Azərbaycan Ordusunun Baş Qərargah rəisi Oklahoma ştatında bir sıra görüşlər keçirib
Azərbaycan Ordusunun Baş Qərargah rəisi Oklahoma ştatında bir sıra görüşlər keçirib Azərbaycan Ordusunun Baş Qərargah rəisi Oklahoma ştatında bir sıra görüşlər keçirib
Amerika Birləşmiş Ştatlarında səfərdə olan müdafiə nazirinin birinci müavini – Azərbaycan Ordusunun Baş Qərargah rəisi general-polkovnik Kərim Vəliyev Oklahoma Ştatının Qubernatoru Kevin Stitt və Milli Qvardiyasının rəisi briqada generalı Tomas Mançino ilə görüşüb.
General-polkovnik K.Vəliyev K.Stittin 2021-ci ildə ölkəmizdə olarkən işğaldan azad edilmiş bölgələrə səfər etməsini əlaqələrimizin yüksək səviyyədə olmasının bariz nümunəsi kimi dəyərləndirib.
Azərbaycan Ordusunun hərbi qulluqçularının beynəlxalq sülhməramlı əməliyyatlarda iştirakından danışan general-polkovnik K.Vəliyev, Azərbaycanın üzərinə götürdüyü vəzifə və öhdəlikləri layiqincə yerinə yetirərək Əfqanıstandan sülhməramlılarını çıxaran son tərəfdaş ölkələrdən biri olduğunu qeyd edib.
Tərəflər “Ştatla Tərəfdaşlıq Proqramı” çərçivəsində Azərbaycan Ordusu ilə Oklahoma Ştatının Milli Qvardiyası arasında keçirilən birgə tədbirlərə dair ətraflı fikir mübadiləsi aparıb, qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələləri müzakirə ediblər.
Sonra nümayəndə heyətimiz Azərbaycan Ordusu ilə Oklahoma Milli Qvardiyası arasında əməkdaşlığın 20 illiyinə həsr olunmuş təntənəli mərasimdə iştirak edib.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_6b0394cb7ea3779fc1e822b68_o.jpg
The First Deputy Minister of Defense – Chief of the General Staff of the Azerbaijan Army, Colonel General Karim Valiyev, who is on a visit to the United States of America, met with the Governor of the US state of Oklahoma, Kevin Stitt, and the Adjutant General for Oklahoma and commander of the Oklahoma Army and Air National Guard, Brigadier General Thomas Mancino.
Colonel General K. Valiyev assessed K. Stitt's visit paid in 2021 to the Azerbaijani regions liberated from occupation as a vivid example of high-level bilateral relations.
Speaking about the participation of Azerbaijan Army servicemen in international peacekeeping operations, Colonel General K. Valiyev noted that Azerbaijan honorably fulfilled its obligations and was one of the last among the partner countries to withdraw its peacekeepers from Afghanistan.
The sides held a detailed exchange of views on the joint activities carried out between the Azerbaijan Army and the US Oklahoma Army National Guard within the framework of the State Partnership Program, as well as discussed other issues of mutual interest.
Then the Azerbaijani delegation participated in a solemn ceremony dedicated to the 20th anniversary of cooperation between the Azerbaijan Army and the US Oklahoma Army National Guard.