2022-ci il dekabrın 16-da Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) və “Romgaz S.A.” arasında Azərbaycan Respublikasından Rumıniyaya qaz tədarükünə dair müqavilə imzalanıb.
Müqavilə 2023-cü il yanvarın 1-dən etibarən təbii qazın Cənub Qaz Dəhlizinin Avropa qolu olan Trans-Adriatik boru kəmərinin (TAP) Yunanıstan-Komotini çıxış nöqtəsindən Yunanıstan-Bolqarıstan Qaz İnterkonnektoru (IGB) vasitəsilə planlı nəqlini nəzərdə tutur.
Azərbaycan qazının Avropada yeni alıcıya çatdırılmasını təmin edən müqavilə ölkəmizin müxtəlif Avropa ölkələri ilə yeni ikitərəfli tərəfdaşlıqlar çərçivəsində qaz tədarükünün şaxələndirilməsi üzrə strateji hədəflərinə xidmət edir.
Sözügedən müqavilə 2022-ci il iyulun 18-də Bakıda Azərbaycan ilə Avropa İttifaqı arasında enerji sahəsində Strateji Tərəfdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu çərçivəsində imzalanıb. Memorandumun əsas məqsədlərindən biri Avropa İttifaqına təbii qaz tədarükünü artırmaq və enerji təhlükəsizliyinə töhfə verməkdir.

On 16 December 2022, SOCAR (the State Oil Company of the Republic of Azerbaijan) and Romgaz S.A. signed a contract for gas supply from the Republic of Azerbaijan to Romania. The contract envisages scheduled gas transportation starting from 1 January 2023 at the exit point of the Trans-Adriatic Pipeline (TAP) in Greece – Komotini through the Greece – Bulgaria Interconnector (IGB).
By signing this contract, Azerbaijan secures its gas delivery to a new buyer in Europe. The contract serves the Azerbaijan Government’s strategic plan to diversify gas supplies by creating new bilateral partnerships with various European countries.
The contract was signed in the framework of the Memorandum of Understanding on a Strategic Partnership in the Field of Energy between the European Union and the Republic of Azerbaijan, signed on 18 July 2022 in Baku. One of the main goals of the MoU is to increase deliveries of natural gas to the European Union and, as such, contribute to its energy security.