https://www.innews.az/uploads/news/2022-11/_innews_05772e38ed10c9171dd1af1f2_o.jpg
30 noyabr 2022-ci il tarixində Alman-Azərbaycan Xarici Ticarət Palatası (AHK Azərbaycan) “Market Analysis Azerbaijan 2022-2023” adlı yeni nəşrinin rəsmi təqdimatını keçirib. Nəşr AHK Azərbaycan tərəfindən Almaniya Ticarət və İnvestisiya (GTAI) təşkilatı ilə birgə əməkdaşlıq çərçivəsində dərc olunub. Tədbirdə 50-yə yaxın yüksək vəzifəli dövlət rəsmiləri və beynəlxalq qurumların təmsilçiləri, nəşrə öz bəyanatları ilə töhfə verən Alman və Azərbaycan şirkətlərinin direktorları və baş menecerləri, o cümlədən mətbuat nümayəndələri iştirak edib.
Tədbir AHK Azərbaycanın İcraçı Direktoru cənab Tobias Baumann və Almaniya Federativ Respublikasının Azərbaycandakı Səfiri cənab Dr. Ralf Horlemann salamlama nitqi ilə açılıb. Cənab Horlemann bu layihəni yüksək dəyərləndirdiyini bildirib və onu “Mütləq oxunmalı və tanınmalı nəşr” adlandırıb. O, çıxışında Almaniya ilə Azərbaycan arasında biznes üçün geniş perspektivlərin olduğunu vurğulayıb. Həmçinin bildirib ki, "Azərbaycan bazarının təhlili 2022-2023 nəşri Almaniya şirkətlərinin hansı sahələrə böyük maraq göstərə biləcəklərini aydın şəkildə təqdim edir."
Daha sonra nəşrdə təhlil olunan sənaye sahələrinə dair əsas məqamlar cənab Baumann tərəfindən təqdim olunub. O, bu uğurlu əməkdaşlığa görə GTAI təşkilatına və dəyərli bəyanatlarla nəşri dəstəkləyən şirkətlərə öz minnətdarlığını bildirib. Təqdimat zamanı o, təkcə ümumi tendensiyaları qeyd etməklə kifayətlənməyib, həm də AHK Azərbaycanın işgüzar səfərlər, tərəfdaşlıqlar və tədqiqat layihələri vasitəsilə sektorların inkişafına fəal şəkildə öz tövhəsini verdiyini vurğulayıb.
Nəşrin təqdimatından sonra müzakirələrin keçirilməsi və AHK Azərbaycanın üzvləri və dostları arasında biznes əlaqələrinin yaradılması məqsədilə Sual və Cavab sessiyası keçirilib.
Nəşr haqqında:
“Market Analysis Azerbaijan 2022-2023” nəşri Azərbaycan iqtisadiyyatının 12 prioritet sahəsi haqqında ümumi məlumat, bazardakı hal-hazırkı trendlərin təhlili, o cümlədən müvafiq sənaye sahələrində mövcud imkanlar barədə məlumat təqdim edir. Biznes sektorlarında hal-hazırkı inkişaf istiqamətləri nələrdir? Bazarda hansı pozitiv trendlər mövcuddur? Müxtəlif sahələrdə hansı imkanlar mövcuddur? - Nəşr bu kimi suallara cavab verir və Azərbaycan bazarı ilə maraqlananlar üçün bələdçi rolunu oynayır. Həmçinin, nəşrə aparıcı Alman və Azərbaycan şirkətlərinin direktorları və yüksək vəzifəli nümayəndələrinin ölkədəki biznes mühitinin qiymətləndirilməsi, o cümlədən şirkətləri və layihələri ilə bağlı mövcud vəziyyətə dair bəyanatları daxildir.
İngilis və Azərbaycan dilində yayımlanan nəşri AHK Azərbaycanın veb səhifəsindən aşağıdakı link vasitəsilə ödənişsiz olaraq yükləmək mümkündür:

https://www.innews.az/uploads/news/2022-11/_innews_05772e38ed10c9171dd1af1f2_o.jpg
On 30 November 2022, the German-Azerbaijani Chamber of Commerce (AHK Azerbaijan) held the official presentation of the “Market Analysis Azerbaijan 2022-2023”, released in cooperation with Germany Trade & Invest (GTAI). This exclusive event presented the publication to Azerbaijani press and news agencies and brought around 50 high-level representatives from Germany and Azerbaijan together. This edition follows the first edition of the Market Analysis in 2019.
The event was opened by the welcoming speech of Mr Tobias Baumann, Executive Director of AHK Azerbaijan and Dr Ralf Horlemann, Ambassador of the Federal Republic of Germany to the Republic of Azerbaijan. The ambassador expressed his appreciation for this project and called it a “must-read and must-know”. In his speech, he highlighted the good prospects for business between Germany and Azerbaijan. In his eyes, “Market Analysis Azerbaijan 2022-2023 shows where German companies can see their biggest interest.”
Following this, the highlights of the industries analysed in the publication were presented by Mr Baumann. He expressed his gratitude to the GTAI organisation and the companies that supported the publication with valuable statements for this successful cooperation. During his presentation, Mr Baumann not only outlined the trends but also gave examples of AHK Azerbaijan actively contributing to the development of the sectors through business trips, partnerships and research projects.
The whole event was outlined by brunch for the participants. In addition to the presentation of the publication, the meeting entailed Q&A Session to facilitate discussions and to provide an opportunity for networking with AHK Azerbaijan members and friends.
About the Publication:
“Market Analysis Azerbaijan 2022-2023” publication provides an overview of the 12 priority sectors in the economy of Azerbaijan, analyses current trends and projects as well as presents opportunities in the respective industries. How are the sectors currently developing? What are the positive trends? Where are the opportunities? This study aims to provide the readers with answers to these questions and is intended as a guide for those interested in the Azerbaijani market. The issue also includes statements provided by the directors and senior representatives of leading German and Azerbaijani businesses on the assessment of the business climate in the country and
the current situation of their companies and projects.
The publication is released in English and German and available for free download through the following link on the AHK Azerbaijan website: