"Qardaş yumruğu" təliminin şəxsi heyəti təltif olunub - VİDEO
"Qardaş yumruğu" təliminin şəxsi heyəti təltif olunub - VİDEO "Qardaş yumruğu" təliminin şəxsi heyəti təltif olunub - VİDEO
Azərbaycan-Türkiyə birgə təliminin dekabrın 6-da keçirilən “Yüksək Səviyyəli Müşahidəçi Günü”ndə şəxsi heyət təltif olunub.
Azərbaycan Respublikasının müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənov və Türkiyənin milli müdafiə naziri cənab Hulusi Akar təlimdə fərqlənən bir qrup azərbaycanlı və türkiyəli hərbi qulluqçuları mükafatlandırıblar.
Sonra hər iki qardaş ölkənin müdafiə nazirləri şəxsi heyət qarşısında çıxış ediblər.
Cənab H.Akar çıxış edərək Baş Qərargah rəisi və digər qoşun növləri komandanları ilə birgə təlimin "Yüksək Səviyyəli Müşahidəçi Günü"ndə iştirak etməkdən məmnunluğunu bildirib. Türkiyənin milli müdafiə naziri qeyd edib ki, dünyada təhdid və təhlükələrin artdığı bir zamanda ölkələrimizin və millətimizin təhlükəsizliyini yalnız güclü orduya sahib olmaqla təmin etmək mümkündür. Birgə təlimlər də qarşılıqlı təcrübə mübadiləsi və peşəkarlığın artırılmasında mühüm əhəmiyyətə malikdir.
Türkiyənin hər zaman Azərbaycanın yanında, istənilən təhdid və təxribatlara qarşı tək yumruq kimi birləşməyə hazır olduğunu xüsusi bildirən Hulusi Akar vurğulayıb ki, dostumuzu birlikdə dost, düşmənimizi də birlikdə düşmən görürük.
General-polkovnik Z.Həsənov çıxış edərək qardaş Türkiyə hərbi qulluqçularını ölkəmizdə görməkdən məmnun olduğunu qeyd edib. Müdafiə naziri vurğulayıb ki, təlimlərdə bütün qoşun növləri vəzifələrini yüksək səviyyədə yerinə yetiriblər. 44 günlük müharibədən sonra Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin tapşırığı ilə Azərbaycan Ordusunda Türkiyə Silahlı Qüvvələrinə uyğun islahatlar həyata keçirilir. Biz şanslıyıq. Çünki Türkiyə Silahlı Qüvvələri dünyanın ən aparıcı ordularından biridir. Bir millət – iki dövlət olaraq biz bu şansdan səmərəli istifadə edirik. Türkiyə - Azərbaycan qardaşlığı əbədidir. Yaşasın, Türkiyə - Azərbaycan qardaşlığı!

https://innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_4311343a9c9e47def4f58172a_o.jpg
The military personnel was awarded during Distinguished Visitors Day held on December 6 as part of the Azerbaijani-Turkish joint exercises.
The Minister of Defense of the Republic of Azerbaijan, Colonel General Zakir Hasanov, and the Minister of National Defense of the Republic of Türkiye, Mr. Hulusi Akar, awarded a group of Azerbaijani and Turkish servicemen who distinguished themselves in the exercises.
Then the Defense Ministers of both fraternal countries delivered speeches to the military personnel.
Mr. H. Akar expressed satisfaction with the participation, along with the Chief of the General Staff and other commanders of types of troops, in the Distinguished Visitors Day held as part of the exercises. The Minister of National Defense of Türkiye noted that in a time of increasing threats and dangers around the world, it is possible to ensure the security of our countries and the nation only by having a strong army. Joint exercises are also important for the mutual exchange of experience and increasing the level of professionalism.
Emphasizing that Türkiye always stands by Azerbaijan, and is ready to unite in a single fist against any threats and provocations, Hulusi Akar noted that "our friend's friend is our friend" and "our friend's enemy is our enemy".
Delivering a speech, Colonel General Z. Hasanov expressed satisfaction to see Turkish servicemen in Azerbaijan. The Defense Minister stressed that all types of troops fulfilled their duties at a high level during the exercises. The Azerbaijan Defense Minister said, “Following the 44-day war, under the instruction of the President of the Republic of Azerbaijan, Victorious Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces, Mr. Ilham Aliyev, reforms are being carried out to bring the Azerbaijan Army in line with the model of the Turkish Armed Forces. We are fortunate because the Turkish Armed Forces are one of the world's leading armies. As one nation, two states, we are effectively using this chance. The Turkish-Azerbaijani brotherhood is eternal. Long live the Turkish-Azerbaijani brotherhood!”