https://www.innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_bf07906d35c855d4c91980aed_o.jpg
VTB (Azərbaycan) V1 Challenge seriyasından Bakı Kubokunun baş sponsoru kimi çıxış edib. Yarışlar ilk dəfə respublikanın paytaxtında Dövlət Bayrağı Meydanında keçirilib. Təşkilatçılar Azərbaycan Avtomobil Federasiyası və Bakı Şəhər Halqası olub.
Yarış proqramına 12 sürücünün iştirak etdiyi Volkicar yarışı və drift-şou daxil idi. Qalibləri azərbaycanlı və xarici ekspertlərin, eləcə də tanınmış dünya driftçiləri - Nayl Qann və Riçard Martinin təmsil etdiyi münsiflər heyəti müəyyən edib.
“Bankımız Azərbaycanda müxtəlif idman növlərinin inkişafına fəal töhfə verir. Futbol və basketbol kimi ənənəvi idman növləri ilə yanaşı, biz ölkə üçün yeni idman növləri - cığırla qaçış, səmti müəyyən etmə və avtomobil yarışlarını fəal şəkildə dəstəkləyirik. “Volkicar” avtomobilləri ilə keçirilən yarış ilk dəfə respublikanın paytaxtında keçirilib və xeyli sayda tamaşaçı toplaya bilib. Ümid edirik ki, yeni tədbir turistlərin qonaqpərvər Bakıya səfər etməsi üçün daha bir səbəb olacaq”, - deyə VTB (Azərbaycan)-ın İdarə Heyətinin sədri İqor Okaev şərh edib.
VTB (Azərbaycan) ölkədə müxtəlif səviyyələrdə idman layihələrini fəal şəkildə dəstəkləyir. Bu il bank Milli Basketbol Federasiyası ilə bir illik müqavilə imzalayaraq Azərbaycan Basketbol Liqasının rəsmi sponsoru olub. Keçən il bank “Qızıl payız” və “Qaçan flaminqo” cığır qaçışı üzrə yarışları, səmti müəyyən etmə turnirini və dağ idman klubunun açıq çempionatını maliyyələşdirib, bu il isə həvəskarlar arasında növbəti yarışın keçirilməsində Milli Atletika Federasiyasına dəstək verib və " Qalaalti Trail" cığır qaçışı üzrə yarışın rəsmi tərəfdaşı kimi çıxış edib.
Volkicar 115 at gücündə mühərrikə malik türk yarış avtomobilidir. 100 km/saat sürətə 5 saniyəyə çata bilir. Volkicar avtomobilləri yığcamdır və dar şəhər küçələri ilə hərəkət edə bilir, buna görə də çempionat tamaşaçıya daha yaxın – şəhər daxilində keçirilə bilər.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_bf07906d35c855d4c91980aed_o.jpg
VTB (Azerbaijan) acted as the general sponsor of the Baku Cup from the V1 Challenge series in auto racing. The competitions were held for the first time in the capital of the republic on the State Flag Square. The organizers were the Azerbaijan Automobile Federation and the Baku City Circuit.
The competition program included a 12-driver Volkicar race and a drift car show. The winners were determined by the jury, which was represented by Azerbaijani and foreign experts, as well as well-known world drifters - Niall Gunn and Richard Martin.
“The Bank actively contributes to the development of various disciplines in Azerbaijan. Along with such traditional sports as football and basketball, we actively support new directions for the country - trail running, orienteering and auto racing. The race on Volkicar cars was held for the first time in the capital of the republic and managed to gather a large number of spectators. We hope that the new event will be another reason for tourists to visit hospitable Baku,” commented Igor Okaev, Chairman of the Board of VTB (Azerbaijan).
VTB (Azerbaijan) actively supports sports projects in the country at various levels. Earlier this year, the bank became the official sponsor of the Azerbaijan Basketball League by signing a one-year contract with the National Basketball Federation. Last year, the bank financed the Golden Autumn and Running Flamingo trail running competitions, an orienteering tournament and an open championship of the mountain sports club, and this year it supported the National Athletic Federation in holding another race for amateurs and acted as an official partner of trail running competitions Qalaalti trail.
For information:
Volkicar is a Turkish racing car with an engine power of 115 horsepower. Can reach speeds up to 100 km / h in 5 seconds. Volkicar cars are compact and can drive through narrow city streets, so the championship can be held within the city closer to the viewer.