https://www.innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_59447281d4d3523befe918920_o.jpg
Xəzər dənizinin ekoloji sabitliyinin qorunması, eləcə də 11 qəsəbədə yaranacaq tullantı sularının optimal idarə olunması məqsədilə Abşeron yarımadasının şimal-şərq hissəsində yeni kanalizasiya infrastrukturlarının yaradılması işləri davam etdirilir. Həmin qəsəbələrdə formalaşan tulantı suların Pirşağı təmizləyici qurğusuna ötürülməsini üçün “Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin sifarişi əsasında hazırda 2 istiqamətdə, Zabrat-Kürdəxanı-Pirşağı, həmçinin dənizin sahili boyunca əsas daşıyıcı kollektorların inşası həyata keçirilir.
Zabrat, Kürdəxanı və Pirşağı qəsəbələrində formalaşan tullantı sularının təmizləyici qurğuya daşımaq üçün 1400 mm diametrli dəmir-beton borularla 4 km uzunluğunda kollektorun inşası layihələndirilib və indiyə qədər 2022-ci il üçün nəzərdə tutulmuş işlərin 75 faizindən çoxu icra olunub. Kollektorların avtomobil və dəmir yolları ilə kəsişdiyi 11 nöqtədə 8-26 metr dərinlikdə şaxtalar qazılaraq xüsusi maşın və mexanizmlər vasitəsilə tunellər inşa edilir. Ötən müddətdə 5 tunelin tikintisi tam yekunlaşıb, digərlərində isə işlər davam etdirilir. Kanalizasiya kollektorunun keçdiyi ərazilərdə gələcəkdə şəbəkə xətlərinin qoşulması üçün 28 ədəd quyunun tikintisi də başa çatdırılıb.
Uzunluğu 1,8 km olan digər kollektor isə Pirşağı çimərliyi ərazisində, dənizin sahili boyunca inşa olunur. Bu kollektor vasitəsilə çimərlik ərazisində olan obyektlərdə və fərdi yaşayış evlərində formalaşan tullantı suları təmizləyici qurğuya ötürüləcək. Kompleks layihəyə uyğun olaraq növbəti mərhələdə 19 km uzunluğunda Bilgəh-Pirşağı və 14 km uzunluğunda Novxanı-Pirşağı kollektorlarının inşası da nəzərdə tutulur. Eyni zamanda, Zabrat-Kürdəxanı-Pirşağı kollektorunun inşası davam etdirilərək Balaxanı qəsəbəsinə qədər uzadılacaq. Yeni infrastruktur Novxanı, Mehdiabad, Goradil, Fatmayi, Kürdəxanı, Pirşağı, Məhəmmədi, Digah, Zabrat, Balaxanı və Nardaran qəsəbələrində yaranan tullantı sularının birbaşa Xəzər dənizinə axıdılmasının qarşısını almağa imkan yaradacaq.
Qeyd edək ki, Azərbaycan hökumətinin Koreya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Agentliyi ilə birgə həyata keçirdiyi layihə çərçivəsində Pirşağı qəsəbəsinin yaxınlığında məhsuldarlığı sutkada 40 min kubmetr olan təmizləyici qurğunun, eləcə də təmizlənərək zərərsizləşdiriləcək suların dənizin nisbətən dərinsulu hissəsinə axıdılmasını təmin etmək üçün polad borularla 1700 metr uzunluğunda çıxış xəttinin inşası tam yekunlaşıb. Bioloji tipli qurğuda tullantı sularının təmizlənməsi yeni texnologiya əsasında həyata keçiriləcək.

The construction of the carrier sewage collectors of the Pirshaghi wastewater treatment plant is ongoing - VIDEO
The construction of the carrier sewage collectors of the Pirshaghi wastewater treatment plant is ongoing - VIDEO The construction of the carrier sewage collectors of the Pirshaghi wastewater treatment plant is ongoing - VIDEO
To protect the ecological stability of the Caspian Sea, as well as to optimally manage waste water that will be generated in 11 settlements, the creation of new sewage infrastructures in the northeastern part of the Absheron Peninsula is in progress. Based on the order of "Azersu" OJSC, in order to transfer the waste water formed in those settlements to the Pirshaghi treatment plant, construction of main transport collectors is currently being carried out in 2 directions, Zabrat-Kurdakhani-Pirshaghi, as well as along the coast of the sea.
The construction of a 4 km long collector with 1400 mm diameter reinforced concrete pipes was designed to transport waste water formed in Zabrat, Kurdakhani and Pirshagi settlements to the treatment plant and more than 75 percent of the work planned for 2022 has been completed so far.
It should be noted that within the framework of the project jointly implemented by the Azerbaijani government with the Korean International Cooperation Agency, the construction of a treatment plant with a productivity of 40 thousand cubic meters per day near the settlement of Pirshaghi, as well as a 1700-meter-long outlet line with steel pipes to ensure the discharge of purified and neutralized water to the relatively deep part of the sea, has been completed. Wastewater treatment in a biological type facility will be carried out based on new technology.