https://www.innews.az/uploads/news/2022-03/_innews_ee443ed7d1103dd1bc005845b_o.jpg
Səhiyyə Nazirliyinin mütəxəssis-eksperti, nefroloq Fariz Babayev: Azərbaycanda hər 1 milyon əhalinin 700-800 nəfəri böyrəklərin xroniki xəstəliyindən əziyyət çəkir
- Fariz müəllim, böyrəklərin xroniki xəstəliyin (BXX) yaranma səbəbləri hansılardır?
- BXX-nin yaranma səbəbləri aşağıdakılardır:
- Qlomerulonefrit (böyrək glomeruli (glomerulus) zədələnməsi ilə xarakterizə olunan böyrək xəstəliyi) - 26-28%
- Şəkərli diabet – 23-27%
- Arterial hipertoniya xəstəliyi (sistolik qan təzyiqinin artması sindromu) – 15-16%
- Xroniki pielonefrit (süst gedişli,arabir kəskinləşmə verən böyrək parenximasının və böyrək ləyəninin bakterial iltihabi xəstəliyi) – 13-15%
- Polikistoz xəstəliyi (yumurtalıq funksiyasının pozulması ilə müşayiət olunan poliendokrin sindrom) -4-6%
- Uroloji səbəblər – 4-5%
- Digər səbəblər – 2-3%.
- Azərbaycanda neçə nəfər bu xəstəlikdən əziyyət çəkir?
- Xroniki böyrək xəstəliklərinin statistikası bir milyon əhaliyə nəzərən hesablanır. İnkişaf etmiş ölkələrdən - Yaponiya, Almaniya kimi ölkələrdə bir milyon əhaliyə 1000-1200, hətta 1800 böyrək çatışmazlığı olan xəstə düşür.
Azərbaycanda isə bu rəqəm 700-800 nəfər civarındadır. Onlardan 40-45%-i (təxminən 3700 xəstə) BXX səbəbindən hazırda aktiv formada böyrək əvəzedici terapiyanın (BƏT) bir növü olan proqram hemodializ müalicəsi qəbul edirlər.
Həmin xəstələr vaxtında həkimə müraciət edərək narahatlıqlarının qarşısını ala bilərlər. Xroniki xəstələr mütəmadi həkim nəzarəti altında qalırlar.
Qeyd edim ki, respublikanın şəhər və rayonlarında fəaliyyət göstərən 43 hemodializ mərkəzi 800 “süni böyrək” cihazı ilə təchiz olunub. Xəstələrə 256 həkim-nefroloq və 458 tibb bacısı xidmət göstərir.
- Xəstəliyin əlamətləri hansılardır?
- Xroniki böyrək xəstəliyinin subyektiv və obyektiv əlamətləri var.
Subyektiv simptomlara daxildir: ümumi zəiflik, halsızlıq, iştahasızlıq, yuxunun pozulması, dəri qaşınması, sidiyin miqdarının azalması, aşağı ətraflarda ödemlər, ürəkbulanma, qusma, əzələ qıcolmaları, oynaqlarda ağrı, periodik olaraq arterial təzyiqin artması və s.
Obyektiv simptomlara daxildir: anamnez, instrumental, laborator müayinələrin nəticələrinə əsasən qanda kreatininin, sidik cövhəri, qalıq azotu, sidik turşusunun səviyyəsinin artması, elektrolit (K, Na, Ca, F) və turşu-qələvi balansının pozulması, anemiyanın yaranması halları aşkar edilir.
- Bəs xəstəliyin yaranmasına nə səbəb olur?
- Böyrəklərin xroniki xəstəliyi müxtəlif səbəblərdən böyrəklərin funksiyasının tədricən itməsi və təkrar bərpa olunmaması ilə nəticələnən patoloji haldır.
Anadangəlmə böyrək qüsurları, böyrəklərin iltihabi xəstəlikləri, immun xəstəlikləri, hər hansı maddələrlə zəhərlənmələr, anadangəlmə uroloji patologiya, böyrək daşı xəstəliyinin müalicəsinin uzun müddət düzgün aparılmaması və s. böyrək çatışmazlığına səbəb olan amillərdir. Ona görə də hansısa böyrək xəstəliyi olan xəstə hətta böyrək çatışmazlığı olmazsa belə, ildə heç olmasa 2 dəfə yoxlanılmalıdır.
Xəstəliyin ilk mərhələlərində dərman müalicəsi ilə böyrək çatışmazlığının sonrakı inkişafının və gözlənilən ağırlaşmaların qarşını almaq mümkün olur. Lakin konservativ müalicə effektsiz olduğu hallarda böyrəklərin artıq itirilmiş funksiyalarını əvəz edə biləcək müalicə üsulları tətbiq olunur.
- BXX-nin gizli inkişafı zamanı hansı ağır patoloji hallar ola bilər?
- Böyrəklərin xroniki xəstəliyinin ilkin mərhələlərində konservativ müalicə təyin edilir. BXX aşkar olunan xəstələrdə ürək-damar çatışmazlığı, beyin qan-dövranı pozulmaları (ensefalopatiya), mədə-bağırsaq pozulmaları və intoksiaksiya halları yaranır. Eyni zamanda, bütün xəstələrdə qanda kreatininin səviyyəsi yüksək qeyd olunur. Şəkərli diabeti olan BXX-li xəstələrdə qanda kreatinin səviyyəsi 5 mg/dl, digər xəstələrdə isə 6 mg/dl-dən yüksək olduğu halda böyrək əvəzedici terapiya müalicə növü seçilir.

https://innews.az/uploads/news/2022-03/_innews_ee443ed7d1103dd1bc005845b_o.jpg
Специалист-эксперт Минздрава, нефролог Фариз Бабаев: В Азербайджане на 1 миллион населения приходится 700-800 больных с почечной недостаточностью
- Фариз муаллим, что может привести к хронической болезни почек (ХБП)?
- Причины возникновения ХБП следующие:
- Гломерулонефрит (заболевание почек, характеризующееся поражением гломерул (клубочков почек)) - 26-28%
- Сахарный диабет - 23-27%
- Артериальная гипертензия (синдром повышения систолического артериального давления) - 15-16%
- Хронический пиелонефрит (продолжающаяся гнойная инфекция почек, которая встречается исключительно у больных с тяжелыми анатомическими дефектами) - 13-15%
- Поликистоз яичников (полиэндокринный синдром, сопровождающийся нарушениями функции яичников) - 4-6%
- Урологические причины - 4-5%
- Другие причины - 2-3%.
- Сколько людей в Азербайджане страдают хронической болезнью почек?
- Статистика хронических почечных заболеваний рассчитывается с учетом одного миллиона населения. Среди развитых стран, в таких странах, как Япония, Германия на 1 миллион населения приходится 1000-1200, даже 1800 больных с почечной недостаточностью.
В Азербайджане этот показатель варьируется в пределах 700-800 человек. 40-45 процентов из них (около 3700 больных) в настоящее время получают лечение программным гемодиализом, являющимся разновидностью активной заместительной почечной терапии (ЗПТ) при хронической болезни почек.
При своевременном обращении к специалисту еще можно избежать усугубления ситуации. Лица, страдающие хронической болезнью почек, находятся под постоянным медицинским наблюдением.
Хочу отметить, что 43 центра гемодиализа, функционирующие в городах и районах страны, оснащены 800 гемодиализными аппаратами («искусственная почка»). Больных обслуживают 256 врачей-нефрологов и 458 средних медицинских работников.
- Каковы симптомы и первые признаки заболевания?
- Существуют субъективные и объективные признаки хронической болезни почек.
К субъективным симптомам относятся: общая слабость, вялость, снижение аппетита, нарушения сна, кожный зуд, снижение диуреза (уменьшение количества выделяемой за сутки мочи), отечность нижних конечностей, тошнота, рвота, мышечные спазмы, боли в суставах, периодическое повышение артериального давления и др.
К объективным симптомам относятся: повышение уровня креатинина и мочевой кислоты в крови по результатам анамнеза, инструментальных и лабораторных исследований; электролитный (K, Na, Ca, F) и кислотно-щелочной дисбаланс; анемия.
- В чем причины почечной недостаточности?
- Хроническая болезнь почек – это патологическое состояние, при котором происходит постепенная утрата функции почек по разным причинам и отсутствие восстановления.
Врожденные пороки почек, воспалительные заболевания почек, иммунные заболевания, отравления какими-либо веществами, врожденная урологическая патология, неправильное лечение мочекаменной болезни в течение длительного времени и др. являются факторами, вызывающими почечную недостаточность. Поэтому пациенты с заболеваниями почек, даже если у них нет почечной недостаточности, должны проконсультироваться и обследоваться у нефролога не менее двух раз в год.
На ранних стадиях заболевания медикаментозное лечение позволяет предотвратить дальнейшее развитие почечной недостаточности и возможных осложнений. Однако, когда консервативное лечение неэффективно, используются методы по замещению утраченных функций почек.
- Какие серьезные патологические состояния могут возникнуть при латентном (скрытном) развитии ХБП?
- На ранних стадиях хронической болезни почек назначают консервативное лечение. У больных с диагнозом ХБП может возникнуть сердечно-сосудистая недостаточность, цереброваскулярные нарушения (энцефалопатия), расстройства желудочно-кишечного тракта, интоксикация. При этом у всех больных наблюдается высокий уровень креатинина в крови.
Заместительная почечная терапия предпочтительна для больных с сахарным диабетом, если уровень креатинина в крови 5 мг/дл (миллиграммах на децилитр), а для остальных пациентов - выше 6 мг/дл.