https://www.innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_43f4d52a7332033a7ffed6361_o.jpg
Tərtər, 30 noyabr 2022-ci il - Gender əsaslı zorakılığa qarşı 16 Günlük Fəallıq kampaniya çərçivəsində Böyük Britaniyanın Azərbaycandakı səfiri cənab Ferqus Old BMT-nin İnkişaf Proqramı (BMTİP) heyəti ilə birgə Tərtərə səfər edib. Səfərin məqsədi müştərək layihədən faydalanmış qadınlarla görüşmək və yerli gənclər üçün təşkil olunan kvesti izləmək olub.
Tərtər Qadın Resurs Mərkəzi BMTİP-nin Böyük Britaniya Hökumətinin dəstəyilə həyata keçirdiyi “İqtisadi və sosial iştirakın artmasına mane olan əngəlləri aradan qaldırmaq üçün Azərbaycanda münaqişədən təsirlənmiş həssas qruplara daxil olan qadınların səlahiyyətlərinin artırılması və onlar üçün bərabər imkanların yaradılması" layihəsi çərçivəsində fəaliyyət göstərir. Layihənin uzunmüddətli məqsədi münaqişələrdən təsirlənmiş qadınların münaqişə və travmalara qarşı davamlılığını artırmaqdır. Layihənin hədəf kütləsinə məcburi köçkün qadınlar, ailə, uşaq və qadın məsələləri, qaçqın və məcburi köçkünlər və əmək və əhalinin sosial müdafiəsinə məsul dövlət qurumları, dövlət xidmətləri göstərən müəssisələr, yerli icra hakimiyyəti orqanları və bələdiyyələr, özəl şirkətlər və yerli icmalar daxildir.
Səfər zamanı Böyük Britaniya səfiri Qadın Resurs Mərkəzin üzvləri ilə görüşüb və onların hekayələrini dinləyib. O, karyera yönləndirilməsi, məlumatların toplanması və kommunikasiya və təşviqat təlimlərini uğurla başa vuran iştirakçılara sertifikatlar təqdim edib. Bu günə kimi 70 qadın bu təlimləri başa vurub (20 qadın karyera inkişafı üzrə, 20 qadın məlumatların toplanması üzrə, 30 qadın isə kommunikasiya və təşviqat).
Səfir Old həmçinin 18-22 yaşlı gənclər üçün təşkil olunan “Hekayəni dəyiş” kvestinə də baş çəkib. Kvestin məqsədi ucqar yerlərdə yaşayan gənclərin gender əsaslı zorakılıq barədə məlumatlılığını artırmaq, eləcə də onların yaşadıqları yerlərdə müsbət dəyişim elçiləri olmalarına dəstək olmaq olub. 18 gənc kvesti müvəffəqiyyətlə tamamlayıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_43f4d52a7332033a7ffed6361_o.jpg
Tartar, 30 November 2022 – This week, within the 16 Days of Activism Campaign against gender-based violence His Majesty’s Ambassador to Azerbaijan Fergus Auld together with the United Nations Development Programme (UNDP) team visited Tartar. The aim of the visit was to meet with women beneficiaries of the joint project and observe a quest organized for local youth.
Tartar Women’s Resource Centre operates as part of the “Empowering and creating equal opportunities for vulnerable, conflict affected women in Azerbaijan to overcome barriers towards greater economic and social participation (ECEO)” project implemented by UNDP with the support of the UK Government. The project’s long-term goal is to increase the resilience of conflict-affected women to conflict and trauma. It aims to serve vulnerable women, refugees and IDPs, local executive authorities and municipalities; private sector businesses and local communities, government institutions responsible for family, children and women affairs, labour and social protection, private sector businesses and local communities.
During his visit, the UK Ambassador met with the members of the Women’s Resource Center in Tartar and heard their stories firsthand. He awarded certificates to successful participants of the career orientation, data collection and communications and advocacy trainings. To date, 70 women in Tartar have successfully completed these trainings – 20 women in career orientation, 20 women in data collection, and 30 women in communications and advocacy.
Ambassador Auld also visited “Change a story” quest organized for local youth of 18-22 ages. The aim of the quest was to raise awareness of rural young men and women about gender-based violence and support them in becoming “agents of change” in the regions. 18 young men and women were awarded certificates of completion.