило, эти документы содержат вредоносные макросы.
«Фишинговые схемы с рассылкой якобы важных документов не теряют эффективности. Злоумышленники по-прежнему давят на то, что надо что-либо сделать срочно, составляют сообщения с темами, которые привлекают внимание работников компаний. Если ваши сотрудники или вы сами все еще неуверенно себя чувствуете в деле определения “фишинг или нет?”, рекомендуем повышать цифровую грамотность. В частности, пройти специальные тренинги, которые научат распознавать “сигналы?” в подобных рассылках», — комментирует Мушвиг Мамедов, официальный представитель «Лаборатории Касперского» в Азербайджане.
Для предотвращения подобных атак «Лаборатория Касперского» рекомендует компаниям:
- обучать сотрудников не открывать и не отвечать на подозрительные сообщения, а также не выкладывать в открытый доступ, например в облачные сервисы, конфиденциальные корпоративные данные и не делиться слишком большим количеством информации о своей работе с широким кругом людей;
- использовать решения с продвинутыми антиспам- и антифишинговыми технологиями, например Kaspersky Security для почтовых серверов;
- повышать уровень цифровой грамотности сотрудников, например с помощью платформы Kaspersky Automated Security Awareness Platform. Научить людей распознавать техники социальной инженерии — один из наиболее эффективных способов им противостоять.
* BEC-атака — атака, при которой злоумышленник получает доступ к корпоративной учетной записи электронной почты, чтобы при помощи методов социальной инженерии обмануть получателей писем.