https://www.innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_8bde1dd3e2db5ca55312b635c_o.jpg
Turin Politexnik Universitetinin Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru professor David Kiaramontinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti 29 noyabr-03 dekabr tarixlərində Azərbaycanda səfərdə olmuşdur. Səfərin məqsədi ADA Universitetinin bazasında fəaliyyət göstərəcək İtaliya-Azərbaycan Universitetində mühəndislik üzrə akademik proqramları təsis etmək üçün ilkin araşdırma aparmaq olmuşdur.
Səfər boyunca Rektor Hafiz Paşayevin rəhbərliyi ilə ölkə iqtisadiyyatının strateji sektorları və yüksək tələbat olan sahələri üzrə akademik proqramların yaradılması barədə müzakirələr aparılmışdır. Nümayəndə heyəti Kənd Təsərrüfatı Naziri İnam Kərimov ilə yüksək səviyyəli məşvərət aparmışdır. Habelə, Energetika Nazirinin Müavini Elnur Soltanov, Elm və Təhsil Nazirinin Müavini Muxtar Məmmədov, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirinin müavini Vüqar Kərimov və Bərpa Olunan Enerji Mənbələri üzrə Dövlət Agentliyinin direktoru Cavid Abdullayev ilə dəyirmi masa keçirmişdir. Nümayəndə heyəti İtaliyanın ölkəmizdəki səfiri Klaudio Taffuri ilə də görüşmüş və əməkdaşlığın çərçivəsini müzakirə etmişdir.
Eyni zamanda, bu akademik proqramların yerli əmək bazarının texnoloji və mühəndislik ehtiyacına uyğunlaşdırılması üçün kənd təsərrüfatı, elektrik mühəndisliyi və su mənbələrinin idarə olunması sahəsində fəaliyyət göstərən yerli şirkətlər ilə də məşvərətlər aparılmışdır. Bundan əlavə, AzərEnerjinin dəstəyi ilə elektrik yarımstansiyasına və Kənd təsərrüfatı nazirliyinin dəstəyi ilə tədqiqat institutuna səfərlər edilmişdir.
İtaliya-Azərbaycan Universiteti üzrə İşçi Qrupunun rəhbəri Qalib Məmməd bildirmişdir ki, Turin Politexnik Universiteti ilə əməkdaşlıq texnologiya və mühəndislik sahəsində sıçrayışa səbəb olacaq, yüksək tələbatlı sahələrdə mütəxəssislərin yetişməsinə yardım edəcək, ADA Universitetində tədqiqat infrastrukturunun qurulmasına və mühəndislik üzrə araşdırmaçı və akademik heyətin yetişməsinə töhvə verəcəkdir. Bu əməkdaşlıq çəçivəsində təsis ediləcək akademik proqramlara elektrik, bərpa olunan enerji və kənd təsərrüfatı mühəndisliyi, aqromühəndislik, hidravlika mühəndisliyi, su resurslarının idarə olunması kimi proqramlar daxildir. Bu proqramlar Turin Politexnik Universiteti ilə bərabər tədris olunacaqdır.
Nümayəndə heyətinin rəhbəri David Kiaramonti bildirmişdir ki, İtaliya-Azərbaycan Universiteti çərçivəsində ADA Universiteti ilə əməkdaşlıq Turin politexnik universiteti üçün strateji əhəmiyyət daşıyır. 4 gün davam edən bu səfərdə universitetin Enerji, Ekoloji mühəndislik, Kontrol və kompüter mühəndisliyi, Region və şəhərsalma və planlaşdırma, həmçinin İnfrastruktur inkişafı departamentlərinin təmsilçilərindən ibarət böyük nümayəndə heyəti ilə təmsil olunması buna sübutdur. İlkin araşdırma çərçivəsində aparılan intensiv və məhsuldar müzakirələr həm təhsil, həm də tədqiqat sahəsində növbəti illər üzrə fəaliyyət istiqamətlərini müəyyən etmişdir.
Turin Politexnik Universiteti İtaliya-Azərbaycan Universiteti layihəsi çərçivəsində Alma Mater Bolonya Universiteti və Milan Politexnik Universitetindən sonra ilkin araşdırma məqsədi ilə Azərbaycana səfər edən üçüncü italiyan universitetidir.

https://innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_8bde1dd3e2db5ca55312b635c_o.jpg
A delegation of experts from Politecnico di Torino headed by the Vice-Rector for International Relations David Chiaramonti visited Azerbaijan on November 29-December 3, 2022. The purpose of the visit has been to kick off the cooperation on engineering programs development within the Italy-Azerbaijan University, which will be based at ADA University. The Task Leaders on Education and Infrastructures, respectively prof Michele Bonino and Ing Mario Ravera, took part to the visit, together with other professors and experts from Politecnico di Torino.
Throughout, Rector Hafiz Pashayev of ADA University has led discussions on launching new programs in strategic sectors of economy and high demand areas. The delegation maintained high level discussions with the Minister of Agriculture Inam Karimov. Round table discussion was held with participation of Deputy Minister of Energy Elnur Soltanov, Deputy Minister of Science and Education Mukhtar Mammadov, Deputy Minister of Ecology and Natural Resources Vugar Karimov and Director of the State Agency for Renewable Energy Sources Javid Abdullayev. The delegation also met with the Ambassador of Italy to Azerbaijan Claudio Taffuri to discuss the framework of the collaboration.
To tailor academic programs to address the current challenges in technology and engineering, the delegation also carried out discussions with local industry representatives in sectors of electrical engineering, agriculture, and water resources management. Besides, trips to power substation with support of AzerEnerji and to a research institute with support of the Ministry of Agriculture were carried out.
According to Galib Mammad, the head of the Task Force for Italy-Azerbaijan University, the partnership with Politecnico di Torino will help to accelerate the benefits of technology and engineering, boost human capacity in high demand areas, help build research infrastructure and a core body of faculty and researchers in engineering at ADA University. The program portfolio will include electrical engineering, including renewable energy, energy in agriculture, agroengineering, water resources management, computer science, computer engineering and others. These programs will be taught together with Politecnico di Torino.
The Vice Rector of Politecnico di Torino David Chiaramonti underlined that the collaboration with ADA is a strategic action for Politecnico framed into the Azerbaijan-Italian cooperation. This is testified by the large delegation from Turin that took part to the 4-days meeting, which engaged several departments as Energy, Environmental Engineering, Control and Computer Engineering, Regional and Urban Studies and Planning as well as the Infrastructure development area. The intense and fruitful discussion paved the way to both Educational and Research actions to be implemented in the coming years through a preliminary study which will design courses and research infrastructures.
Politecnico di Torino was the third partner Italian university after University of Bologna and Politecnico di Milano to visit for preliminary study within Italy-Azerbaijan University project.