Şəfəq Hüseynli Portuqaliyada monitorinq həyata keçirib
Şəfəq Hüseynli Portuqaliyada monitorinq həyata keçirib Şəfəq Hüseynli Portuqaliyada monitorinq həyata keçirib
Beynəlxalq müstəvidə antidopinq prosesində aktiv iştirak edən Azərbaycan Milli Antidopinq Agentliyi (AMADA) bu istiqamətdə öz töhfələrini verməkdə davam edir. AMADA-nın direktoru Şəfəq Hüseynli Avropa Şurasının Ümumdünya Antidopinq Agentliyi (ÜADA) ilə birgə keçirdiyi Antidopinq Konvensiyasına uyğunluğun monitorinq edilməsi üçün təyin olunan qiymətləndirmə heyətində təmsil olunub.
Belə ki, yerli qanunvericiliyin və fəaliyyətin Avropa Şurasının Antidopinq Konvensiyasına uyğunluğunun yoxlanılması çərçivəsində 22-24 noyabr tarixlərində Portuqaliyada monitorinq həyata keçirilib. Qiymətləndirmə heyətində Azərbaycan nümayəndəsi, AMADA-nın direktoru Şəfəq Hüseynli ilə yanaşı Avropa Şurası katibliyinin, ÜADA-nın, habelə Kipr, Fransa, Polşa və Belçika dövlətlərinin nümayəndələri təmsil olunub.
Heyət səfər çərçivəsində bu ölkənin gənclər və idman, ədliyyə polisi, gömrük sahəsindən məsul dövlət qurumları, milli antidopinq təşkilatı, İdman arbitraj məhkəməsi və intizam qurumunda, habelə Olimpiya və Paralimpiya komitələrində, milli idman federasiyalarında görüşlər keçiriblər. İkitərəfli görüşlərdə bu ölkənin qanunvericiliyi, milli antidopinq qurumunun strukturu və fəaliyyəti, dövlət qurumlarının, idman təşkilatlarının fəaliyyəti, dopinqin qarşısının alınması istiqamətində görülən tədbirlər barədə məlumatlar alınıb və müzakirələr aparılıb. Məqsəd bu parametrlər üzrə Portuqaliyanın antidopinq sahəsində qanunvericiliyinin və antidopinq fəaliyyətinin Avropa Şurasının Antidopinq Konvensiyasına uyğunluğunu yoxlamaq olub. Qiymətləndirmənin nəticəsi olaraq hesabat hazırlanaraq Avropa Şurasına təqdim ediləcək.
Xatırladaq ki, Şəfəq Hüseynli daha əvvəl Niderlandın Avropa Şurasının Antidopinq Konvensiyasına uyğunluğunu qiymətləndirən heyətə rəhbərlik etmiş, habelə Kiprdə analoji missiyada təmsil olunmuşdu. Bu faktlar özü də antidopinq sahəsində beynəlxalq səviyyədə AMADA-ya olan etimadı və onun nüfuzunu göstərir.

https://innews.az/uploads/news/2022-11/_innews_1c96f2baa39f4a3907d4f9e88_o.jpg
Национальное антидопинговое агентство Азербайджана (AMADA), активно участвующее в антидопинговой деятельности на международном уровне, продолжает вносить свой вклад в данном направлении. Директор AMADA Шафаг Гусейнли была назначена в состав Оценочной делегации, созданной для мониторинга по соблюдению Антидопинговой Конвенции, проводимой Советом Европы совместно со Всемирным антидопинговым агентством (WADA).
Данный мониторинг проводился в Португалии 22-24 ноября в рамках проверки соответствия местного законодательства и деятельности Антидопинговой конвенции Совета Европы. Помимо представителя Азербайджана, директора AMADA Шафаг Гусейнли, в состав Оценочной делегации были назначены представители Секретариата Совета Европы, WADA, а также Кипра, Франции, Польши и Бельгии.
В рамках визита делегация провела встречи с государственными органами по делам молодежи и спорта, судебной полицией и таможенными органами, национальной антидопинговой организацией, спортивным арбитражным судом и дисциплинарным комитетом, а также Олимпийским и Паралимпийским комитетами и национальными спортивными федерациями. В ходе двусторонних встреч были обсуждены законодательство страны, структура и деятельность национального антидопингового агентства, антидопинговая деятельность государственных учреждений и спортивных организаций, а также о принимаемых государством мер по предотвращению использования и распространения допинга. Финальный отчет о соответствии португальского антидопингового законодательства и антидопинговой деятельности Антидопинговой конвенции будет представлен в Совет Европы.
Следует отметить, что Шафаг Гусейнли ранее возглавляла мониторинговую делегацию, которая оценивала соответствие Нидерландов Антидопинговой Конвенции Совета Европы, а также была представлена в аналогичной миссии на Кипре. Эти факты свидетельствуют о доверии и репутации AMADA на международном уровне в области борьбы с допингом.