https://www.innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_4e1f4f9b690c90ee3211d33df_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Elmi fəaliyyətin təşkili və innovasiyalar Mərkəzinin Magistratura və doktorantura şöbəsi tərəfindən “Gənc tədqiqatçılara dəstək” layihəsi çərçivəsində növbəti seminar keçirilib.
“Elmi araşdırmalar və onların nəticələrinin beynəlxalq elmi veri bazalarında təmsili” mövzusunda keçirilən seminarda BDU-nun Cəbr və həndəsə kafedrasının müdiri, Əməkdar elm xadimi, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru, professor Arif Səlimov məruzə edib.
Məruzədə elmi araşdırmaların "Web of Science" elmi verilər bazasındakı jurnallarda çapı və bu prosesdə qarşıya çıxan problemlərdən bəhs olunub. Qeyd edilib ki, gənc tədqiqatçların elmi nəticələrinin bu jurnallarda çap olunmağa təşviqi məqsədəuyğundur. "Web of Science" jurnallarının SCIE, SSCI, SSCI, ESCI, Conference Proceeding, Book Citation, həmçinin bu kateqoriyaya daxil olmayan KCI (Cənubi Koreya), Russian SCI, Sci ELO (Latın Amerika, Portuqaliya, İspaniya, Cənubi Afrika) indeksləri haqqında geniş məlumat verilib.
Seminar iştirakçıları “Web of Science” elmi verilər bazasındakı istinadlar (citations), təsir əmsalı (impact factor), H-indeks və Publons rəyləri ilə bağlı məlumatlandırılıb. Son bir ildə "Web of Science"da yeni "Journal Citation Indicator" sistemininin tətbiq olunması haqqında danışılıb, onun təsir əmsalı ilə əlaqəsi verilib. Qeyd olunub ki, Azərbaycandan "Web of Science" bazasına hazırda 8 jurnal daxildir, onlardan 2-si SCIE, 4-ü indikatorlu ESCI, 2-si isə indikatorsuz ESCI jurnallarıdır.
Magistratura və doktorantura şöbəsinin müdiri Mirnamik Bəşirov gənc alimlər üçün faydalı olan seminarın davamlı keçiriləcəyini bildirib.

https://innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_4e1f4f9b690c90ee3211d33df_o.jpg
В рамках проекта «Поддержка молодых исследователей» отделом магистратуры и докторантуры Центра организации научной деятельности и инноваций Бакинского государственного университета (БГУ) проведен очередной семинар.
Заведующий кафедрой алгебры и геометрии БГУ, Заслуженный деятель науки, доктор физико-математических наук, профессор Ариф Селимов выступил на семинаре с докладом «Представление научных исследований и их результатов в международных научных базах данных».
В докладе говорится о публикации результатов исследований в журналах научной базы данных Web of Science и проблемах, возникающие при этом. Отмечено, что целесообразно поощрять публикацию научных результатов молодых исследователей в этих журналах. Дана обширная информация по индексам журналов Web of Science - SCIE, SSCI, SSCI, ESCI, Conference Proceeding, Book Citation, а также KCI (Южная Корея), Russian SCI, Sci ELO (Латинская Америка, Португалия, Испания, Южная Африка), не входящих в эту категорию. Участники семинара проинформированы об упоминаниях (цитированиях), коэффициенте влияния (импакт-факторе), индексе Хирша и комментариях Publons в базе данных Web of Science. Констатировано, что за последний год в Web of Science внедрена новая система «Journal Citation Indicator», показана ее связь с коэффициентом влияния. Профессор Ариф Селимов отметил, что база Web of Science из Азербайджана включает 8 журналов, из которых 2 журнала SCIE, 4 журнала ESCI с индикатором и 2 журнала ESCI без индикатора.