https://www.innews.az/uploads/news/2022-11/_innews_ff3e8d1d3f05fb1d8605d8b5e_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Şərqşünaslıq fakültəsinin 100 illik yubileyi ilə əlaqədar tədbirlər çərçivəsində "Məşhur şərqşünasla görüş" seriyasının növbəti görüşü keçirilib.
Görüşdə qonaq qismində fakültənin 1998-ci il məzunu, fövqəladə və səlahiyyətli səfir, Xarici İşlər Nazirliyinin (XİN) Şərqi Avropa, Cənubi Qafqaz, Qərbi və Mərkəzi Asiya İdarəsinin rəisi Bünyad Hüseynov iştirak edib. O, tələbələrə Azərbaycan şərqşünaslığının və diplomatiyasının qarşısında duran hədəflər barədə məlumat verib, Azərbaycan dövlətinin son illər həyata keçirdiyi uğurlu xarici siyasətin əsas istiqamətlərini açıqlayıb.
Bünyad Hüseynov daha sonra tələbəlik illərini, müəllimlərini xatırlayıb, uğurlu şərqşünas və diplomat olmağın yollarını bölüşüb, tələbələrə daim dövlət maraqlarını yüksək tutmağı, daha çox oxumağı tövsiyə edib.
Fakültə dekanı Aydan Xəndan və İran filologiyası kafedrasının müdiri Mehdi Kazımov tədbirin əhəmiyyətini vurğulayıb, tələbələr üçün belə stimulverici görüşlərin davamlı olmasını arzulayıblar.

https://innews.az/uploads/news/2022-11/_innews_ff3e8d1d3f05fb1d8605d8b5e_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) состоялся 21-й Бакинский конкурс ораторства на японском языке, организованный вузом, посольством Японии, Бакинским обществом японцев и японскими компаниями, работающими в Азербайджане.
На мероприятии студенты страны продемонстрировали свое мастерство владения японским языком. Выступая на церемонии открытия, проректор по науке и инновациям Гусейн Мамедов пожелал успехов участникам конкурса.
Посол Японии Вада Дзюнити отметил, что регулярно проводимый конкурс оказывает положительное влияние на уровень изучения японского языка студентами.
Участники мероприятия выступили с речами на тему «Год японо-азербайджанской дружбы».
Согласно решению жюри, первое место присуждено студенту Университета АДА Рза Тамриди, второе - студентке БГУ Медине Новрузовой, третье - студентке Азербайджанского университета архитектуры и строительства Эсмер Джеферли.