https://www.innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_ddc902eb85e021314453ead95_o.jpg
Dekabrın 10-da müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənovun rəhbərliyi ilə 2022-ci ilin yekunlarına dair Müdafiə Nazirliyinin Kollegiya iclası keçirilib.
İclasda nazir müavinləri, qoşun növü komandanları, nazirliyin baş idarə, idarə, xidmət və müstəqil şöbə rəisləri, videobağlantı vasitəsilə azad edilmiş ərazilərdə dislokasiya olunan hərbi birlik və birləşmə komandirləri, həmçinin xüsusi təyinatlı təhsil müəssisələrinin rəisləri iştirak ediblər.
Əvvəlcə xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin və Azərbaycan Respublikasının müstəqilliyi, suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda şəhid olanların xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
İclasda müdafiə nazirinin birinci müavini - Azərbaycan Ordusunun Baş Qərargah rəisi general-polkovnik Kərim Vəliyev Ali Baş Komandanın tapşırığına əsasən cari ildə ordu quruculuğu sahəsində aparılan islahatlar, qoşunların imkan və qabiliyyətlərinin artırılması, əməliyyat və döyüş hazırlığı, müasir silah və texnika ilə təchizatı, mühəndis və kəşfiyyat xidmətləri, peşəkar kadrlarla komplektləşdirilməsi, şəxsi heyətin mənəvi-psixoloji hazırlığı və digər sahələrdə əldə edilən nailiyyətlər barədə məruzə ilə çıxış edib.
Azərbaycan Ordusunun 2022-ci il ərzində xidməti-döyüş fəaliyyətini təhlil edən general-polkovnik K.Vəliyev qeyd edib ki, müxtəlif növ hərbi təlimlər və döyüş hazırlığı məşğələlərinin keçirilməsi ilə qoşunların döyüş qabiliyyəti daha da artırılıb, şəxsi heyətin peşəkarlıq səviyyəsi yüksəlib.
Azad edilmiş ərazilərdə aparılan mühəndis tədbirləri nəticəsində yeni yolların çəkilməsi, ərazilərin mina və partlamamış döyüş sursatlarından təmizlənməsi istiqamətində görülən işlər barədə ətraflı məlumat verilib.
Sonra müdafiə nazirinin müşaviri general-polkovnik Bəxtiyar Ersay çıxış edərək Azərbaycan Ordusunun Türkiyə modelinə uyğunlaşdırılması istiqamətində görülən işlərdən, aparılan islahatlar nəticəsində əldə edilən yeni nailiyyətlərdən danışıb.
Daha sonra müdafiə nazirinin müavini - Maddi-Texniki Təminat Baş İdarəsinin rəisi general-leytenant Nizam Osmanov Azərbaycan Ordusunda cari il ərzində qoşunların təminat və təchizatı sahəsində görülən işlər barədə məruzə edib.
General-leytenant N.Osmanov azad edilmiş ərazilərdə dislokasiya olunan hərbi hissələrdə aparılan quruculuq işləri, yeni istifadəyə verilən hərbi infrastruktur obyektləri, eləcə də şəxsi heyətin sosial-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması istiqamətində görülən tədbirlərdən danışıb.
Qoşunların təyin olunmuş normalara uyğun vaxtında bütün növ maddi-texniki vəsaitlərlə təmin olunması, silah və hərbi texnikanın daim döyüş tətbiqinə hazır vəziyyətdə saxlanılması, şəxsi heyətin həyat və sağlamlığının qorunması, keyfiyyətli qidalanmasının təşkili ilə bağlı ətraflı məlumat verilib.
Bildirilib ki, yüksək dağlıq ərazilərdə yerləşən döyüş mövqelərində ərzaq, əşya, yanacaq, odun ehtiyatı normalara uyğun olaraq yaradılıb, şəxsi heyət isti geyimlə təmin edilib və ümumilikdə maddi-texniki təminat üzrə cari il ərzində qarşıya qoyulan məqsədlərə nail olunub.
General-leytenant N.Osmanov zirehli və avtomobil texnikasının döyüşə hazır vəziyyətdə saxlanılması istiqamətində müvafiq işlərin həyata keçirildiyini, birləşmə, hərbi hissələrin raket və döyüş sursatları ilə normalara əsasən tam təmin olunduğunu bildirib.
İclasda çıxış edən nazir müavinləri Quru Qoşunları, Əlahiddə Ümumqoşun Ordu, Hərbi Hava Qüvvələri və Hərbi Dəniz Qüvvələrinin inkişafı və təkmilləşdirilməsi məsələlərinə xüsusi diqqət yetirildiyini vurğulayıblar.
Sonra Kəlbəcər, Laçın və Daşkəsən rayonlarında, eləcə də Rusiya sülhməramlı kontingentinin müvəqqəti yerləşdiyi ərazilərimizdəki mövcud əməliyyat şəraiti təhlil edilib.
Azərbaycan Respublikası ilə Türkiyə Respublikası arasında bağlanmış hərbi sahədə əməkdaşlıq haqqında sazişə əsasən keçirilən Azərbaycan-Türkiyə birgə təliminin nəticələri təhlil edilib. Bakı şəhəri, eləcə də Astara, Cəbrayıl və İmişli rayonlarının ərazilərini əhatə edən "Qardaş yumruğu" təliminin xüsusi əhəmiyyətə malik olduğu və qarşıya qoyulan tapşırıqların uğurla yerinə yetirildiyi bildirilib.
Müşavirənin yekununda çıxış edən general-polkovnik Z.Həsənov birgə təlimlərin regionda dayanıqlı sülhün və təhlükəsizliyin təmin olunmasına töhfə verdiyini qeyd edib.
Müdafiə naziri Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanının Azərbaycan Ordusunun xidməti-döyüş fəaliyyətini, eləcə də 2022-ci ildə Ermənistan silahlı qüvvələrinin törətdiyi təxribatlara cavab olaraq keçirilən əks-hücum əməliyyatlarını yüksək qiymətləndirdiyini bildirib.
Ali Baş Komandan tərəfindən 2023-cü il üzrə Azərbaycan Ordusu qarşısında qoyulan tapşırıqları kollegiya iştirakçılarına çatdıran nazir şəxsi heyətin peşəkarlığı və qoşunların döyüş hazırlığına xüsusi diqqət yetirilməsinin, döyüş hazırlığının daha da yüksəldilməsinin, o cümlədən təlimlərin və səhra məşğələlərinin intensivliyinin artırılmasının əhəmiyyətini vurğulayıb.
Qarabağ iqtisadi rayonunda Rusiya sülhməramlı kontingentinin müvəqqəti yerləşdiyi ərazilərimizdəki qeyri-qanuni erməni silahlı dəstələrinin fəaliyyətinin daim müşahidə edilməsi və nəzarətin daha da gücləndirilməsinə dair müvafiq tapşırıqlar verilib.
Döyüş növbətçiliyi və gündəlik xidməti fəaliyyət zamanı yanğın və digər təhlükəsizlik qaydalarına ciddi riayət olunması, şəxsi heyətin ideoloji iş və mənəvi-psixoloji təminatının daha da gücləndirilməsinə xüsusi diqqət yetirilməsinin vacibliyi vurğulanıb.
Xidməti müşavirə zamanı azad edilmiş ərazilərdə görülən mühəndis tədbirlərinə dair konkret tapşırıqlar verilib.
Müdafiə naziri qış mövsümündə Azərbaycan Ordusunun, xüsusilə dağlıq ərazilərdə dislokasiya olunan bölmələrin təminat məsələlərinə ciddi nəzarət edilməsi, dayaq məntəqələri və döyüş mövqelərində maye, odun, kömür yanacağı da daxil olmaqla yaradılan bütün növ ehtiyatın ciddi nəzarətdə saxlanılmasına dair aidiyyəti üzrə vəzifəli şəxslərə göstərişlər verib.
Sonda şəxsi heyətin xidməti və sosial-məişət şəraitinin daha da yaxşılaşdırılması, eləcə də tibbi təminat məsələləri ilə bağlı müvafiq tapşırıqlar verilib.

https://innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_ddc902eb85e021314453ead95_o.jpg
On December 10, the Minister of Defense, Colonel General Zakir Hasanov held a meeting of the Board Session of the Ministry of Defense on the results of 2022.
Deputies of Minister of Defense, Commanders of types of troops, Chiefs of Main Departments, Departments, and Services of the Ministry participated in the meeting. The Commanders of the Army Corps and formations, stationed in the liberated territories, including the Chiefs of special educational institutions, were also involved in the meeting via video teleconference.
First, the memory of the National Leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev, and Shehids, who sacrificed their lives for the independence, sovereignty, and territorial integrity of the Republic of Azerbaijan, was honored with observing a minute of silence.
At the meeting, the First Deputy Minister of Defense – Chief of the General Staff of the Azerbaijan Army, Colonel General Karim Valiyev delivered a report on the reforms carried out during the current year under the instruction of the Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces in the field of army development, increasing the troops’ capabilities and abilities, their operational and combat training, troops’ provision with modern weapons and equipment, troops’ engineering and reconnaissance services, manning troops with professional servicemen, as well as on a moral-psychological training of military personnel and achievements gained in other areas.
Analyzing the service and combat activities of the Azerbaijan Army in 2022, Colonel General K. Valiyev emphasized that the combat capability of the troops and the level of professionalism of the military personnel increased due to the various types of military exercises and combat training classes conducted.
Detailed information on the work aimed at laying new roads as a result of engineering activities, carried out in the liberated territories, and clearing the territories of mines and unexploded ordnance was provided.
Then, the Adviser to the Minister of Defense, Colonel General Bakhtiyar Ersay, delivered a speech and highlighted the work carried out to bring the Azerbaijan Army in line with the Turkish model, as well as the new achievements gained as a result of the ongoing reforms.
Then the Deputy Minister of Defense - Chief of the Main Department of Logistics, Lieutenant General Nizam Osmanov, reported on the work done this year in the Azerbaijan Army in the sphere of troops’ logistics.
Lieutenant General N. Osmanov spoke about the construction work done in military units stationed in the liberated territories, the recently commissioned military infrastructure facilities, and the activities aimed at improving the social and living conditions of the military personnel.
Detailed information on the troops’ timely provision with all types of logistics in accordance with the standards, maintenance of weapons and military equipment in a state of constant combat readiness, protection of life and health of the military personnel, as well as the organization of their high-quality nutrition was provided.
It was stressed that a reserve with food, clothing, fuel, and wood supplies was created according to the standards in combat positions stationed in high mountainous areas, the military personnel was provided with warm clothes, and in general, the goals set during the current year for logistics were achieved.
Lieutenant General N. Osmanov noted that relevant work on maintaining armored and auto vehicles in a state of combat readiness is underway and that formations and military units are fully supplied with missiles and ammunition in accordance with the standards.
Speaking at the meeting the Deputy Ministers stressed that special attention is paid to the development and improvement of the Land Forces, the Combined Arms Army, the Air Force, and the Naval Forces.
Then the current operational situation in the Kalbajar, Lachin and Dashkasan regions, as well as the Azerbaijani territories, where the Russian peacekeeping contingent is temporarily deployed, was analyzed.
The results of the Azerbaijani-Turkish joint exercises held in accordance with the agreement on cooperation in the military field signed between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Türkiye were analyzed. It was mentioned that the “Fraternal Fist” exercises held in Baku city, as well as the territories of Astara, Jabrayil, and Imishli regions, are of particular significance, and the assigned tasks were successfully fulfilled.
Speaking at the end of the meeting, Colonel General Z. Hasanov noted that joint exercises contribute to ensuring sustainable peace and security in the region.
The Defense Minister emphasized that the Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces highly appreciated the service and combat activities of the Azerbaijan Army, as well as the counter-offensive operations conducted in response to provocations committed by the Armenian armed forces in 2022.
Having delivered to the participants of the meeting of the Board Session the tasks assigned to the Azerbaijan Army for 2023 by the Supreme Commander-in-Chief, the Minister stressed the importance of paying special attention to the professionalism of military personnel and the troops’ combat training, further improving combat readiness, including increasing the intensity of exercises and field training sessions.
Relevant instructions were set on further strengthening constant observation and control in the Karabakh economic region over the activities of illegal Armenian armed detachments in the Azerbaijani territories, where the Russian peacekeeping contingent is temporarily deployed.
The meeting emphasized the importance of strict adherence to the fire and other safety rules during combat duty and daily service activities, as well as paying special attention to the further strengthening of ideological work and moral-psychological support of military personnel.
During the official meeting, specific instructions on engineering activities carried out in the liberated territories were given.
The Defense Minister gave relevant instructions to high-ranking officers on strict control during the winter period over the supply issues of the Azerbaijan Army, especially units stationed in mountainous areas, as well as on strict monitoring of reserves with all types of supplies, including liquid, wood and coal fuel, created at strongholds and combat positions.
In the end, relevant instructions were given on further improving the military personnel’s service and social and living conditions, as well as medical support issues.