https://www.innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_21ab5cd56f22bd94ec7274b07_o.jpg
Dekabrın 9-da Rusiya Federasiyasının paytaxtı Moskva şəhərində Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatına (ŞƏT) və Müstəqil Dövlətlər Birliyinə (MDB) üzv ölkələrin müdafiə nazirlərinin görüşü keçirilib.
Azərbaycan Respublikasını bu iclasda Müdafiə Nazirliyinin Beynəlxalq Hərbi Əməkdaşlıq İdarəsinin rəisi general-mayor Hüseyn Mahmudov təmsil edib.
General-mayor H.Mahmudov iclasda çıxış edərək Ermənistanın Azərbaycana qarşı 30 il ərzində törətdiyi cinayətlər barədə ətraflı məlumat verib.
İdarə rəisi vurğulayıb ki, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə təhlükəsizliyin təmin edilməsi və orada bərpa işlərinin aparılması Azərbaycan hökumətinin qarşısında duran əsas vəzifələrdəndir.
Qeyd olunub ki, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə erməni hərbi birləşmələri tərəfindən basdırılmış minalar səbəbindən bərpa işləri ləngiyir.
Münaqişə bitəndən indiyədək 268 azərbaycanlının bu minalardan həlak olduğu və yaralandığı diqqətə çatdırılıb.

https://innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_21ab5cd56f22bd94ec7274b07_o.jpg
On December 9, a meeting of the Shanghai Cooperation Organisation (SCO) and Commonwealth of Independent States (CIS) member states' defense ministers was held in Moscow, the capital of the Russian Federation.
The Chief of the International Military Cooperation Department of the Ministry of Defense, Major General Huseyn Mahmudov, represented the Republic of Azerbaijan at the meeting.
Speaking at the meeting, Major General H. Mahmudov provided detailed information on the crimes committed by Armenia against Azerbaijan over 30 years.
The Chief of the Department stressed that ensuring security and carrying out restoration work in the territories liberated from occupation is one of the main tasks that the Government of Azerbaijan faces.
It was noted that the restoration work in the liberated territories has slowed due to mines buried by Armenian military formations.
It was emphasized that 268 Azerbaijanis were killed and wounded by the mines since the end of the conflict.