https://www.innews.az/uploads/news/2022-11/_innews_1fc7f51b0fda4aab323e0d631_o.jpg
AMADA cənub regionunda antidopinq və narkotiklə mübarizəyə həsr olunmuş 700- dən artıq idmançı və məşqçini əhatə edən genişmiqyaslı maarifləndirmə tədbirləri keçirib
Azərbaycan Milli Antidopinq Agentliyi (AMADA) “Dəyərlərə əsaslanan antidopinq maarifləndirmə proqramı” çərçivəsində daha 6 rayonu əhatə edən antidopinq maarifləndirmə tədbirləri həyata keçirib. Bu dəfəki təlimlər Elm və Təhsil Nazirliyi və AMADA-nın birgə təşkilatçılığı ilə Nazirliyin Lənkəran- Astara Regional Təhsil İdarəsinə tabe olan idman məktəblərini, habelə “Təhsil” Respublika İdman Mərkəzinə tabe olan Uşaq Gənclər İdman Şahmat Məktəblərini əhatə edib. Cənub bölgəsinə aid olan Lənkəran, Astara, Masallı, Cəlilabad, Lerik və Yardımlı rayonlarında keçirilən antidopinq təlimləri idmançıların və onların köməkçi heyətinin böyük marağına səbəb olub. Belə ki, tədbirlərdə 11 idman növünü təmsil edən təxminən 700 idmançı, müəllim, məşqçi və idman məktəblərinin rəhbərliyi iştirak edib.
Təlimlərdə iştirakçılara təməl antidopinq bilikləri – dopinq anlayışı, antidopinq qayda pozuntuları, dopinq testi və təmiz idman dəyərləri haqqında geniş məlumat verilib, bundan bəhs edən videoçarxlar nümayiş etdirilib. Azyaşlı, yeniyetmə və gənc idmançılarla maraqlı interaktiv sorğular və testlər keçirilib. Təlimlərdə xüsusi ilə seçilən idmançılara AMADA tərəfindən müxtəlif hədiyyələr təqdim edilib.
Təlimlər çərçivəsində narkotiklərlə mübarizə mövzusu xüsusi yer tutub. İdmançılara narkotiklərin zərərləri, onun törətdiyi fəsadları haqqında məlumatlar verilib, narkotik və digər zərərli vərdişlərdən uzaq durmaq, sağlam həyat tərzinə malik olmaq üçün idmanın əhəmiyyəti vurğulanıb.
AMADA “Dəyərlərə əsaslanan antidopinq maarifləndirmə proqramı” çərçivəsində silsilə tədbirlərini davam etdirəcək və təlimlər digər regionları da əhatə edəcək.
Xatırladaq ki, daha əvvəl AMADA Gəncə şəhəri, Yevlax, Şəmkir, Göygöl, və Tovuz rayonlarında antidopinq və narkotiklə mübarizə maarifləndirmə tədbirləri keçirmişdir. Goranboy rayonunda baş tutan analoji tədbir isə regional xarakterli olmuş və maarifləndirmə proqramına bu rayonla yanaşı Gəncə, Mingəçevir, Bərdə, Göygöl və Naftalandan olan idmançı və məşqçilər də iştirak etmişdi.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-11/_innews_1fc7f51b0fda4aab323e0d631_o.jpg
AMADA провела широкомасштабные просветительские мероприятия в южном регионе страны, с участием более 700 спортсменов и тренеров, посвященные антидопингу и борьбе с наркотиками
Национальное Антидопинговое Агентство Азербайджана (AMADA) в рамках “Программы антидопингового просвещения, основанного на ценностях” провело серию мероприятий, которые охватили еще 6 районов страны. На этот раз семинары AMADA были организованы совместно с Министерством науки и образования с участием спортивных школ, подведомственных Ленкоранско-Астаринскому региональному Управлению образования Министерства, а также в детско-юношеских спортивных шахматных школах, подведомственных республиканскому спортивному центру “Təhsil” («Образование»). Антидопинговые семинары, проведенные в Ленкоранском, Астаринском, Масаллинском, Джалилабадском, Лерикском и Ярдымлинском районах южного региона Азербайджана, вызвали большой интерес среди спортсменов и их персонала. Так, в мероприятиях приняли участие около 700 спортсменов, преподавателей, тренеров и руководство спортивных школ, представляющих 11 видов спорта.
Участникам семинаров была представлена обширная информация об основных антидопинговых понятиях, - включая концепцию допинга, антидопинговые нарушения, допинг-тестирование и ценности чистого спорта. Участники также посмотрели видеоролики на тему антидопинга. Помимо этого, были проведены интересные интерактивные игры и тесты с несовершеннолетними, подростками и юными спортсменами. Отличившиеся на семинарах спортсмены получили от AMADA различные подарки.
В рамках семинаров особое место заняла тема борьбы с наркотиками. Спортсменам была представлена информация о вреде наркотиков и их последствиях, а также была подчеркнута важность спортивных занятий в качестве способа воспрепятствования распространению наркотиков и других вредных привычек и ведения здорового образа жизни.
В рамках “Программы антидопингового просвещения, основанного на ценностях” AMADA и впредь продолжит серию образовательно-просветительских мероприятий и в других регионах страны.
Следует отметить, что ранее AMADA провела антидопинговые и антинаркотические просветительские мероприятия в городе Гянджа, в Евлахском, Шамкирском, Гёйгёльском и Товузском районах. Аналогичное мероприятие, состоявшееся в Геранбойском районе, носило региональный характер, - в программе просвещения приняли участие спортсмены и тренеры из Гянджи, Мингячевира, Барды, Гейгеля и Нафталана.