https://www.innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_f8216df82f34cafd9b01f36bf_o.jpg
Dekabrın 15-də Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Küveyt Dövlətinin Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Abdullah Mohamed Abdullah Almauid ilə görüşüb.
Ölkələrimiz arasında əlaqələrin yüksək səviyyədə olduğunu bildirən spiker Sahibə Qafarova qeyd edib ki, ikitərəfli münasibətlərin inkişafında ali və yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlər və görüşlər müstəsna rol oynayır. Dinimizin, oxşar mədəni dəyərlərimizin xalqlarımızı bir-birinə daha da yaxınlaşdırdığını deyən Milli Məclisin sədri əlaqələrimizin inkişafında parlamentlərimizin müsbət rolunu vurğulayıb. O, qeyd edib ki, iki ölkənin ali qanunverici orqanlarının üzvləri arasında xoş münasibətlər mövcuddur və bu, ikitərəfli və çoxtərəfli formatda olan əməkdaşlıqda özünü göstərir. Dostluq qruplarının fəaliyyəti, qarşılıqlı səfərləri əlaqələrimizin inkişafına töhfə verib. Spiker həmçinin, parlamentlərimizin komitələri arasında əməkdaşlığın münasibətlərimizə müsbət töhfələr verə biləcəyini vurğulayıb.
Qeyd olunub ki, deputatlarımız beynəlxalq parlament təşkilatlarında da təqdirəlayiq əməkdaşlıq edirlər. O cümlədən, Parlamentlərarası İttifaq və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Parlament Məclisi çərçivəsində müsbət əməkdaşlıq əlaqələrimiz mövcuddur. Spiker Sahibə Qafarova deyib ki, bu əməkdaşlıq Azərbaycan Prezidentinin təşəbbüsü ilə yaradılmış Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsi çərçivəsində də uğurla həyata keçirilir. Şəbəkənin Madriddə keçirilmiş təsis iclasında Küveyt parlamentindən nümayəndələr, cari ildə Bakıda keçirilən birinci konfransda isə sabiq sədr Mərzuq Əli Əl-Ganim iştirak edib. O, hazırda Parlament Şəbəkəsi çərçivəsində görülən bir sıra işlər, şəbəkənin beynəlxalq aləmdə daha geniş şəkildə tanıdılması, digər parlament təşkilatları ilə əlaqələrinin genişləndirilməsi istiqamətində atılan addımlar barədə məlumat verib.
Milli Məclisin sədri, Azərbaycanın 2020-ci ildə 44 günlük Vətən müharibəsində əldə etdiyi tarixi zəfər, öz ərazi bütövlüyünü və tarixi ədaləti bərpa etməsi, işğal dövründə Ermənistanın bütün kənd və şəhərlərimizi tamamilə dağıtması, tarixi, mədəni və dini abidələrimizi vandalizmə məruz qoyması, məscidlərimizin, müqəddəs ocaqlarımızın ermənilər tərəfindən təhqir olunması barədə geniş məlumat verib. O, Küveyt Dövlətinin Ermənistanın Azərbaycan torpaqlarını işğalı dövründə Azərbaycana daim dəstək verdiyini bildirib.
Spiker vurğulayıb ki, torpaqlarımız işğaldan azad olunduqdan dərhal sonra Azərbaycan öz vəsaiti hesabına həmin ərazilərdə genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işlərinə start verib. Həyata keçirilən işlərə ən böyük maneə isə Ermənistan tərəfindən işğaldan azad edilmiş torpaqlarda basdırılmış çoxsaylı minalardır. Ermənistan bu gün də ərazilərimizdə mina basdırmağa davam edir. Milli Məclisin sədri, həmçinin, Ermənistanın işğal dövründə Azərbaycan ərazilərində ekoloji terror həyata keçirdiyini, faydalı qazıntılarımızı, təbii sərvətlərimizi talan etdiyini, ermənilər tərəfindən terrorun və talançılığın bu gün də davam etdirildiyini diqqətə çatdırıb.
Azərbaycan Milli Məclisində olmaqdan məmnunluğunu ifadə edən səfir Abdullah Mohamed Almauid ölkələrimiz arasında əlaqələrin yüksək səviyyəsini qeyd edib. O, Azərbaycan və Küveyt dövlətlərinin beynəlxalq təşkilatlarda eyni mövqelərdən çıxış etdiklərini xatırladaraq, vurğulayıb ki, bu faktın özü də əlaqələrimizin yüksək səviyyəsinin göstəricisidir. Diplomat, Azərbaycan Respublikası Hökuməti və Küveyt Dövləti Hökuməti arasında əməkdaşlıq üçün birgə Komissiyanın fəaliyyətini, müxtəlif sahələrə aid imzalanmış sazişləri qeyd edərək, bildirib ki, parlamentlər arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi də onun ölkəsi üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Görüşdə səfir ölkəsinin Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə dəstəyini bir daha ifadə edərək, beynəlxalq təşkilatlarda qərar və qətnamələrin qəbulunda da Azərbaycanın mövqeyini dəstəklədiyini xatırladıb.
O, səfir kimi, fəaliyyətə başlayandan sonra Azərbaycanın bir sıra bölgələrinə səfər etdiyini, Zəngilan və Qubadlıda olduğunu və burada Ermənistan tərəfindən törədilmiş dağıntıların bilavasitə şahidi olduğunu bildirib. O, deyib ki, Azərbaycanın bu ərazilərdə genişmiqyaslı quruculuq və bərpa işlərinə başlaması çox sevindiricidir. Diplomat həmçinin, Gəncə şəhərinə səfərini, orada Ermənistan tərəfindən atılmış raketlərlə dağıdılmış evləri öz gözləri ilə gördüyünü diqqətə çatdırıb.

https://innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_f8216df82f34cafd9b01f36bf_o.jpg
Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova had a meeting on 15 December with the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the State of Kuwait to the Republic of Azerbaijan Abdullah Mohamed Abdullah Almowed.
The relations between our countries are elevated today, with their advance being promoted in their unique way by reciprocal visits and meetings of high status, according to Sahiba Gafarova. The same religion and the similar cultural values bring our nations yet closer together. Besides, the parliaments of Azerbaijan and Kuwait are bearing well on the advancement. Members of the supreme legislative bodies of the two states have sound relations between them, which is evident from both bilateral and multilateral co-operation. The interaction amongst the friendship groups and their members’ two-way trips, too, have contributed importantly to the overall progress of the bipartite relations, Mrs Gafarova continued. Co-operation between parliaments’ committees could have a positive impact on our relationship as well, she added.
There is also efficient co-operation between our legislatures in international parliamentary organisations including the Inter-Parliamentary Union and the Parliamentary Assembly of the Organisation of Islamic Co-operation and, as essentially and successfully, also under the aegis of the Parliamentary Network of the Non-Aligned Movement established at the suggestion of the president of Azerbaijan. Kuwaiti parliamentarians were there at the Network’s constituent assembly in Madrid whilst the former speaker of the Kuwaiti parliament Marzouq Ali Al-Ghani was amongst those who were assembled in Baku for the first conference of the PN. Having said that, Mrs Gafarova told Mrs Almowed about some current affairs and work of the Network, its increasing international recognition and the steps it is taking to broaden connexions with other inter-parliamentary entities.
Apart from that, Mr Almowed was informed in great detail of Azerbaijan’s historic victory in the 44-day Patriotic War of 2020 – the victory that resulted in the restoration of the wholeness of our national territory as well as that of historic justice as such. Mr Almowed also learned about the total destruction of the Azerbaijani villages and towns by Armenia during the occupation, the Armenian vandalism to which our heritage and religious monuments had been subjected and about the Armenians having desecrated Azerbaijani mosques and shrines. Mrs Gafarova went further to bring up Kuwait’s unwavering support for Azerbaijan’s territorial wholeness all through the time of Armenian captivity.
Madam Speaker stressed that Azerbaijan began large-scale restoration of those lands and their provision with all amenities, services and utilities at her own expense immediately they had been de-occupied. The numerous mines that Armenia had planted in our already-free provinces pose the biggest impediment to that work, not to mention the objectionable fact that Armenia continues mining our provinces even today.
The environmental terror Armenia had unleashed in the formerly captured territories and the pillage of our mineral resources and other natural wealth were mentioned as well, as was that both the terror and the pillage continue at present.
Ambassador Abdullah Mohamed Abdullah Almowed said he was glad to be at the Milli Majlis of Azerbaijan. The relations between our countries are on the rise; the two states take identical stances in international organisations, which in itself is a sign of the high standards set by our relations. The Kuwaiti diplomat referred to the work of the bilateral inter-state Co-operation Commission and the documents signed with regards to various fields, adding that expanding inter-parliamentary collaboration was as important to his country.
The ambassador reiterated Kuwait’s support for the territorial integrity of Azerbaijan before remembering that his country had always sided with Azerbaijan’s viewpoints when international organisations had issued various decisions and resolutions.
According to Mr Almowed, he travelled to various parts of Azerbaijan including Zanghilan and Gubadli upon entering office in Baku. There, he eye-witnessed the havoc and destruction wreaked by Armenia. It is very good that Azerbaijan had started large-scale resurrection of those parts, the Kuwaiti diplomat added. He also mentioned his trip to Gandja where he could see for himself the buildings decimated by the Armenian missiles fired at the city.