https://www.innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_648fddf20249d716ae7debf29_o.jpg
Bakı Dövlət Universiteti (BDU) ilə Özbəkistanın Nizami adına Daşkənd Dövlət Pedaqoji Universiteti arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb.
Müqaviləni BDU-nun rektoru Elçin Babayev və Daşkənd Dövlət Pedaqoji Universitetinin rektoru Abdulqafor Kirgizbayev imzalayıb.
Mərasimdə çıxış edən BDU-nun rektoru Elçin Babayev xalqlarımız arasında qədim tarixə malik dostluq və qardaşlıq əlaqələrindən danışıb, bu münasibətlərin bu gün uğurla davam etdiyini bildirib. O, türkdilli dövlətlərin daha da sıx birləşməsində elm və təhsil sahəsində əməkdaşlığın xüsusi rola malik olduğunu vurğulayıb.
Rektor BDU-nun beynəlxalq əlaqələrində türkdilli dövlətlərin ali məktəbləri ilə münasibətlərin önəmli yer tutduğunu, son illər Özbəkistanın nüfuzlu elm və təhsil müəssisələri ilə sıx əlaqələrin yaradıldığını və inkişaf etdiyini diqqətə çatdırıb.
Daşkənd Dövlət Pedaqoji Universitetinin rektoru Abdulqafor Kirgizbayev elm və təhsil sahəsində ortaq layihələrin hər iki universitetin inkişafına fayda verəcəyinə əminliyini ifadə edib. Həmçinin BDU ilə ikili diplom proqramı da imzalamaq arzusunda olduğunu bildirib.
Əməkdaşlıq müqaviləsində akademik və inzibati kadrların, tələbə, magistrant və doktorantların qarşılıqlı mübadiləsi, ortaq elmi tədqiqatların aparılması, birgə elmi seminar, ustad dərsləri, konfrans və simpoziumların keçirilməsi, elm və təhsil sahəsində birgə layihələrin hazırlanması nəzərdə tutulur.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_648fddf20249d716ae7debf29_o.jpg
Между Бакинским государственным университетом (БГУ) и Ташкентским государственным педагогическим университетом имени Низами Узбекистана подписано соглашение о сотрудничестве.
Документ подписали ректор БГУ Эльчин Бабаев и ректор Ташкентского государственного педагогического университета Абдугаффор Киргизбоев.
Ректор БГУ Эльчин Бабаев, выступая на церемонии подписания, говорил о дружбе и братских отношениях между нашими народами, которые успешно продолжаются и сегодня. Он подчеркнул, что особую роль в более тесном союзе тюркоязычных стран играет сотрудничество в области науки и образования. Эльчин Бабаев отметил, что важное место в международных связях БГУ занимают связи с вузами тюркоязычных стран, а в последние годы установились и развиваются тесные связи с престижными научными и образовательными учреждениями Узбекистана.
Ректор Ташкентского государственного педагогического университета Абдугаффор Киргизбоев выразил уверенность, что совместные проекты в области науки и образования послужат развитию обоих вузов. Гость также выразил желание интеграции с БГУ в программе двойного диплома.
Соглашение о сотрудничестве предусматривает взаимный обмен академическим и административным персоналом, студентами, магистрантами и докторантами, проведение совместных научных исследований, проведение совместных научных семинаров, мастер-классов, конференций и симпозиумов, подготовку совместных проектов в области науки и образования.