https://www.innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_ec9cf0841ad4760e423fb517c_o.jpg
Həftəsonları evdə dincəlmək və əylənmək üçün əla vaxtdır. Axı dünyada hələ də izləmədiyiniz o qədər gözəl filmlər və seriallar var. Kibertəhlükəsizlik və internetdə sağ qalmaq qaydaları haqqında hər şeyi əvvəlcədən bilən insanlar - Kaspersky mütəxəssisləri sizin üçün maraqlı seriallar seçiblər.
Şəbəkə (2008)
Eyni xüsusi məktəbin məzunu olan iki yaxın dost 90-cı illərdə işsiz qalır və hakerlik etməyə başlayırlar. Amma biri yenidən "təmiz" işə yəni informasiya təhlükəsizliyi sahəsinə qayıdır, digəri isə cinayətkar olaraq qalır. Çox həyati dramdır.Film barədə başqa bir maraqlıi fakt: məhz bu serialda Yevgeni Kasperski aktyor kimi debüt edib və öz-özünü uğurla canlandırıb.
Cənab Robot / Mr Robot (2015–2019)
Hakerlər haqqında bir çox filmlər texniki nöqsanlar baxımından uğursuz olur. Bu mənada “Cənab Robot” öz müsbət cəhətləri ilə fərqlənir: serialın yaradıcıları texniki detalların işlənməsi üçün serialın istehasalına informasiya təhlükəsizliyi üzrə mütəxəssislərdən ibarət bütöv bir komanda cəlb ediblər. Ekspertimiz Kostin Raidən bu serialın İT komponent reallığını 0-dan 10-a qədər şkala üzrə qiymətləndirməyi xahiş etdikdə o, bu ekran əsərinə 9,5 bal verib və qeyd edib ki, əksər səhnələrdə haker alətlərinin ustalığı nümayiş etdirilir.
Qeyri-mövcud bir dostu ilə danışan qəhrəman “Döyüşçü Klubu”, “Pi” və sistemə qarşı döyüşənlərin qarabasmalar və ya çoxsaylı şəxsiyyət pozğunluğundan əziyyət çəkdiyi bir çox digər filmləri xatırladır. Hər bir halda, haker üsulları üzrə vizual yardım axtarırsınızsa, “Cənab Robot”a baxmağa dəyər.
Silikon Vadisi / Silicon Valley (2014–2019)
Komediya müasir dövrdə kiberpankın var olması üçün ən uğurlu janrdır. Keçmişin kinorejissorları gələcəyi proqnozlaşdırmağa çalışarkən yüksək texnologiyaya çox ciddi yanaşırdılar. Əgər onların əlində süni intellekt olsaydı, o, asanlıqla bütün dünyanı öz əsarəti altına alardı. Bu depressiv format hələ də "Qara güzgü" və "Wild West World" seriallarında istifadə olunur. Amma reallıq budur ki, kiberpankın gələcəyi artıq buradadır və bu yüksək texnologiya ideal bir super güc deyil, bir çox gündəlik səhvlər və nöqsanların toplusudur.
“Silikon Vadisi” serialı məhz bundan bəhs edir. Serialın qəhrəmanları real, çox yüksək texnoloji dünyada yaşayan və mütəmadi olaraq təkcə proqramları deyil, həm də köhnəlmiş biznes sxemlərini, əxlaq normalarını və öz vərdişlərini sındırmaq məcburiyyətində qalırlar. Onlar 80-ci illərdə həvəsli kəşfiyyatçı anlamına gələn sözün ilkin mənasında hakerlərdir. İdeal olmayan dünyanı araşdırmaq isə əyləncəlidir!
Rus hakerləri: Başlanğıc (2021)
Bu yaxınlarda hakerlər haqqında ilk rus sənədli serialı işıq üzü görüb. Serialın rejissoru tanınmış jurnalist Andrey Loşakdır. Onun əvvəlki işi olan "Holivar" rus internetinin yaradılmasından az adamın bildiyi təfərrüatlar vasitəsilə bəhs edir. Bəzən bu vasvasılıq Andreyin filmlərinin yayılmasına belə mane olur. "Rus hakerləri"nin başına da eyni şey gəlib.
Serial üzərində iş çoxdan başa çatsa da, 80-90-cı illərdə işləmiş rus bank kartı dələduzlarının yeraltı dünyası haqqında yalnız ilk üç seriyanı onlayn izləyə bilərsiniz. Serialın daha müasir hakerlər və onların tanınmış iş adamları və kəşfiyyat orqanları ilə əlaqələri haqqında olan qalan hissəsi hələ nümayiş olunmayıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_ec9cf0841ad4760e423fb517c_o.jpg
Выходные — прекрасное время для отдыха и развлечений, которые доступны вам дома. Ведь на свете есть так много прекрасных фильмов и сериалов, которые вы еще не видели. Эксперты «Лаборатории Касперского» — люди, которые не понаслышке знают все о кибербезопасности и правилах выживания в сети, собрали для вас интересную подборку сериалов.
Сеть (2008)
Два закадычных друга, выпускники одной спецшколы, в лихие 90-е оказываются без работы и начинают промышлять взломами. Но один все-таки становится «белым», то есть идет работать в информационную безопасность, а другой так и остается преступником. Очень жизненная драма. И еще забавный факт: именно в этом сериале состоялся актерский дебют Евгения Касперского, который успешно сыграл самого себя.
Мистер Робот / Mr. Robot (2015–2019)
Многие фильмы о хакерах страдают техническими ляпами. С этой точки зрения «Мистер Робот» отличается в лучшую сторону: создатели сериала наняли целую команду ИБ-специалистов для отработки технических деталей. А когда нашему эксперту Костину Раю в предложили оценить реалистичность IT-составляющей этого сериала по шкале от 0 до 10, он поставил оценку 9,5 и отметил, что в большинстве сцен показано мастерское владение хакерскими инструментами.
Герой, разговаривающий с несуществующим другом, сразу напоминает и «Бойцовский клуб», и «Пи», и многие другие фильмы, где борцы против системы страдают галлюцинациями или расщеплением личности. Так или иначе, если вам нужно наглядное пособие по хакерским техникам, «Мистера Робота» очень даже стоит посмотреть.
Кремниевая долина / Silicon Valley (2014–2019)
Комедия — лучшая форма существования киберпанка в наши дни. Создатели фильмов прошлого, пытаясь предсказывать будущее, слишком серьезно воспринимали хайтек. Если у них появлялся искусственный интеллект, он легко порабощал весь мир. Такой депрессивный формат по-прежнему эксплуатируют в сериалах «Черное зеркало» и «Мир Дикого Запада». Но действительность в том, что киберпанковское будущее уже пришло. И что высокие технологии — это не идеальная суперсила, а множество ежедневных ошибок и багов.
Именно об этом — сериал «Кремниевая долина», герои которого живут в реальном, очень криворуком мире хайтека и вынуждены регулярно взламывать не только программы, но и устаревшие бизнес-схемы, моральные нормы и собственные привычки. Они — хакеры в изначальном смысле этого слова, которое в 80-е годы означало энтузиаста-исследователя. А исследовать не идеальный мир — это весело!
Русские хакеры: начало (2021)
Недавно появился первый русский документальный сериал о хакерах. Режиссер сериала известный журналист Андрей Лошак. Его предыдущая работа, «Холивар», рассказывает о создании российского Интернета с такими подробностями, которые мало кому известны. Иногда эта дотошность даже мешает распространению фильмов Андрея. Так получилось и с «Русскими хакерами».
Хотя работа над сериалом давно закончена, вы можете посмотреть в сети только первые три серии — про подпольный мир русских кардеров, работавших в 80-е и 90-е годы. Остальные серии, о более современных хакерах и их связях с известными бизнесменами и спецслужбами, пока решили не показывать.