https://www.innews.az/uploads/news/2022-11/_innews_3664e077555ce4bc7dc5eb307_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Kamboca Krallığına səfəri çərçivəsində ASEAN Parlamentlərarası Assambleyasının (APA) 43-cü Baş Assambleyasının birinci plenar iclasında çıxış edib.
Spiker Azərbaycan Respublikası Parlamenti adından Baş Assambleyada iştirak edən bütün parlament nümayəndə heyətlərini salamlayaraq, Kamboca Krallığının Milli Assambleyasının sədri, ASEAN Parlamentlərarası Assambleyasının Prezidenti Henq Samrinə 43-cü Baş Assambleyaya dəvətinə və qonaqpərvərliyinə görə təşəkkür edib.
Milli Məclisin sədri diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan Cənub-Şərqi Asiya ölkələri ilə münasibətlərinə böyük əhəmiyyət verir və onlarla ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlığın daha da dərinləşməsinə çalışır. O, ASEAN-a üzv dövlətlərin parlamentariləri ilə əlaqələrin möhkəmləndirilməsinin mövcud münasibətlərə mühüm ölçü qatacağına, ölkələrimiz və xalqlarımız arasında əməkdaşlığın daha da möhkəmlənməsinə xidmət edəcəyinə, sülh, həmrəylik və davamlı inkişafa kömək edəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Sahibə Qafarova bildirib ki, Cənubi Qafqaz regionunda Şərqlə Qərbin kəsişməsində yerləşən Azərbaycan qədim dövlətçilik ənənələrinə malikdir. Bu ənənələrə əsaslanaraq, Azərbaycan xalqı 1918-ci ildə müsəlman Şərqində ilk demokratik parlament Respublikasını yaratdı. Elə həmin il Qərb ölkələrinin əksəriyyətini qabaqlayan Azərbaycan qadınlara səsvermə hüququ verdi. Təəssüf ki, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti cəmi 23 ay davam etdi. Nəhayət, 1991-ci ildə Azərbaycan öz müstəqilliyini bərpa edə bildi və bu, ölkəmizin tarixində yeni dövrün başlanğıcı oldu.
Bu gün Azərbaycan beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə əsaslanan müstəqil siyasət aparır. Bərabərlik, qarşılıqlı etimad və qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıq ikitərəfli və çoxtərəfli münasibətlərin inkişafının ən vacib elementləridir. Azərbaycan enerji təhlükəsizliyinə töhfə verən və Şərqlə Qərbi birləşdirən nəqliyyat layihələrini həyata keçirən etibarlı tərəfdaşdır. Azərbaycan müxtəlif dini və etnik qrupların əsrlər boyu sülh və dostluq şəraitində birlikdə yaşadığı ölkədir. Multikulturalizm bizim xalqımız üçün həyat tərzidir. Müxtəlif mədəniyyətlərə, dinlərə və irqlərə hörmət Azərbaycan xalqının mənəvi dəyərlərinin ayrılmaz hissəsidir.
Milli Məclisin sədri qeyd edib ki, beynəlxalq birliyin məsuliyyətli üzvü olan Azərbaycan qlobal sülhə, əməkdaşlığa və inkişafa töhfə vermək üçün əlindən gələni edir. Bu gün Azərbaycan COVID-19 kimi ümumi problemlərin həllində qlobal həmrəyliyin gücləndirilməsi üçün irəli sürdüyü təşəbbüslərlə BMT-dən sonra dünyanın ikinci ən böyük təşkilatı olan Qoşulmama Hərəkatına uğurla sədrlik edir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri cənab İlham Əliyev Qoşulmama Hərəkatının sədri kimi hərəkatın parlament ölçüsünün inkişaf etdirilməsi təşəbbüsünü irəli sürdüyünü qeyd edən spiker bunu ölkəmizin parlamentlərarası əməkdaşlığın qlobal miqyasda əhəmiyyətinə verdiyi önəmin sübutu kimi qiymətləndirib. Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsi 2021-ci ilin noyabrında Madriddə təsis olunub və ilk Bakı konfransını bu ilin iyun ayında Azərbaycanda keçirib. Sahibə Qafarova Parlament Şəbəkəsinin sədri olaraq bildirib ki, Parlament Şəbəkəsi AİPA da daxil olmaqla digər parlament təşkilatları ilə fəal əlaqə quraraq ümumi hədəflərə töhfə verməyə hazırdır.
Spiker diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərinin 20 faizi 30 ilə yaxın idi ki, qonşumuz Ermənistanın işğalı altında idi. Təəssüf ki, beynəlxalq təşkilatların, o cümlədən BMT Təhlükəsizlik Şurasının erməni qoşunlarının Azərbaycan ərazilərindən çıxarılmasını tələb edən çoxsaylı qətnamə və qərarları yerinə yetirilmədi.
Ermənistan bu ərazilərdə etnik təmizləmə aparıb, nəticədə bir milyondan çox azərbaycanlı qaçqın və məcburi köçkünə çevrilib. Birinci Qarabağ müharibəsindən sonra təxminən 4 min Azərbaycan vətəndaşı hələ də itkin düşüb. İşğal illərində Ermənistan bütün şəhər və kəndlərimizi qəsdən dağıdıb, Azərbaycanın bütün tarixi, mədəni və dini abidələrimizə qarşı vandalizm aktı törədib. Vaxtilə Qarabağın ən böyük şəhəri olan Ağdam o dərəcədə dağıdılıb ki, beynəlxalq ekspertlər onu “Qafqazın Xirosiması” adlandırırlar.
2020-ci ildə Azərbaycan öz ərazi bütövlüyünü, beynəlxalq hüquq normalarını və tarixi ədaləti bərpa etdi, BMT TŞ-nin qətnamələrini özü icra etdi. İndi biz bu ərazilərdə genişmiqyaslı bərpa işlərinə başlamışıq. Azad edilmiş ərazilər yaşıl enerji zonası elan edilib. Ağıllı şəhərlər və ağıllı kəndlər tikilir. İnfrastruktur və nəqliyyat layihələri icra edilir. Zəngəzur dəhlizinin açılması isə regionun nəqliyyat potensialını əhəmiyyətli dərəcədə artıracaq. Hazırda keçmiş məcburi köçkün ailələri artıq evlərinə qayıtmağa başlayıblar. Ancaq bu prosesin həyata keçirilməsinə ciddi maneələr var. Onlardan biri də ondan ibarətdir ki, Ermənistan bu ərazilərdə 1 milyondan çox mina basdırıb. İki il bundan əvvəl ikinci Qarabağ müharibəsi başa çatandan bəri minaların partlaması nəticəsində 270-ə yaxın azərbaycanlı həlak olmuş və ya ağır yaralanmışdır.
Milli Məclisin sədri çıxışının sonunda diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan işğalın qurbanı olsa da, regionda uzunmüddətli sülhün və sabitliyin təmin olunması üçün səylər göstərən və Ermənistana beynəlxalq hüququn 5 prinsipi əsasında münasibətlərin normallaşdırılmasını və sülh sazişinin imzalanmasını təklif edən ölkədir. Lakin Ermənistan destruktiv mövqe nümayiş etdirərək bu prosesə mənfi təsir göstərən ziddiyyətli bəyanatlar verir. Ermənistan bu cür hərəkətlərdən çəkinməli və sülh sazişinin imzalanması üçün real addımlar atmalıdır. Çünki bu, regionda uzunmüddətli sülh və sabitliyi təmin etməyin yeganə yoludur.

https://innews.az/uploads/news/2022-11/_innews_3664e077555ce4bc7dc5eb307_o.jpg
Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova delivered a speech at the 43rd General Assembly of the ASEAN Inter-Parliamentary Assembly (AIPA) that took place in Cambodia’s capital city of Phnom Penh.
Madam Speaker greeted all the attending delegations on behalf of the parliament of the Republic of Azerbaijan and thanked the head of the National Assembly of the Kingdom of Cambodia and AIPA President Heng Samrin for the invitation to this session and for hospitality.
Azerbaijan attaches great importance to its relations with the South-East Asian countries and aims to deepen bilateral and multilateral cooperation with them further. We are convinced that enhancing ties with the parliamentarians of ASEAN Member States will add an important dimension to the already existing relations, will serve for the further strengthening of co-operation amongst our countries and people, and will also contribute to peace, solidarity and sustainable development, Mrs Gafarova was saying.
Stationed in the South Caucasus, a crossroads between the East and the West, Azerbaijan is an owner of ancient traditions of statehood upon which the Azerbaijani people depended when establishing the first ever democratic parliamentary republic in the Muslim East back in 1918. That same year and much sooner than the majority of the Western countries could do, Azerbaijan gave women the suffrage. The Azerbaijan Democratic Republic only lived for 23 months, unfortunately. However, our country was able to regain independence and thus start a new epoch in her history in 1991.
Azerbaijan pursues an independent political course reliant on the norms and principles of international law today. Equality, mutual trust and mutually advantageous co-operation are the essential elements of bilateral and multilateral relations. Azerbaijan is a dependable partner contributing in her own way to the maintenance of energy security and implementing projects connecting the East and the West. The groups professing different religions and having diverse ethnic backgrounds have lived in peace and amity in the country for centuries. Multiculturalism is a way of life with our nation. Respect for different cultures, creeds and races is ingrained in the system of the Azerbaijani moral values, Mrs Gafarova continued.
A conscientious member of the international community, Azerbaijan spares no effort to make an input in keeping peace world wide and in furthering global co-operation and progress. Azerbaijan is a successful chair of the Non-Aligned Movement, the world’s second-in-size organisation after the United Nations, and has authored the initiatives aiming at strengthening global solidarity and grappling with such universal problems as those birthed by COVID-19, for example.
Acting as Chair of the Non-Aligned Movement, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has put forth an initiative to bolster the organisation’s parliamentary dimension – which is a token of the significance that our state finds in inter-parliamentary co-operation globally. The Parliamentary Network of the Non-Aligned Movement was established in Madrid in November 2021 and had its first conference in Baku in June this year. Having mentioned that, Sahiba Gafarova declared as Chair of the Parliamentary Network that it was prepared to strike up active links with the other parliamentary forums including the AIPA for the sake of achieving our common goals.
Twenty per cent of the internationally recognised territories of Azerbaijan were under the occupation of our neighbour Armenia for almost 30 years. Regrettably, the numerous resolutions and decisions of international organisations not barring the UN resolutions, all demanding removal of Armenian troops from the Azerbaijani territories, remained on paper.
Armenia carried out ethnic cleansing in these territories, which led to more than one million Azerbaijanis becoming refugees and displaced persons. Almost 4,000 Azerbaijani citizens are reported missing still – ever since the times of Garabagh War I. During the years of occupation, Armenia deliberately destroyed all our cities and villages, vandalised all historical, cultural and religious sites of Azerbaijan. Aghdam, once the largest town in Garabagh, was destroyed to such an extent that international experts dubbed it ‘Hiroshima of the Caucasus’.
Azerbaijan restored her territorial integrity as well as international law’s norms and historical experience whilst also enforcing the relevant resolutions of the UN Security Council single-handedly in 2020. Those lands are being restored and rebuilt on a grand scale now; they have been declared a green energy zone where smart towns and villages are under construction. Infrastructural and transport projects are being carried into life. The first families of former IDP’s have already started returning back to their homes. As for opening the Zangazur Corridor, it, in turn, will vastly enhance the transport potential of the whole region.
There are serious hurdles for this process to overcome in order to continue, though. One of those is the presence of more than a million mines that Armenia had spudded in those lands. Almost 270 Azerbaijanis have either been killed or mangled by mine blasts ever since the end of Garabagh War II two years ago.
Concluding her speech, the Chair of the Milli Majlis told the assembly participants that it was precisely Azerbaijan endeavouring – despite having fallen victim to occupation – to install lasting peace and stability in the region. Moreover, Azerbaijan has invited Armenia to normalise the relations and to sign a peace treaty that would be based on five international law principles. Armenia’s stance is rather destructive, however; Armenia, besides, is making controversial claims that affect this whole process negatively. And then, Armenia ought to refrain from such moves but, rather, take real steps towards signing that peace treaty because doing so is the only way to ensure long-term peace and stability in the region, Sahiba Gafarova emphasised.