https://www.innews.az/uploads/news/2022-03/_innews_6dc1cdf77592a2a52dab64435_o.jpg
Martın 15-16-da Səhiyyə Nazirliyi İctimai Səhiyyə və İslahatlar Mərkəzində (İSİM) Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (ÜST) Avropa üzrə Regional Ofisinin Uşaqlarda Piylənməyə Nəzarət Təşəbbüsü (COSI) tədqiqatı ilə bağlı təlim keçirilib. Təlim Azərbaycanda aparılacaq bu tədqiqatla bağlı mütəxəssisləri hazırlamaq məqsədilə təşkil olunub.
Giriş sözü ilə çıxış edən İSİM-in direktoru Qəhrəman Haqverdiyev uşaqlar arasında artıq çəki və piylənmənin risk amillərinin öyrənilməsinə dair aparılan COSI tədqiqatının ölkəmizdə ilk dəfə keçirildiyini bildirib: “Mərkəzimiz tərəfindən son dövrlər aparılan sorğular göstərir ki, COVID-19 pandemiyası əhalinin, o cümlədən uşaqların fiziki aktivlik və qidalanma vərdişlərinə təsir edib. COSI tədqiqatı bu təsirlərin səviyyəsini, uşaqlar arasında artıq çəki və piylənmə dərəcəsinin öyrənilməsi ilə yanaşı, bu istiqamətdə zəruri addımların, müvafiq tədbirlərin görülməsinə imkan verəcək”.
Öz çıxışlarında ÜST-nin ictimai səhiyyə üzrə mütəxəssisi, qeyri-infeksion xəstəliklər üzrə proqram rəhbəri Elturan İsmayılov, ÜST-nin Avropa üzrə Regional Ofisinin eksperti Marta Buoncristiano, COSI-nin Qazaxıstan üzrə baş tədqiqatçısı Şınar Abdrəhmanova və COSI-nin Azərbaycan üzrə baş tədqiqatçısı Nabil Seyidov tədqiqatın tarixi, məzmunu və məqsədi barədə ətraflı məlumat veriblər. Uşaqlarda Piylənməyə Nəzarət Təşəbbüsü 2005-ci ildə yaranıb və bu sistemin məqsədi məktəbyaşlı uşaqlar arasında artıq çəki və az çəki ilə bağlı tendensiyaları araşdırmaqdır. Bu tədqiqat ilk dəfə 2007-2008-ci ildə 12 ölkənin iştirakı ilə keçirilib və 268 min uşağın çəkisi ölçülüb. Tədqiqatın 2019-cu ildə keçirilən V raundunda isə 400 mindən çox uşağın çəkisi ölçülüb.
Azərbaycan COSI sisteminə 2020-ci ildə qoşulsa da, tədqiqatın aparılması COVID-19 pandemiyası səbəbindən baş tutmayıb.
Hazırda tədqiqatın 2021-2023-cü illərdə keçirilməsi nəzərdə tutulan VI raundu təşkil olunur və Azərbaycan da daxil olmaqla 40-a yaxın ölkə bu tədqiqatda iştirak edir. Hər iştirakçı öz ölkəsi üzrə 6-9 yaşlı uşaqlar arasında sorğu məlumatlarını toplamalıdır.
Qeyd edək ki, COSI tədqiqatı Azərbaycanda ilk dəfə Səhiyyə Nazirliyi İctimai Səhiyyə və İslahatlar Mərkəzinin Təhsil Nazirliyi ilə əməkdaşlıq çərçivəsində və ÜST-nin metodologiyaları, beynəlxalq koordinasiyası və dəstəyi ilə cari ilin aprel-may aylarında keçiriləcək.

https://innews.az/uploads/news/2022-03/_innews_6dc1cdf77592a2a52dab64435_o.jpg
15-16 марта в Центре общественного здравоохранения и реформ (ЦОЗР) Министерства здравоохранения проведен тренинг относительно исследования Инициативы Европейского регионального бюро (ЕРБ) Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) по эпиднадзору за детским ожирением (COSI). Тренинг организован с целью подготовки в Азербайджане специалистов по исследованиям COSI.
В своем выступлении директор ЦОЗР Гахраман Хагвердиев отметил, что в нашей стране исследование COSI о факторах риска избыточной веса и ожирения среди детей проводится впервые: «Результаты недавнего опроса, проведенного нашим центром, показали, что пандемия COVID-19 негативно повлияла на физическую активность и пищевые привычки населения, в том числе детей. Исследование COSI позволит изучить уровень их воздействий, степень избыточного веса и ожирения среди детей, а также предпринять необходимые шаги и соответствующие меры в этом направлении».
Выступившие на мероприятии специалист ВОЗ в области общественного здравоохранения, руководитель программы по профилактике неинфекционных заболеваний Эльтуран Исмаилов, представитель Европейского регионального бюро ВОЗ Джулиан Уильямс, главный научный сотрудник COSI по Казахстану Шынар Абдрахманова и главный научный сотрудник COSI по Азербайджану Набиль Сеидов предоставили подробную информацию об истории, методологии и цели исследования. Было доведено до внимания, что Европейская инициатива ВОЗ по эпиднадзору за детским ожирением была запущена в 2005 году для сравнительной оценки тенденций избыточного и недостаточного веса среди детей школьного возраста. Первый раунд сбора информации был проведен в 2007-2008-е годы года с участием 268 тысяч детей из 12 стран. Пятый раунд сбора информации был проведен в 2019 году с участием более 400 тысяч детей.
Азербайджан присоединился к COSI в 2020 году, однако в связи с пандемией COVID-19 исследование не проводилось.
В настоящее время организуется 6-й раунд исследования, которое запланировано на 2021-2023-е годы, и в нем принимают участие около 40 стран, в том числе и Азербайджан. Каждый участник должен собрать данные опроса детей в возрасте 6-9 лет в своей стране.
Следует отметить, что исследование COSI впервые будет проведено в Азербайджане в апреле-мае текущего года Центром общественного здравоохранения и реформ Министерства здравоохранения в сотрудничестве с Министерством образования и при международной координации и поддержке ВОЗ.