https://www.innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_31d6c94b2eb5d8e8ef645e033_o.jpg
Dekabrın 13-də Müdafiə Nazirliyinin Beynəlxalq Hərbi Əməkdaşlıq İdarəsində xarici dövlətlərin Azərbaycanda akkreditə olunmuş hərbi attaşeləri ilə 2022-ci ilin yekununa dair toplantı keçirilib
Azərbaycan Respublikasının müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənovun salamlarını toplantı iştirakçılarına çatdıran Beynəlxalq Hərbi Əməkdaşlıq İdarəsinin rəisi general-mayor Hüseyn Mahmudov onlara cari il ərzində ölkəmizdə hərbi əməkdaşlıq çərçivəsində görülən işlər, eləcə də 2023-cü il üçün planlaşdırılan fəaliyyətlərlə bağlı məlumat verib.

https://innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_31d6c94b2eb5d8e8ef645e033_o.jpg
On December 13, the meeting on the results of 2022 was held with the foreign countries’ military attachés accredited to Azerbaijan. The International Military Cooperation Department of the Ministry of Defense hosted the meeting.
Having conveyed the greetings of the Minister of Defense of the Republic of Azerbaijan, Colonel General Zakir Hasanov to the meeting participants, the Chief of the International Military Cooperation Department, Major General Huseyn Mahmudov, informed them about the work carried out in our country during the current year within the framework of military cooperation, as well as the activities planned for 2023.
The meeting participants were also informed about the work done in the territories liberated from occupation.