https://www.innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_e3c2a645b816417a807361e82_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova dekabrın 6-da ölkəmizdə səfərdə olan Rusiya Federasiyasının Dağıstan Respublikasının rəhbəri Sergey Məlikovun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Qonaqları salamlayan Milli Məclisin sədri, xalqlarımız arasında əsrlər boyu davam edən tarixi əlaqələrin mövcud olduğunu, bu münasibətlərin bu gün də uğurla davam etdirildiyini diqqətə çatdırıb. O, Azərbaycanla Rusiya Federasiyası arasında münasibətlərin inkişafında dövlət başçılarının rolunu diqqətə çatdıraraq, qarşlıqlı səfərlərin də bu münasibətlərə töhfə verdiyini bildirib. Rusiya Federasiyasının subyektləri, o cümlədən Dağıstan Respublikası ilə Azərbaycan arasında uğurlu əməkdaşlıq əlaqələri haqqında danışan Milli Məclisin sədri bu sahədə parlament əlaqələrinin də özünəməxsus rolunu qeyd edib.
Söhbət zamanı parlamentin spikeri Sahibə Qafarova, Rusiya Federasiyası Federasiya Şurası və Dövlət Duması ilə Azərbaycan Respublikası Milli Məclisi arasında mövcud olan ikitərəfli əlaqələr haqqında məlumat verib.
Görüşdə Azərbaycanın 44 günlük Vətən müharibəsi nəticəsində torpaqlarını işğaldan azad etməsi barədə danışan Milli Məclisin sədri deyib ki, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ərazilərimizin Ermənistan tərəfindən 30 illik işğalına son qoyulması, hazırda Cənubi Qafqaz regionunda tamamilə yeni şəraitin yaranması, Azərbaycanın iki ölkə arasında sülh müqaviləsinin imzalanması üçün Ermənistana bir sıra təkliflər irəli sürməsi, həmçinin, Ermənistanın regionda sülhün və təhlükəsizliyin təmin olunmasına qarşı törətdiyi təxribatlar haqqında geniş məlumat verib.
Milli Məclisin sədri işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə həyata keçirilən böyük quruculuq və bərpa işləri haqqında məlumat verib. O, qeyd edib ki, bu ərazilərin yenidən qurulması və Zəngəzur dəhlizinin açılması həm regional kommunikasiyaların bərpasına, həm də bölgənin inkişafına, sülh və təhlükəsizliyin təmin edilməsinə böyük töhfə olacaq.
Səmimi sözlər üçün təşəkkürünü bildirən Rusiya Federasiyasının Dağıstan Respublikasının rəhbəri Sergey Məlikov Rusiya Federasiyası Federal Məclisi Federasiya Şurasının sədri Valentina Matviyenkonun salamlarını Milli Məclisin sədrinə çatdırıb.
Qonaq Prezident İlham Əliyevlə bugünkü görüşü zamanı aparılan fikir mübadiləsindən razılığını ifadə edib. O, Azərbaycanın dinamik inkişafından məmnunluğunu qeyd edərək, bildirib ki, Dağıstan Azərbaycanla sosial-iqtisadi sahədə əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsində maraqlıdır. O, qanunvericilik orqanlarının bu münasibətlərin inkişafında oynadığı rolu diqqətə çatdırıb.
Sergey Məlikov digər xalqların nümayəndələri ilə yanaşı, azərbaycanlıların da Dağıstanda vahid ailə kimi yaşadıqlarını, azərbaycanlıların Dağıstanın inkişafına töhfəsini qeyd edib.
Görüşdə Milli Məclis sədrinin birinci müavini Əli Hüseynli, deputatlardan - Azərbaycan-Rusiya parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun rəhbəri Nizami Səfərov, qrupun üzvləri Azər Badamov, Sevil Mikayılova, Milli Məclis Aparatının rəhbəri Fərid Hacıyev və digər rəsmi şəxslər iştirak ediblər.

https://innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_e3c2a645b816417a807361e82_o.jpg
Председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова 6-го декабря встретилась с прибывшей в Азербайджан делегацией во главе с руководителем Республики Дагестан Российской Федерации Сергеем Меликовым.
Г-жа Гафарова приветствовала гостей и указала им на столетиями существующие между нашими народами связи, которые с успехом функционируют и поныне. Она также обратила внимание на роль глав двух государств в развитии взаимоотношений Азербайджана и Российской Федерации и, кроме того, на существенный вклад в этот процесс, привносимый взаимными визитами. Кроме того, идёт плодотворное сотрудничество между Азербайджаном, с одной стороны, и российскими федеральными субъектами включая Республику Дагестан, с другой, и межпарламентские связи занимают своё особое положение в этом взаимодействии, по словам главы Милли Меджлиса.
Были также отмечены двусторонние связи между Советом Федерации и Государственной Думой РФ и Милли Меджлисом Азербайджанской Республики.
Говорилось и об освобождении Азербайджаном своих земель под руководством Верховного главкома Ильхама Алиева от тридцатилетней армянской оккупации по итогам продлившейся 44 дня Отечественной войны. Было сказано, что текущая обстановка на Южном Кавказе совершенно иная, и что Азербайджан сделал Армении ряд предложений в смысле заключения мирного договора. Г-жа Гафарова обстоятельно поведала собеседникам о провокациях Армении, подрывающих усилия по обеспечению мира и безопасности в регионе.
Информируя г-на Меликова и его делегацию о больших делах по восстановлению и перестройке освобождённых от захватчиков земель, Сагиба Гафарова подчеркнула, что возрождение этих территорий и открытие Зангезурского коридора послужат как разблокированию региональных коммуникаций, так и внесут значительную лепту в развитие региона и поддержание в нём мира и безопасности.
Поблагодаривший за тёплый приём глава Республики Дагестан Российской Федерации Сергей Меликов передал спикеру Милли Меджлиса приветствия председателя Совета Федерации Федерального Собрания РФ Валентины Матвиенко.
Он сказал, что доволен и сегодняшним обменом мнениями с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, и динамичным развитием Азербайджана, заявив следом, что Дагестан заинтересован в ещё большем развитии социально-экономических связей с Азербайджаном и что законодательные собрания двух сторон являют собою значительный фактор в развитии этих связей.
И азербайджанцы живут в Дагестане как одна семья с другими его народами, подчеркнул Сергей Меликов, при этом, отметивший вклад азербайджанцев в развитие республики.
Беседа продолжалась, и были затронуты прочие темы, интересные для обеих сторон.
Во встрече также участвовали первый зампредседателя Милли Меджлиса Али Гусейнли, депутаты Низами Сафаров (глава рабочей группы по межпарламентским связям Азербайджан-Россия), Азер Бадамов и Севиль Микайылова (члены этой группы), руководитель Аппарата Милли Меджлиса Фарид Гаджиев и другие официальные лица.