2022-ci ilin sona yaxınlaşması ilə əlaqədar Mastercard Bakıda özünün illik mətbuat konfransını keçirir
2022-ci ilin sona yaxınlaşması ilə əlaqədar Mastercard Bakıda özünün illik mətbuat konfransını keçirir 2022-ci ilin sona yaxınlaşması ilə əlaqədar Mastercard Bakıda özünün illik mətbuat konfransını keçirir
Mastercard-ın Türkiyə və Azərbaycan üzrə Baş Direktoru Avşar Gürdal və Türkiyə və Azərbaycanda Biznesin İnkişafı üzrə Baş Məsləhətçisi Mehmet Gülezin iştirakı ilə JW Marriott otelində şirkətin ənənəvi illik mətbuat konfransı baş tutub.
Dünya sürətlə dəyişir və Mastercard ödənişlərin müasirləşdirilməsi və transaksiyaların yeni səviyyələrə daşınmasında bir lider olaraq maliyyə sektoruna yeniliklər gətirməkdən məmnunluq duyur.
Bugünkü Azərbaycan sürətli rəqəmsallaşma baxımından əsas nümunələrdən biridir. Bir neçə il əvvəl başlanmış Nağdsız Azərbaycan proqramı indi daha iri addımlarla irəliləyir və ödənişlərin rəqəmsallaşdırılması demək olar ki bütün hökumətlərin strateji planlarından biridir, odur ki, MasterCard Azərbaycanda ölkə iqtisadiyyatının rəqəmsallaşdırılmasına yönəlmiş layihələr həyata keçirir.
“Azərbaycanda 10 milyon əhaliyə 13 milyon bank kartı düşür və hazırda bank kartları ilə ödənişlərin 40%-i ticarətin payına düşür, bunun 60%-i isə elektron ticarətlə bağlıdır. Pandemiya dövru dünyada bir çox proseslərdə dəyişikliklərə səbəb oldu və elektron ticarətin inkişafı da məhz karantin tədbirləri dövründə daha da gücləndi. Biz elektron ticarət sahəsinin daha da böyüyəcəyini proqnozlaşdırırıq və bu əməliyyatların daha da mükəmmələşdirilməsi üçün işləyirik. Qeyd etmək istərdim ki, əldə olunan rəqəmlər həm bazarda formalaşan rəqabət mühitinin, həm də bazar tənzimləyicisinin həyata keçirdiyi tədbirlərin müsbət nəticəsidir. Hazırda dünyada baş verən ödəmələrin sinxronlaşdırılmasına nəzərsə salsaq, Azərbaycanda rəqəmsal iqtisadiyyat üçün böyük potensialın olduğunu qeyd etmək olar. Ümumiyyətlə, Mastercard olaraq Azərbaycandakı fəaliyyətimizin əsas hədəfi hazırda kart ödənişlərinin hazırda şəxsi istehlak xərclərində 25 faiz təşkil edən payını davamlı şəkildə artırmaqdır. Hazırda Mastercard Azərbaycanda 4 tərəfdaş bank ilə kartla sadələşdirilmiş pul köçürmələrinin tətbiqi istiqamətində çalışır və yaxın zamanda bu danışıqların nəticələri ictimaiyyətə”, - deyə Avşar Gürdal qeyd edib.
Öz növbəsində, Mehmet Gülez bildirib ki, hazırda Azərbaycanda nağdsız ödənişlər sahəsində baş verən hadisələri nəzərə alsaq, bu ölkənin artıq nağdsız ödənişlər mərkəzinə çevrildiyini demək olar. “Azərbaycanda daima yeni-yeni xidmətlər tətbiq edilir və bu da bizim əsas hədəfimizdir. Mastercard olaraq, 2017-ci ildən nağdsız hökumət proqramının əsas iştirakçılarından biriyik və fəaliyyətimizi Azərbaycanın potensia ekosisteminin yaxşılaşdırılması sahəsində  indi də davam etdiririk.  Mövcud potensialı və dünyada baş verən sürətli dəyişiklikləri nəzərə alaraq, Mastercard olaraq, Azərbaycanın bütün bankları və fintekləri ilə aktiv şəkildə işləyirik və hədəfimiz ən müasir maliyyə xidmətlərinin Azərbaycanda geniş yayılmasını təmin etməkdir”, - deyə Mehmet Gülez əlavə edib.

https://innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_9b3436ea3fc202182a511d6f4_o.jpg
Mastercard held its annual year end press conference at JW Marriott Hotel with the participation of Avsar Gurdal, General Manager, Turkey and Azerbaijan at Mastercard and Mehmet Gulez, Principal, Advisors Turkey & Azerbaijan.
The world is changing rapidly and Mastercard is excited to be bringing innovations in the financial sector, being a leader in modernizing payments and transforming transactions.
Azerbaijan is now a prime example of rapid digitalization process. Cashless Azerbaijan – the program launched several years ago is now moving into greater action and digitalization of payments is one of the strategic plans of almost all governments, and MasterCard implements projects in Azerbaijan aimed at digitalization of the country's economy.
“There are 13 million bank cards per 10 million population in Azerbaijan, and at present, noncash transactions accounts for 40% of the bank card payments, of which 60 percent is claimed by e-commerce. The pandemic period led to changes in many processes worldwide, and quarantine measures put a stronger impact on the development of e-commerce at the time. We predict that the e-commerce sector will continue to grow, and we are working to further improve these operations. I would like to note that the obtained figures testify to a positive result achieved both by the competitive environment formed in the market and the actions taken by the regulator. Considering the current worldwide synchronization of payments, Azerbaijan suggests great potential for the national digital economy. In general, as Mastercard, the main goal of our activities in Azerbaijan is to sustainably increase the share of card payments in personal consumption expenditure, which currently stands at 25 percent. Currently, Mastercard is working with four Azerbaijani banking partners on the implementation of simplified cross money transfers and the outcomes of these partnerships will be publicized soon”, - Avsar Gurdal said.
“Considering the current events related to non-cash payments in Azerbaijan, we can say that this country has already become a hub of cashless payments. New services are constantly introduced in Azerbaijan, and this is our main goal. As Mastercard, we have been one of the main parties of the cashless government program since 2017, and we continue our field-related activities for improving Azerbaijan's potential ecosystem.
Given the current potential and the rapid changes taking place in the global industry, as Mastercard, we actively work with all banks and fintech of Azerbaijan since our goal is to ensure the widespread distribution of the most up-to-date financial services in Azerbaijan”, - Mehmet Gulez added.