https://www.innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_f8216df82f34cafd9b01f36bf_o.jpg
Dekabrın 15-də Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Küveyt Dövlətinin Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Abdullah Mohamed Abdullah Almauid ilə görüşüb.
Ölkələrimiz arasında əlaqələrin yüksək səviyyədə olduğunu bildirən spiker Sahibə Qafarova qeyd edib ki, ikitərəfli münasibətlərin inkişafında ali və yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlər və görüşlər müstəsna rol oynayır. Dinimizin, oxşar mədəni dəyərlərimizin xalqlarımızı bir-birinə daha da yaxınlaşdırdığını deyən Milli Məclisin sədri əlaqələrimizin inkişafında parlamentlərimizin müsbət rolunu vurğulayıb. O, qeyd edib ki, iki ölkənin ali qanunverici orqanlarının üzvləri arasında xoş münasibətlər mövcuddur və bu, ikitərəfli və çoxtərəfli formatda olan əməkdaşlıqda özünü göstərir. Dostluq qruplarının fəaliyyəti, qarşılıqlı səfərləri əlaqələrimizin inkişafına töhfə verib. Spiker həmçinin, parlamentlərimizin komitələri arasında əməkdaşlığın münasibətlərimizə müsbət töhfələr verə biləcəyini vurğulayıb.
Qeyd olunub ki, deputatlarımız beynəlxalq parlament təşkilatlarında da təqdirəlayiq əməkdaşlıq edirlər. O cümlədən, Parlamentlərarası İttifaq və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Parlament Məclisi çərçivəsində müsbət əməkdaşlıq əlaqələrimiz mövcuddur. Spiker Sahibə Qafarova deyib ki, bu əməkdaşlıq Azərbaycan Prezidentinin təşəbbüsü ilə yaradılmış Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsi çərçivəsində də uğurla həyata keçirilir. Şəbəkənin Madriddə keçirilmiş təsis iclasında Küveyt parlamentindən nümayəndələr, cari ildə Bakıda keçirilən birinci konfransda isə sabiq sədr Mərzuq Əli Əl-Ganim iştirak edib. O, hazırda Parlament Şəbəkəsi çərçivəsində görülən bir sıra işlər, şəbəkənin beynəlxalq aləmdə daha geniş şəkildə tanıdılması, digər parlament təşkilatları ilə əlaqələrinin genişləndirilməsi istiqamətində atılan addımlar barədə məlumat verib.
Milli Məclisin sədri, Azərbaycanın 2020-ci ildə 44 günlük Vətən müharibəsində əldə etdiyi tarixi zəfər, öz ərazi bütövlüyünü və tarixi ədaləti bərpa etməsi, işğal dövründə Ermənistanın bütün kənd və şəhərlərimizi tamamilə dağıtması, tarixi, mədəni və dini abidələrimizi vandalizmə məruz qoyması, məscidlərimizin, müqəddəs ocaqlarımızın ermənilər tərəfindən təhqir olunması barədə geniş məlumat verib. O, Küveyt Dövlətinin Ermənistanın Azərbaycan torpaqlarını işğalı dövründə Azərbaycana daim dəstək verdiyini bildirib.
Spiker vurğulayıb ki, torpaqlarımız işğaldan azad olunduqdan dərhal sonra Azərbaycan öz vəsaiti hesabına həmin ərazilərdə genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işlərinə start verib. Həyata keçirilən işlərə ən böyük maneə isə Ermənistan tərəfindən işğaldan azad edilmiş torpaqlarda basdırılmış çoxsaylı minalardır. Ermənistan bu gün də ərazilərimizdə mina basdırmağa davam edir. Milli Məclisin sədri, həmçinin, Ermənistanın işğal dövründə Azərbaycan ərazilərində ekoloji terror həyata keçirdiyini, faydalı qazıntılarımızı, təbii sərvətlərimizi talan etdiyini, ermənilər tərəfindən terrorun və talançılığın bu gün də davam etdirildiyini diqqətə çatdırıb.
Azərbaycan Milli Məclisində olmaqdan məmnunluğunu ifadə edən səfir Abdullah Mohamed Almauid ölkələrimiz arasında əlaqələrin yüksək səviyyəsini qeyd edib. O, Azərbaycan və Küveyt dövlətlərinin beynəlxalq təşkilatlarda eyni mövqelərdən çıxış etdiklərini xatırladaraq, vurğulayıb ki, bu faktın özü də əlaqələrimizin yüksək səviyyəsinin göstəricisidir. Diplomat, Azərbaycan Respublikası Hökuməti və Küveyt Dövləti Hökuməti arasında əməkdaşlıq üçün birgə Komissiyanın fəaliyyətini, müxtəlif sahələrə aid imzalanmış sazişləri qeyd edərək, bildirib ki, parlamentlər arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi də onun ölkəsi üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Görüşdə səfir ölkəsinin Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə dəstəyini bir daha ifadə edərək, beynəlxalq təşkilatlarda qərar və qətnamələrin qəbulunda da Azərbaycanın mövqeyini dəstəklədiyini xatırladıb.
O, səfir kimi, fəaliyyətə başlayandan sonra Azərbaycanın bir sıra bölgələrinə səfər etdiyini, Zəngilan və Qubadlıda olduğunu və burada Ermənistan tərəfindən törədilmiş dağıntıların bilavasitə şahidi olduğunu bildirib. O, deyib ki, Azərbaycanın bu ərazilərdə genişmiqyaslı quruculuq və bərpa işlərinə başlaması çox sevindiricidir. Diplomat həmçinin, Gəncə şəhərinə səfərini, orada Ermənistan tərəfindən atılmış raketlərlə dağıdılmış evləri öz gözləri ilə gördüyünü diqqətə çatdırıb.

Сагиба Гафарова беседовала с чрезвычайным и полномочным послом Кувейта в Азербайджане
Сагиба Гафарова беседовала с чрезвычайным и полномочным послом Кувейта в Азербайджане Сагиба Гафарова беседовала с чрезвычайным и полномочным послом Кувейта в Азербайджане
Председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова 15-го декабря провела встречу с чрезвычайным и полномочным послом Государства Кувейт в Азербайджане Абдуллахом Мухаммедом Абдуллахом Альмоуэдом.
Отношения между нашими странами сегодня находятся на высоком уровне, и их развитию способствуют своим исключительным образом взаимные визиты и встречи высокого уровня, по словам Сагибы Гафаровой. Общая религия и схожие культурные устои ещё более сближают два народа. Кроме того, азербайджанский и кувейтский парламенты оказывают благотворное влияние на развитие взаимоотношений. Члены высших законодательных органов двух стран наладили хорошие отношения между собой, что заметно и по двустороннему, и по многостороннему сотрудничеству. Взаимодействие групп дружбы и поездки их членов тоже привнесли свой вклад в общий прогресс двусторонних связей, продолжала г-жа Гафарова, добавив, что сотрудничество между парламентскими комитетами тоже могло бы положительно повлиять на наши взаимоотношения.
Существует также эффективное сотрудничество между нашими ассамблеями в рамках международных парламентских организаций, в том числе, в Межпарламентском Союзе и Парламентской ассамблее Организации Исламского Сотрудничества. Подобное сотрудничество наличествует, и столь же успешно, также под эгидой Парламентской сети Движения Неприсоединения, учреждённой по инициативе президента Азербайджана. Кувейтские парламентарии принимали участие в учредительном съезде Сети в Мадриде, а предыдущий глава парламента Кувейта Марзук Али Аль-Ганим был среди собравшихся в Баку для первой конференции ПС. Отметив это, г-жа Гафарова поведала г-ну Альмоуэду о некоторых текущих делах Сети, о её ещё большем международном признании и о шагах по расширению связей с прочими межпарламентскими структурами.
Кроме того, г-н Альмоуэд был подробно информирован об исторической победе Азербайджана в 44-дневной Отечественной войне 2020-го года – победе, приведшей к восстановлению территориальной целостности Азербайджана и исторической справедливости как таковой. Он также услышал о тотальном уничтожении Арменией за время оккупации всех азербайджанских сёл и городов, о вандализме, учинённом ею в период оккупации над нашим культурным наследием и религиозными памятниками и осквернении армянами азербайджанских мечетей и святилищ. Затем г-жа Гафарова упомянула неизменную поддержку Кувейтом территориальной целостности Азербайджана за всё время армянской оккупации.
Как подчеркнула г-жа Спикер, сразу же после вызволения наших земель из-под гнёта захватчиков Азербайджан своими средствами начал широкомасштабное их восстановление и благоустройство. Наибольшим препятствием этим работам является множество мин, установленных Арменией на ныне свободных территориях – да Армения и сейчас продолжает минирование наших районов.
Кроме того, упомянут был проводившийся Арменией на захваченных землях экологический террор, разграбление наших полезных ископаемых и прочих природных богатств, притом, что и террор, и разграбление продолжаются и поныне.
Посол Абдуллах Мухаммед Абдуллах Альмоуэд сказал, что рад быть в стенах Милли Меджлиса Азербайджана. Связи между нашими государствами идут по нарастающей линии, а два государства выступают с единых позиций в международных организациях, что само по себе указывает на высокий уровень, достигнутый нашими взаимоотношениями. Кувейтский дипломат упомянул работу двусторонней межгосударственной комиссии по сотрудничеству и подписанные в разных областях договоры, заметив, что для его страны столь же важным является расширение межпарламентского сотрудничества.
Посол вновь засвидетельствовал поддержку Кувейтом целостности территории Азербайджана и напомнил, что это государство всегда поддерживало точку зрения Азербайджана при принятии международными организациями различных решений и резолюций.
По словам г-на Альмоуэда, после вступления в посольскую должность он посетил различные места Азербайджана, включая Зангилан и Губадлы, где он стал свидетелем учинённых Арменией разрушений. Весьма отрадно, что Азербайджан начал широкую деятельность по возрождению этих мест, сказал кувейтский дипломат, также сообщив о своей поездке в Гянджу, где он собственными глазами увидал дома, разрушенные выпущенными по городу армянскими ракетами.