2022-ci ilin sona yaxınlaşması ilə əlaqədar Mastercard Bakıda özünün illik mətbuat konfransını keçirir
2022-ci ilin sona yaxınlaşması ilə əlaqədar Mastercard Bakıda özünün illik mətbuat konfransını keçirir 2022-ci ilin sona yaxınlaşması ilə əlaqədar Mastercard Bakıda özünün illik mətbuat konfransını keçirir
Mastercard-ın Türkiyə və Azərbaycan üzrə Baş Direktoru Avşar Gürdal və Türkiyə və Azərbaycanda Biznesin İnkişafı üzrə Baş Məsləhətçisi Mehmet Gülezin iştirakı ilə JW Marriott otelində şirkətin ənənəvi illik mətbuat konfransı baş tutub.
Dünya sürətlə dəyişir və Mastercard ödənişlərin müasirləşdirilməsi və transaksiyaların yeni səviyyələrə daşınmasında bir lider olaraq maliyyə sektoruna yeniliklər gətirməkdən məmnunluq duyur.
Bugünkü Azərbaycan sürətli rəqəmsallaşma baxımından əsas nümunələrdən biridir. Bir neçə il əvvəl başlanmış Nağdsız Azərbaycan proqramı indi daha iri addımlarla irəliləyir və ödənişlərin rəqəmsallaşdırılması demək olar ki bütün hökumətlərin strateji planlarından biridir, odur ki, MasterCard Azərbaycanda ölkə iqtisadiyyatının rəqəmsallaşdırılmasına yönəlmiş layihələr həyata keçirir.
“Azərbaycanda 10 milyon əhaliyə 13 milyon bank kartı düşür və hazırda bank kartları ilə ödənişlərin 40%-i ticarətin payına düşür, bunun 60%-i isə elektron ticarətlə bağlıdır. Pandemiya dövru dünyada bir çox proseslərdə dəyişikliklərə səbəb oldu və elektron ticarətin inkişafı da məhz karantin tədbirləri dövründə daha da gücləndi. Biz elektron ticarət sahəsinin daha da böyüyəcəyini proqnozlaşdırırıq və bu əməliyyatların daha da mükəmmələşdirilməsi üçün işləyirik. Qeyd etmək istərdim ki, əldə olunan rəqəmlər həm bazarda formalaşan rəqabət mühitinin, həm də bazar tənzimləyicisinin həyata keçirdiyi tədbirlərin müsbət nəticəsidir. Hazırda dünyada baş verən ödəmələrin sinxronlaşdırılmasına nəzərsə salsaq, Azərbaycanda rəqəmsal iqtisadiyyat üçün böyük potensialın olduğunu qeyd etmək olar. Ümumiyyətlə, Mastercard olaraq Azərbaycandakı fəaliyyətimizin əsas hədəfi hazırda kart ödənişlərinin hazırda şəxsi istehlak xərclərində 25 faiz təşkil edən payını davamlı şəkildə artırmaqdır. Hazırda Mastercard Azərbaycanda 4 tərəfdaş bank ilə kartla sadələşdirilmiş pul köçürmələrinin tətbiqi istiqamətində çalışır və yaxın zamanda bu danışıqların nəticələri ictimaiyyətə”, - deyə Avşar Gürdal qeyd edib.
Öz növbəsində, Mehmet Gülez bildirib ki, hazırda Azərbaycanda nağdsız ödənişlər sahəsində baş verən hadisələri nəzərə alsaq, bu ölkənin artıq nağdsız ödənişlər mərkəzinə çevrildiyini demək olar. “Azərbaycanda daima yeni-yeni xidmətlər tətbiq edilir və bu da bizim əsas hədəfimizdir. Mastercard olaraq, 2017-ci ildən nağdsız hökumət proqramının əsas iştirakçılarından biriyik və fəaliyyətimizi Azərbaycanın potensia ekosisteminin yaxşılaşdırılması sahəsində  indi də davam etdiririk.  Mövcud potensialı və dünyada baş verən sürətli dəyişiklikləri nəzərə alaraq, Mastercard olaraq, Azərbaycanın bütün bankları və fintekləri ilə aktiv şəkildə işləyirik və hədəfimiz ən müasir maliyyə xidmətlərinin Azərbaycanda geniş yayılmasını təmin etməkdir”, - deyə Mehmet Gülez əlavə edib.

https://innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_9b3436ea3fc202182a511d6f4_o.jpg
Mastercard провела свою ежегодную пресс-конференцию в конце года в отеле JW Marriott с участием Авшара Гюрдала, генерального директора Mastercard по Турции и Азербайджану, и Мехмета Гюлеза, главного советника по Турции и Азербайджану.
Мир быстро меняется, и Mastercard рада привносить инновации в финансовый сектор, являясь лидером в области модернизации платежей и трансформации транзакций.
Азербайджан, в настоящее время, является ярким примером стремительного процесса цифровизации. Cashless Azerbaijan – программа, запущенная несколько лет назад - в настоящее время переходит к более активным действиям, и цифровизация платежей является одним из стратегических планов практически всех правительств, и MasterCard реализует в Азербайджане проекты, направленные на цифровизацию экономики страны.
«На 10 миллионов населения Азербайджана приходится 13 миллионов банковских карт, и в настоящее время безналичные операции охватывают 40% платежей по банковским картам, из них 60 процентов приходится на электронную коммерцию. Пандемия привела к изменениям во многих процессах по всему миру, а карантинные меры оказали сильное влияние на развитие электронной коммерции. Мы прогнозируем, что сектор электронной коммерции будет продолжать расти, и мы работаем над дальнейшим улучшением качества этих операций. Хочу отметить, что полученные цифры свидетельствуют о положительном результате, достигнутом как за счет сформированной на рынке конкурентной среды, так и за счет действий регулятора.
Учитывая текущую всемирную синхронизацию платежей, Азербайджан обладает большим потенциалом для национальной цифровой экономики. В общем, как Mastercard, основной целью нашей деятельности в Азербайджане является устойчивое увеличение доли карточных платежей в расходах на личное потребление, которое в настоящее время составляет 25 процентов. В настоящее время Mastercard работает с четырьмя азербайджанскими банковскими партнерами над внедрением упрощенных перекрестных денежных переводов, и результаты этих партнерских отношений будут обнародованы в ближайшее время», - сказал Авшар Гюрдал.
«Учитывая события, связанные с безналичными расчетами в Азербайджане, можно сказать, что эта страна стала центром безналичных расчетов. В Азербайджане постоянно внедряются новые услуги, и это наша главная цель. Как Mastercard, мы являемся одним из основных участников безналичной государственной программы с 2017 года и продолжаем свою деятельность на местах для улучшения потенциальной экосистемы Азербайджана. Учитывая текущие возможности и быстрые изменения, происходящие в мировой индустрии, как Mastercard, мы активно работаем со всеми банками и финтех-компаниями Азербайджана, поскольку наша цель – обеспечить широкое распространение самых современных финансовых услуг в Азербайджане», - добавил Мехмет Гюлез.