https://www.innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_46189d3ebdf31570230afdb6a_o.jpg
VTB (Azərbaycan) hüquqi şəxslərin kreditləşdirilməsi şərtlərini sadələşdirib. Bank mikro, kiçik və orta biznes üçün bütün kreditlər üzrə komissiyanı ləğv edib. İlin əvvəlindən ölkədə VTB-nin bu seqmentdə müştərilərinin sayı 60% artaraq 3,8 mini ötüb.
Mikro biznes sahibləri maksimal müddəti 36 ay olan 50.000 manatadək kredit götürə bilərlər. Eyni zamanda, 10 000 manata qədər krediti maliyyə təhlili aparılmadan, 7 000 manata qədər isə zaminsiz almaq mümkündür.
Kiçik və orta biznes üçün kreditlər 50 milyon rus rublunadək və ya manat ekvivalentində 60 ayadək müddətə verilir. Bank həm də Respublika Sahibkarlığın İnkişafı Fondunun xətti ilə illik 5 faizlə, 10 ilədək güzəştli kreditlər də təklif edir.
“Mikro, kiçik və orta biznesin maliyyələşdirilməsi VTB (Azərbaycan) üçün strateji iş sahəsidir. Bu gün bu seqmentdə müştərilərimiz 3,8 mindən çox müəssisədir ki, onların sayı ilin əvvəlindən 60% artıb. Kiçik şirkətlər üçün konveyer kreditləşməsi və avtomatlaşdırma sistemindən istifadə edərək, kreditin alınması prosesini mümkün qədər sadələşdirmişik ki, bu da indi bir gün əvəzinə, yarım saatadək vaxt tələb edir. Eyni zamanda, yüksək işgüzar aktivlik dövründə biz bütün hüquqi şəxslər üçün kreditlərin əlçatanlığını artırmaq qərarına gəldik və kredit üçün müraciət edərkən komissiyanı ləğv etdik”, - deyə VTB (Azərbaycan)-ın İdarə Heyətinin üzvü, Korporativ biznesin inkişafı departamentinin direktoru Tural Hüseynov bildirib.
Yeni şərtləri 31 yanvar 2023-cü il tarixinədək qüvvədədir. VTB (Azərbaycan)-ın korporativ müştəriləri kredit üçün bank filiallarına müraciət edə bilərlər. Siz həmçinin bankın internet saytından və ya 986 əlaqə mərkəzinə zəng edərək məsafədən də müraciət edə bilərsiniz.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_46189d3ebdf31570230afdb6a_o.jpg
ВТБ (Азербайджан) улучшил условия кредитования юрлиц. Банк отменил комиссию при оформлении всех кредитов для малого и среднего бизнеса и микропредприятий. С начала года число клиентов этого сегмента ВТБ в республике увеличилось на 60%, превысив 3,8 тысяч.
Владельцы микробизнеса могут получить кредит до 50 тысяч манатов, максимальный срок кредита составляет 36 месяцев. При этом до 10 тысяч манатов доступно для оформления без финансового анализа, а до 7 тысяч манатов – без поручителя.
Кредиты для малого и среднего бизнеса предоставляются на сумму до 50 млн российских рублей или эквиваленте в манатах на срок до 60 месяцев. В линейке для компаний также действуют льготные кредиты по линии Фонда развития предпринимательства республики по ставке от 5% годовых и периодом кредитования до 10 лет.
«Финансирование предприятий СМБ и микробизнеса является стратегическим направлением работы для ВТБ (Азербайджан). Сегодня нашими клиентами в этом сегменте являются свыше 3,8 тысяч предприятий, число которых с начала года выросло на 60%. Для малых компаний с помощью системы конвейерного кредитования и автоматизации мы максимально упростили процессы оформления кредита, который теперь занимает не более получаса, вместо одного дня. Вместе с этим в период высокой деловой активности мы приняли решение повысить доступность кредитования для всех юрлиц и отменили комиссию при оформлении кредита», - заявил член правления, директор департамента развития корпоративного бизнеса ВТБ (Азербайджан) Турал Гусейнов.
Новые условия кредитования без комиссии действуют до 31 января 2023 г. Корпоративные клиенты ВТБ (Азербайджан) могут оформить кредит в отделениях банка, обслуживающих юридических лиц. Подать заявку можно также дистанционно на сайте банка или позвонив в контактный центр по номеру 986.