https://www.innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_ab0e48a0065ee46457ccd08de_o.jpg
2022-ci ildə Kaspersky həlləri tərəfindən gündə orta hesabla 400,000 yeni zərərli fayl aşkarlanıb. Bu, 2021-ci ilin göstəricisi ilə müqayisədə 5% çoxdur. Ümumilikdə 2022-ci ilin yanvar-oktyabr ayları ərzində şirkətin həlləri 122 milyon zərərli fayl aşkarlayıb.
Bu il xüsusən fidyə proqramları və zərərli yükləyicilərin sayı artıb. Gündəlik aşkarlanan fidyə proqramlarının sayında 181%, yükləyicilər* isə 142% artım qeydə alınıb.
Kibercinayətkarların əsas hədəfi hələ də Windows olaraq qalır. Bütün aşkar edilmiş zərərli faylların təxminən 85%-i xüsusi olaraq bu platformaya yönəldilib. Bundan əlavə, bu il Microsoft Office paket formatlarında gündəlik aşkarlanan zərərli faylların payı da iki dəfə artıb. Eyni zamanda, Linux üçün gündəlik əsasda aşkarlanan yeni zərərli proqram fayllarının sayı 20%, Android platformasını hədəf alanların sayı isə 10% artıb.
“Təhlükə landşaftı daha müxtəlif olur və təcavüzkarlar istifadəçilərə hücum etmək üçün qlobal mühitdən və xəbər gündəmindən fəal şəkildə istifadə edirlər. Gələn il hücumların sayının və zərərli proqramların həcminin davamlı şəkildə artacağına inanmaq üçün bütün əsaslar var. Bundan əlavə, bu gün kiberhücum etmək üçün təcavüzkar bütün addımlarını müstəqil şəkildə yerinə yetirməli və zərərli alətlər hazırlamağa məcbur deyillər. Qaranlıq internetdə (dark web) həm zərərli proqramın, həm də korporativ şəbəkəyə açıq giriş üçün çoxsaylı təkliflər mövcuddur. Buna görə də, böyük təşkilatlardan tutmuş adi istifadəçilərə qədər hər kəsə etibarlı təhlükəsizlik həllərindən istifadə etməyin vacibliyini xatırladırıq. Mütəxəssislərimiz də öz növbəsində kibertəhlükələrdən istifadəçiləri kibertəhdidlərdən və itkilərdən qorumaq üçün hər cür səy göstərirlər”, - deyə Kaspersky-nin Antivirus Tədqiqatları Şöbəsinin rəhbəri Vladimir Kuskov bildirir.
Zərərli fəaliyyətin necə artdığı barədəa daha ətraflı məlumatı buradan öyrənə bilərsiniz: https://securelist.ru/ksb-2022-statistics/106227/. İnfoqrafika əlavədədir.
Kaspersky istifadəçilərə aşağıdakı kibertəhlükəsizlik qaydalarına riayət etməyi tövsiyə edir:
• qeyri-rəsmi/üçüncü tərəf mənbələrdən proqram yükləməyin;
• naməlum göndəricilərdən gələn e-poçtlardakı və ya şübhəli reklamlarda yer alan şübhəli linklərə keçid etməyin;
• güclü və unikal şifrələr yaradın, böyük və kiçik hərflərin, rəqəmlərin və durğu işarələrinin birləşməsindən istifadə edin və mümkün olduqda iki faktorlu autentifikasiyanı aktivləşdirin;
• yeniləmələri müntəzəm olaraq quraşdırın, onlar vacib düzəlişləri ehtiva edir;
• Kaspersky Internet Security kimi etibarlı təhlükəsizlik həlli quraşdırın.
Təşkilatlar üçün:
• zəifliklər vasitəsilə şəbəkəyə icazəsiz daxil olmamaq üçün şirkətdə istifadə olunan bütün proqram təminatını mütəmadi olaraq yeniləyin;
• işçiləri korporativ xidmətlərə daxil olmaq üçün güclü şifrələrdən, həmçinin uzaqdan xidmətlərə daxil olmaq üçün çoxfaktorlu autentifikasiyadan istifadə etməyə təşviq edin;
• davranış aşkarlama moduluna və şəbəkədə anomaliyaların baş verməsinə nəzarət etmək imkanına malik olan biznes üçün Kaspersky Endpoint Security kimi etibarlı təhlükəsizlik həllini seçmək;
• yeni və artıq məlum olan təhdidləri vaxtında aşkar etmək və onların törətdiyi fəsadlara cavab vermək üçün son cihazların effektiv mühafizəsi, təhlükələrin aşkar edilməsi və onlara cavab verilməsi üçün xüsusi alətlər dəsti tətbiq etmək;
• ən son təcavüzkar üsulları, taktikaları və prosedurlarından xəbərdar ollmaq üçün kibertəhdidlər haqqında ən son məlumatlara müraciət edin.
* Yükləyici - yoluxmuş cihazlarda digər zərərli və ya arzuolunmaz proqramlar quraşdıran zərərli proqram.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_ab0e48a0065ee46457ccd08de_o.jpg
В 2022 году решения «Лаборатории Касперского» обнаруживали в среднем 400 тысяч новых вредоносных файлов ежедневно. Это на 5% больше, чем в 2021 году. Всего с января по октябрь 2022 года решения компании обнаружили 122 миллиона вредоносных файлов.
В этом году был отмечен всплеск шифровальщиков и загрузчиков. Количество детектируемых ежедневно программ-вымогателей выросло на 181%, а загрузчиков* — на 142%.
По-прежнему основная мишень злоумышленников — Windows. Около 85% всех обнаруженных вредоносных файлов было нацелено именно на эту платформу. Кроме того, в этом году удвоилась ежедневно обнаруживаемая доля вредоносных файлов в форматах пакета Microsoft Office. Вместе с этим, число ежедневно детектируемых новых вредоносных файлов под Linux увеличилось на 20%, а нацеленных на платформу Android — на 10%.
«Ландшафт угроз становится разнообразнее, а злоумышленники активно используют мировую обстановку и новостную повестку для атак на пользователей. Есть все основания полагать, что и в следующем году число атак и объём вредоносного ПО продолжит расти. Кроме того, сегодня, чтобы совершить кибератаку, злоумышленнику не обязательно самостоятельно совершать все её шаги и разрабатывать вредоносные инструменты. В даркнете доступны многочисленные предложения как вредоносного ПО, так и готового доступа в сети организаций. Вот почему мы напоминаем, что использовать надёжные защитные решения стоит всем — от крупных организаций до рядовых пользователей. Наши эксперты, в свою очередь, прилагают максимум усилий, чтобы защищать от киберугроз и уберегать пользователей от потерь», — комментирует Владимир Кусков, руководитель отдела антивирусных исследований в «Лаборатории Касперского».
Больше узнать о том, как растёт вредоносная активность, можно по ссылке: https://securelist.ru/ksb-2022-statistics/106227/. Инфографика во вложении.
- не скачивать программы из неофициальных/ сторонних источников;
- не переходить по ссылкам из сомнительных писем от неизвестных отправителей или из подозрительных рекламных объявлений;
- создавать надёжные и уникальные пароли, использовать сочетания прописных и заглавных букв, цифры и знаки препинания, а также включать двухфакторную аутентификацию, где это возможно;
- регулярно устанавливать обновления, в них содержатся важные исправления;
- установить надёжное защитное решение, такое как Kaspersky Internet Security.
- регулярно обновлять всё ПО, используемое в компании, чтобы избежать несанкционированного проникновения в сеть через уязвимости;
- стимулировать сотрудников использовать надёжные пароли для доступа к корпоративным сервисам, а также мультифакторную аутентификацию для доступа к удалённым сервисам;
- выбрать надёжное защитное решение, такое как Kaspersky Endpoint Security для бизнеса, в котором есть модуль поведенческого детектирования и возможность контролировать появление в сети аномалий;
- применять специализированный набор инструментовдля эффективной защиты конечных устройств, детектирования угроз и реагирования на них, чтобы своевременно обнаруживать новые и уже известные угрозы и реагировать на вызванные ими последствия;
- обращаться к самым свежим данным о киберугрозах, чтобы быть в курсе актуальных техник, тактик и процедур злоумышленников.
* Загрузчик — это вредоносное ПО, которое устанавливает другие зловреды или нежелательные приложения на заражённые устройства.