"Nar"ın eşitmə məhdudiyyətli şəxslər üçün peşə təlimlərinin ilk mərhələsi başa çatdı
"Nar"ın eşitmə məhdudiyyətli şəxslər üçün peşə təlimlərinin ilk mərhələsi başa çatdı "Nar"ın eşitmə məhdudiyyətli şəxslər üçün peşə təlimlərinin ilk mərhələsi başa çatdı
“Nar”ın eşitmə məhdudiyyətli şəxslərə dəstək verilməsi məqsədilə təşkil etdiyi “Təlim Məktəbi” sosial layihəsinin cari il üçün birinci mərhələsi başa çatıb. 3 ay davam edən təlimlərdə manikür ustası sənəti üzrə peşə biliklərinə yiyələnmiş 10 iştirakçıya sertifikatlar təqdim edilib. Təlim müddətində iştirakçılara manikür peşəsinə aid bütün biliklər və dırnaq üzərində dizayn işləri öyrədilib.
Layihənin əsas məqsədi nitq və eşitmə məhdudiyyətli gənclərin cəmiyyətə inteqrasiyasına və maliyyə azadlığına dəstək olmaq üçün onları peşə təlimləri ilə təmin etməkdir. Təlimlərin istiqaməti daha çox əmək bazarında təlabat olan sahələr üzrə müəyyənləşdirilir.
“Təlim məktəbi” layihəsinin tərəfdaşı olan “Karlarа Dəstək” İctimai Birliyinin sədri Kamran Abasov layihənin önəmindən danışaraq vurğulayıb: “Bu layihədə tərəfdaş kimi çıxış etmək qürurvericidir, çünki “Təlim Məktəbi” layihəsi eşitmə məhdudiyyətli gənclərin həyatında köklü dəyişikliyə səbəb olur. Təlimdən keçmiş bütün iştirakçılara uğurlar arzu edirəm”. “Nar”ın İctimaiyyətlə Əlaqələr Departamentinin rəhbəri Əziz Axundov isə sözügedən layihənin gənclərin həyatında yeni bir mərhələnin başlanğıcı olduğunu vurğulayıb. “Bu təlimdə əldə etdikləri biliklər iştirakçılara manikür peşəsi üzrə sərbəst işləməyə, hətta öz bizneslərini qurmağa da imkan yaradır. Əsas məqsədimiz bu kəsimdən olan gənclərin monetar sərbəstlik qazanmasına dəstək olmaqdır” - deyə o bildirib.
Qeyd edək ki, “Nar”ın “Təlim Məktəbi” layihəsi nüfuzlu beynəlxalq müsabiqə olan Eventiada IPRA Golden World Awards 2019 müsabiqəsində  “KSM üzrə ən yaxşı layihə” nominasiyasında qalib olub. “Nar”ın cəmiyyətin sosial rifahının yaxşılaşdırılması istiqamətində həyata keçirdiyi digər layihələrlə nar.az/projects səhifəsindən tanış ola bilərsiniz.

https://innews.az/uploads/news/2022-11/_innews_64904faa2a5bb8385c87bd29a_o.jpg
The first stage of the "Training School" for the current year, organized by "Nar" for the purpose of supporting people with hearing impairment, has come to an end. Certificates were presented to 10 participants who acquired professional skills as a nail technician in the 3-month training. The participants were taught all the knowledge about manicure and design works on nails.
The project is primarily aimed to provide vocational training to young people with speech and hearing disabilities to support their integration into society and financial freedom. The trainings are mostly focused on areas that are in demand in the labor market.
Speaking about the importance of the project, Kamran Abasov, head of "Support to the Deaf" Public Union, said: "I am proud to act as a partner in this project, because the "Training School" project leads to a significant change in the lives of hearing-impaired young people. I wish success to all the participants who passed the training." Aziz Akhundov, the head of Public Relations Department at Nar, emphasized that the mentioned project is the beginning of a new stage in the life of young people: "The knowledge gained in this training event gives the participants the opportunity to work independently as a nail technician and even start their own business. Our main goal is to support young people from this segment to gain monetary freedom," he said.
It should be noted that the "Training School" project supported by Nar won the "Best CSR project" nomination at the IPRA Golden World Awards 2019 competition at the prestigious international competition Eventia. Please visit us at nar.az/projects to learn about the other projects implemented by Nar in order to improve the social welfare of the society.