https://www.innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_64a11beeee8db3692f1a619d1_o.jpg
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin (DİDK) sədri Almaniya-Azərbaycan Radioloji və Neyroradioloji Cəmiyyətinin rəhbəri, Almaniya Azərbaycanlıları Alyansının İdarə Heyətinin sədri Nuran Abdullayevlə görüşüb.
Komitə sədri Almaniyadakı soydaşlarımızın yerli cəmiyyətə sıx inteqrasiyasını, Azərbaycan həqiqətlərinin təbliğ olunması istiqamətindəki fəallığını yüksək qiymətləndirib.
Alyansın sədri Azərbaycanın dövlət başçısının “Azərbaycan Respublikasında 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi haqqında” Sərəncamına əsasən Almaniyada həyata keçirilməsi nəzərdə tutulan tədbirlər planı barədə məlumat verib.
Fikir mübadiləsi zamanı Heydər Əliyevin 100 illiyi münasibətilə gələn il Almaniyada azərbaycanlı həkimlərin beynəlxalq forumunun keçirilməsi məqsədəuyğun hesab edilib.
Bundan başqa, “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində yüksək ixtisaslı alman və azərbaycanlı həkimlərin müvafiq ixtisaslar üzrə qazi və şəhid ailələrinə pulsuz xidmət göstərəcəyinə dair layihənin gerçəkləşdirilməsi təqdir olunub.
Komitə sədri Almaniya Azərbaycanlıları Alyansının bu layihələri həyata keçirməsi və digər əməkdaşlıq məsələləri ilə bağlı tövsiyələrini nəzərə çatdırıb.

https://innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_64a11beeee8db3692f1a619d1_o.jpg
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой (ГКРД) встретился с руководителем Германо-азербайджанского радиологического и нейрарадиологического общества, председателем правления Альянса азербайджанцев Германии Нураном Абдуллаевым.
Председатель комитета высоко оценил тесную интеграцию наших соотечественников в Германии в местное общество, их активность в области пропаганды азербайджанских реалий.
Председатель альянса рассказал о плане мероприятий, осуществление которых предусмотрено в Германии на основании Распоряжения главы Азербайджанского государства “Об объявлении 2023 года в Азербайджанской Республике “Годом Гейдара Алиева”.
В ходе обмена мнениями было признано целесообразным проведение в следующем году в Германии международного форума азербайджанских врачей по случаю 100-летия Гейдара Алиева.
Кроме того, получила одобрение реализация проекта оказания высококвалифицированными азербайджанскими и немецкими врачами бесплатных услуг семьям гази и шехидов по соответствующим специальностям в рамках “Года Гейдара Алиева”.
Председатель комитета дал рекомендации относительно осуществления данных проектов Альянсом азербайджанцев Германии, а также по другим вопросам сотрудничества.