Zamyatin, Lukyanenko və Turovski: kibertəhlükəsizlik mütəxəssisləri kimi oxuyur
Zamyatin, Lukyanenko və Turovski: kibertəhlükəsizlik mütəxəssisləri kimi oxuyur Zamyatin, Lukyanenko və Turovski: kibertəhlükəsizlik mütəxəssisləri kimi oxuyur
Yeni ilə cəmi iki həftə qalıb, yəni bayram hədiyyəsi axtarışlarının aktiv fazası başlayır. Əgər sevdiyiniz yaxınınız, doğmanız İT, kibertəhlükəsizlik sahəsində çalışırsa və ya sadəcə elmi fantastika, kiberpank və özünü inkişafla maraqlandırırsa, ona kitab hədiyyə edə bilərsiniz. Unutmamalıyıq ki, hətta ən cəsarətli mütəxəssis belə bəzən işdən uzaqlaşmaq və fikrini yenidən toplamaq istəyir. Kaspersky-nin baş eksperti Sergey Qolovanov oxumağı tövsiyə etdiyi kitabların siyahısını sizinlə bölüşür.
Neyromant, Uilyam Gibson - 1984-cü ildə nəşr olunan ilk kiberpank kitablarından biridir. Kitabda kompüter dünyasının insanlar dünyası ilə sıx birləşdiyi yaxın gələcək təsvir edilir. Korporasiyalar, yüksək texnologiyalı səs-küylü metropolislər və amansız qlobal şəbəkələr arasındakı çətin mübarizə və əlbəttə ki, dünyanı xilas etməli olan insanların təsirli hekayəsi və bu kitabdakı "Limanın üstündəki səma ölü bir kanala çevrilmiş televizor ekranına bənzəyirdi" ifadəsi çox şey ifadə edir.
"Kriptominkon", Neil Stivenson - bu roman 1999-cu ildə dərc olunub. Müasir İT dünyasının formalaşmasından bir neçə süjet xətti əsasında danışır: 40-cı illərdə alman kodlaşdırma sistemini sındırmaq cəhdləri ilə müasir dövrdə qızıl axtarışı arasında paralel aparılır. Qəribə səslənsə də asılılıq yaradacaq dərəcədə maraqlıdır.
"Şəbəkə", Mersi Şelli - Kitabın müəllifi kibertəhlükəsizlik haqqında "Parolunuzu dəyişdirin!" podkastının aparıcısı Lyoxa Andreyevdir, Onun "Şəbəkə" romanı "şəbəkə ilə reallığın təzadında" böyümüş insanlar haqqındadır. 2002-ci ildə işıq üzü görüb, amma hələ də aktualdır. Çap variantını tapmaq çətindir, amma hər bir halda oxumağa dəyər. Burada həm yumor, həm də oxucunun "damağında qalan dad" öz yerindədir.
"Əksetmələr labirinti", Sergey Lukyanenko - Oxumaq üçün başqa bir əfsanə. Qəhrəmanın virtual reallıqda gəzməsi haqqında 1997-ci ilin kitabı. “Hakerlər, internet və kiberdünya haqqında nə oxumaq lazımdır” sualına cavab tapmaq üçün ilk seçimlər arasında tövsiyə etdiyim klassika. Hər kəsə çevrilə biləcəyiniz və istədiyinizi edə biləcəyiniz paralel reallığa dalmaq haqqında bir kitab. Fantaziyalarınız yalnız öz məhdudiyyətlərinizlə məhdudlaşır. Bir nəfəsə oxunan kitablardandır.
"Maq", Con Foules - 1965-ci ildə nəşr olunan və insanlar üzərində qəddar psixoloji eksperimentlərin aparıldığı əsrarəngiz bir adanı ustalıqla təsvir edən roman. Müəllif gerçək və mif, indi və gələcək haqqında fəlsəfi suallar qoyur. Uzun tətil günləri üçün yaxşı kitabdır.
"Çubuqadam", Culiya Donaldson - Ən yaxşı uşaq oyuncağı çubuqdur. Ən yaxşı kitab isə çubuqlar haqqındadır. “”Çubuqadam” çubuqlar ailəsi haqqında bir hekayədir. Onlar çuxurda yaşayırdılar, amma dəhşətli günlərin birində ailənin atası it tərəfindən qapılır. Heyvan sadəcə oynamaq istəyirdi, amma əsas qəhrəman üçün bu, uzun bir macəranın başlanğıcı idi. Uşaqlar bu kitabı sevirlər, böyüklər isə yüzüncü oxunuşdan sonra onu əzbərləmək təhlükəsi ilə üzləşirlər.
"Öküz saatı", İvan Efremov - 1968-ci ilin fəlsəfi distopiya romanı. Sovet dövründə kitablar nəşr olunduqdan dərhal sonra kitabxanalardan və mağazalardan yığışdırılırdı. Paleontoloq alim, mütəfəkkir, səyyah olan müəllif münaqişə və müharibələrin mənbəyi kimi insansızlaşma, ksenofobiya və dözümsüzlük problemlərindən, hakimiyyətlə xalq arasındakı münasibətlərdən, mənəviyyatsızlıqdan, azadlıqların məhdudlaşdırılmasından bəhs edir. 21-ci əsrdə bunu oxumaq çox gülməli ola bilər.
"Biz", Yevgeni Zamyatin - nəşrinə 1924-cü ildə ABŞ-da, 1980-ci illərin sonunda isə SSRİ-də icazə verilən ilk məşhur distopiya romanıdır. İnsanın sadəcə şəxsiyyətsiz bir canlı olduğu bərabərhüquqlu cəmiyyət haqqında hekayədir. Kitab ideoloji baxımdan Corc Oruellin 25 il sonra yazdığı 1984-cü il distopik romanı ilə səsləşir. Kitabın elə də çox səhifəsi yoxdur, həm süjet, həm də qeyri-adi “riyazi” dili sayəsində bir nəfəsə oxunur.
"Müdaxilə. Rus hakerlərinin qısa tarixi", Daniil Turovski - Valehedici kitabdır. Dövrümüzdə hakerlər haqqında araşdırmalar o qədər də çox deyil, yaxşı olanlar isə azdır. Tanınmış jurnalist, bir sıra peşəkar mükafatlar laureatı Daniil Turovskinin əsəri rus hakerlərinin SSRİ dövründən yəni 80-ci illərdən 2019-cu ilə qədər olan dövrü əhatə edən tarixinə dair ətraflı məqalələr toplusudur. Bu insanları nə hərəkətə gətirir, onlar nə düşünür, necə yaşayır və kimin üçün işləyirlər? Bu kitabda hər şey var.
"Düşünmə tərzi - IDA şifrə çözücüsü", Kris Kasperski, - IDA Pro şifrə çözücüsü haqqında ilk rus kitabı. 2001-ci ildə işıq üzü görüb. Onu peşəkar bir kitabxanaya əlavə etməyə dəyər. Sadəcə mündəricat cədvəlini açın və sorğuya uyğun olan bölməni oxuyun.
"C++ Proqramlaşdırma Dili", Stroustrup Byorn - Qorxunc kitabdır. Həcmi baxımından. 1986-cı ildə çıxıb, açığı, onu bütövlükdə oxuyan adam tapmaq çətindir. C++ proqramlaşdırma dilinin müəllifi tərəfindən yazılmışdır. Böyük bir üstünlüyü real layihələrdən çoxsaylı nümunələri təqdim etməsidir.
İnsan haqqında ən yaxşı elmi-populyar kitablar - Ola bilsin ki, dünyada heç bir canlı varlıq elm tərəfindən insan qədər ətraflı öyrənilməmişdir. Görünür, bu prosesin sonu yoxdur: biz hər il beynin quruluşu, genlərin işi və ya psixikamızın xüsusiyyətləri haqqında yeni nəsə öyrənirik. MİF nəşriyyatı insan haqqında ən maraqlı elmi-populyar kitabları bizimlə bölüşüb.
Demək olar ki, insan - Son illərin ən heyrətamiz kəşflərindən birinin hekayəsi - yeni bir insan növü olan Homo naledi haqqında onu Cənubi Afrikada kəşf edən alim Li Berger danışır. Bu tapıntı 21-ci əsrin ən mühüm kəşflərindən birinə çevrildi. Kitab ekspedisiyanın gedişatı haqqında birbaşa öyrənmək və müasir insanın mənşəyinin sirli tarixini anlamaq üçün imkanlar açır.
Sterillik epidemiyası - Gigiyenaya olan sevgimizin və mikrobların təhlükəsinə inamımızın allergik və otoimmün xəstəliklərin yüksək artımına necə töhfə verdiyinin dərin və hərtərəfli tədqiqi. “The New York Times” jurnalının elmi jurnalisti olan müəllif təkcə bu vəziyyətdə nə edəcəyimizi demir, əslində necə yaradıldığımızı, toxunulmazlığımızın və sağlamlığımızın neçə faktordan asılı olduğunu birlikdə öyrənməyi təklif edir.
DNT mühakimə deyil - Genomik inqilab və DNT-nin təbiətimiz, xarakterimiz, meyllərimiz və gələcəyimiz haqqında nələri açıqlaya biləcəyi haqqında kitab. Tarixdən, ədəbiyyatdan və hətta məhkəmə ekspertizasından nümunələr götürən alim Stiven Hayne genetik testlərin nə vaxt lazım ola biləcəyini, genotipinizi deşifrə etməyin lazım olub-olmadığını, cinsin nə olduğunu və dəyişdirilə biləcəyini, hansı genlərin xəstəliklərimiz haqqında məlumat verə biləcəyini və GMO uşaqların mövcud olub-olmadığını izah edir.
Sosial növ - Metyu Liberman professor və Sosial Koqnitiv Elmlər Laboratoriyasının rəhbəridir. Sosiallığın hər bir insanın əsas ehtiyacı olduğunu ilk dəfə o sübut edib. Doğuşdan bəri öz növümüzdən olanlarla əlaqə saxlamalı və fiziki ağrı ilə yanaşı sosial ağrıları da yaşamalıyıq. Kitabda Liberman insan təbiətinə yeni nəzər salır, sosial əlaqələr və ünsiyyətin həyatda bizə necə kömək etdiyini, sosial beynin həyatımızın bütün sahələrinə necə təsir etdiyini izah edir.
Yola gələn beyin - Plasebolar, yalan xatirələr və hipnoz da daxil olmaqla, insanların və onun yaratdığı hadisələrin mümkünlüyünün maraqlı tədqiqi. Bioloq və elm jurnalisti Erik Vens beynimizin niyə tez-tez özünü aldatdığını araşdırır ki, bu da inancın qeyri-ənənəvi üsullar və "sehrli" həblərlə sağalması hallarını, həmçinin yola gələnliyə meylimizdən öz xeyrimizə necə istifadə etməyi özündə birləşdirir.
Qocalmayan meduzanın sirri - Elmdəki bugünkü nailiyyətlər sayəsində qocalma prosesini əhəmiyyətli dərəcədə ləngidə bilərik, molekulyar bioloq Niklas Brandborq belə iddia edir. Kitabda o, mümkün qədər sağlam həyat sürmək və təhlükəli xəstəliklər riskini azaltmaqdan bəhs edir. Kitabda ölümsüzlük cövhərləri yoxdur, yalnız elmi faktlar, heyvanlar həyatından maraqlı nümunələr və analogiyalar var. Məsələn, meduzaların illər keçdikdə cavanlaşa bildiyini bilirdinizmi?
Beyin haqqında 7.5 dərs - Dünyanın aparıcı nevroloqlarından birinin insan şüurunun heyrətamiz dünyasına qapı açacaq qısa və cəlbedici esselər toplusu. Planetimizi paylaşdığımız heyvanların beyinlərinin beynimizdən necə fərqləndiyini öyrənəcəksiniz. Beynin yaşadığımız reallığı necə formalaşdırdığını anlayın və "sürünən beyin" mifi və ya anadangəlmə və qazanılmış qabiliyyətlər arasındakı fərq nəzəriyyəsi kimi bir çox yanlış təsəvvürlərdən xilas olun.

https://innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_9b607403c7a2c44c08b8f0ebd_o.jpg
До нового года осталось всего две недели – время активного поиска подарков. Если близкий человек работает в сфере ИТ, кибербезопасности или просто интересуется фантастикой, киберпанком и саморазвитием, возможно, ему стоит подарить книгу. Не нужно забывать, что даже самому заядлому эксперту иногда хочется отвлечься и перезагрузиться. Сергей Голованов, главный эксперт «Лаборатории Касперского» делиться списком книг, которые рекомендует к прочтению.
Нейромант», Уильям Гибсон - Одна из первых книг в стиле киберпанк, опубликована в 1984 году. В ней описано ближайшее будущее, в котором мир компьютеров тесно переплетён с миром людей. Здесь есть жесткая борьба корпораций, высокотехнологичные бурлящие мегаполисы, беспощадные глобальные сети и, конечно, трогательная история людей, которым предстоит спасти мир. Да и одна фраза «Небо над портом напоминало телеэкран, включенный на мёртвый канал» дорогого стоит.
«Криптономикон», Нил Стивенсон - Роман появился в 1999 году. Рассказывает про становление современного IT-мира в нескольких сюжетных линиях: попытки взлома немецкой системы кодировки в 40-е запараллелены с поисками золота в современности. Звучит странно, но затягивает.
«Паутина», Мерси Шелли - Автор книги — Лёха Андреев, ведущий подкаста про кибербезопасность «Смени пароль!». Его роман «Паутина» — о людях, выросших «на контрасте Сети и реальности». Вышел в 2002 году, но крут до сих пор. Сложно найти в печатном виде, но прочитать стоит в любом случае. Тут все в порядке и с юмором, и с «послевкусием».
«Лабиринт отражений», Сергей Лукьяненко - Еще одна легенда к прочтению. Книга 1997 года, в которой герой гуляет по виртуальной реальности. Классика, которую в числе первых рекомендую при вопросе «Что почитать про хакеров, интернет и кибермир». Книга про погружение в параллельную реальность, в которой можно быть кем угодно и делать все, что хочешь. Ваши фантазии ограничены лишь собственными границами. Читается на одном дыхании.
«Волхв», Джон Фаулз - Роман опубликован в 1965 году и мастерски описывает загадочный остров, на котором ставятся жестокие психологические опыты над людьми. Автор поднимает философские вопросы о реальном и мифическом, настоящем и будущем. Хорошая книга для длительного отпуска.
«Человеткин», Джулия Дональдсон - Лучшая детская игрушка — палка. А лучшая книга — про палки. «Человеткин» — история про семью палочек. Жили они себе в дупле, но в один ужасный день отца семейства схватила собака. Животному просто хотелось поиграть, но для главного героя это стало началом долгого приключения. Дети обожают эту книгу, а взрослые рискуют выучить её наизусть после сотого прочтения.
«Час быка», Иван Ефремов - Философский роман-антиутопия 1968 года. В советское время книга была изъята из библиотек и магазинов практически сразу после издания. Автор — ученый-палеонтолог, мыслитель, путешественник рассуждает о проблемах расчеловечивания, ксенофобии и нетерпимости как источника конфликтов и войн, отношениях власти и народа, бездуховности и ограничении свобод. Очень забавно читать это в 21 веке.
«Мы», Евгений Замятин - Иконическая первая антиутопия, опубликованная в 1924 году в США, а в СССР разрешенная к концу 80-х. История об обществе равных, в котором человек лишь обезличенный винтик. Книга идеологически перекликается с романом-антиутопией «1984» Джорджа Оруэлла, написанным на 25 лет позже. Книга небольшая, читается на одном дыхании благодаря сюжету, а также необычному «математическому» языку.
«Вторжение. Краткая история русских хакеров», Даниил Туровский - Увлекательная книга. Расследований про хакеров не то чтобы много, хороших еще меньше. Произведение Даниила Туровского – известного журналиста, обладателя ряда профессиональных премий – сборник развернутых статей об истории русских хакеров, охватывает период от советских 80-х до 2019 года. Что движет этими людьми, о чем они размышляют, чем живут и на кого работают? Всё в этой книге.
«Образ мышления-дизассемблер IDA», Крис Касперский - Первая в России книга по дизассемблеру IDA Pro. Вышла в 2001 году. Такую стоит поставить в профессиональную библиотеку. Открывать оглавление и читать соответствующий запросу раздел.
«Язык программирования C++», Страуструп Бьерн - Страшная книжка. В плане объемов. Вышла в 1986 году, откровенно говоря, я не знаю человека, который прочитал бы её полностью. Написана автором языка программирования С++. Большой плюс – многочисленные примеры из реальных проектов.
Лучшие научно-популярные книги о человеке - Пожалуй, ни одно живое существо на свете наука не изучала так подробно, как человека. Кажется, у этого процесса нет конца: каждый год мы узнаем что-то новое об устройстве мозга, работе генов или свойствах нашей психики. Издательство МИФ поделилось с нами самыми интересными научно-популярными книгами о человеке.
Почти человек - История одного из самых удивительных открытий последних лет — нового вида людей Homo naledi, — рассказанная ученым Ли Бергером, обнаружившим его в Южной Африке. Эта находка стала одним из самых значимых открытий XXI века. Книга — возможность из первых уст узнать о ходе экспедиции и разобраться в таинственной истории происхождения современного человека.
Эпидемия стерильности - Глубокое и всестороннее исследование того, как наша любовь к гигиене и вера в опасность микробов повлияла на высокий рост аллергических и аутоиммунных заболеваний. Автор — научный журналист The New York Times Magazine — не просто рассказывает, что делать в сложившейся ситуации, а предлагает вместе узнать, как мы на самом деле устроены и от скольких факторов зависит наш иммунитет и здоровье.
ДНК — не приговор - Книга о геномной революции и о том, что может рассказать ДНК о нашей природе, характере, предрасположенностях и будущем. На примерах из истории, литературы и даже криминалистики ученый Стивен Хэйне объясняет, когда могут понадобиться генетические тесты, стоит ли расшифровывать свой генотип, что такое гендер и можно ли его поменять, что гены могут рассказать о наших болезнях и существуют ли ГМО-дети.
Социальный вид - Мэттью Либерман — профессор и руководитель лаборатории социальных когнитивных наук. Он первым смог доказать, что социальность — базовая потребность каждого человека. С рождения мы нуждаемся в связи с себе подобными и переживаем социальную боль так же, как физическую. В книге Либерман дает новый взгляд на природу человека, рассказывает, как социальные связи и общение помогают нам в жизни, и как социальный мозг влияет на все сферы нашей жизни.
Внушаемый мозг - Увлекательное исследование внушаемости людей и явлений, ею порожденных, среди которых плацебо, ложные воспоминания и гипноз. Биолог и научный журналист Эрик Ванс изучает, почему наш мозг так часто сам себя обманывает, что объединяет случаи исцеления верой, нетрадиционными методами и «волшебными» таблетками и как использовать нашу склонность к внушаемости себе на пользу.
Загадка нестареющей медузы - Благодаря сегодняшним достижениям науки мы можем значительно затормозить процесс старения, утверждает молекулярный биолог Никлас Брендборг. В книге он рассказывает о том, как жить здоровой жизнью как можно больше и снизить риск опасных болезней. Никаких эликсиров бессмертия, только научные факты, интересные примеры и аналогии из животной жизни. Знали ли вы, например, что медузы с годами умеют молодеть?
Семь с половиной уроков о мозге - Сборник коротких и увлекательных эссе от одного из ведущих нейробиологов, которые откроют дверь в удивительный мир человеческого разума. Вы узнаете, чем мозг животных, с которыми мы соседствуем на нашей планете, отличается от нашего мозга. Поймете, как мозг формирует реальность, в которой мы живем. И избавитесь от многих заблуждений вроде мифа о «рептильном мозге» или теории о разграничении между врожденными и приобретенными способностями.