https://www.innews.az/uploads/news/2026-09/_innews_3470f81b08415ada210f2b706_o.jpg
“Mercedes” pilotu Corc Rassell İtaliya Qran-prisinin üçüncü sərbəst yürüşündə ən yaxşı nəticəni göstərib.
Monzadakı bir saatlıq son məşq sessiyasında Rassell 1:22.219 nəticə ilə birinci olub. “Ferrari”nin pilotu Lyuis Hemilton ikinci, “Red Bull” sürücüsü Maks Verstappen isə üçüncü pillədə qərarlaşıb.
Rassell cümə günü keçirilən ikinci sərbəst yürüşdə də ən sürətli pilot olmuşdu. O, son cəhdində yumşaq təkərlərdən istifadə edərək nəticəsini yaxşılaşdırıb və komanda yoldaşı Kimi Antonellidən təxminən iki onda bir saniyə üstün olub.
Sessiya kifayət qədər hadisəli keçib. İlk dəqiqələrdə Aleks Albon sükanla bağlı problem yaşayıb və onun “Williams” bolidi boksa qaytarılıb. Problem aradan qaldırıldıqdan sonra tailandlı pilot trasdakı mübarizəyə qoşulub.
Kimi Antonelli sessiyanın ortalarında 1:23.032 nəticə ilə liderliyə yüksəlib. Lakin italiyalı pilot mühərrik dəyişdirilməsinə görə aldığı cərimə səbəbindən yarışa startda sonuncu sıradan başlayacaq.
“Red Bull” pilotu Liam Lawson birinci şikanda dönərək qısa müddətə sarı bayraqların dalğalanmasına səbəb olub. Pilot aşağı sürətli döngələrdə avtomobilin arxa hissəsində problemlər yaşadığını bildirib.
Son 15 dəqiqədə pilotların yumşaq təkərlərə keçməsi nəticələrin sürətlə yaxşılaşmasına səbəb olub. Rassell, Verstappen və Antonelli də yekun sürətli dövrələrini yeni yumşaq təkərlərlə tamamlayıblar.
Sessiyanın diqqətçəkən məqamlarından biri Lyuis Hemilton və Maks Verstappen arasında yaşanan insident olub. Hemilton ötmə zamanı Verstappenlə yan-yana hərəkət edib və ikinci döngəyə girişdə iki pilot arasında gərgin an yaşanıb. Hadisə hakimlər tərəfindən qeydə alınsa da, əlavə araşdırma aparılmayıb.
Yekun nəticələrə əsasən ilk onluğu Corc Rassell, Lyuis Hemilton, Maks Verstappen, Kimi Antonelli, Lando Norris, Şarl Lekler, Arvid Lindblad, Oskar Piastri, Pyer Qasli və Franko Kolapinto tamamlayıblar.
11-ci yerdə Niko Hülkenberq, 12-ci yerdə Liam Lawson, 13-cü yerdə Qabriel Bortoleto, 14-cü yerdə “Haas” pilotu Ollie Bearman qərarlaşıb.
Son sərbəst yürüş başa çatdıqdan sonra diqqətlər İtaliya Qran-prisinin sıralanma turuna yönəlib. Monzada “Qualifying” sessiyasının yerli vaxtla saat 16:00-da başlaması nəzərdə tutulub.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-09/_innews_3470f81b08415ada210f2b706_o.jpg
Пилот Mercedes Джордж Расселл показал лучшее время в третьей свободной практике Гран-при Италии на трассе в Монце.
Британец завершил часовой заезд с результатом 1:22.219, опередив пилота Ferrari Льюиса Хэмилтона и гонщика Red Bull Макса Ферстаппена.
Расселл продолжил успешное выступление после пятничной второй практики, в которой он также показал лучшее время.
Сессия прошла насыщенно. В её начале Алекс Албон столкнулся с проблемой рулевого колеса, из-за чего его автомобиль вернули в гараж Williams. После устранения неисправности тайский гонщик вернулся на трассу.
Кими Антонелли некоторое время возглавлял протокол, показав 1:23.032. При этом итальянец будет стартовать с последнего ряда в воскресной гонке из-за штрафа, связанного с плановой заменой двигателя.
Пилот Red Bull Лиам Лоусон развернулся в первом шикане, после чего на трассе на короткое время появились жёлтые флаги. Гонщик сообщил о проблемах с задней частью автомобиля в медленных поворотах.
В заключительные 15 минут большинство лидеров перешли на свежие мягкие шины, что привело к серии улучшений времени.
Одним из самых заметных эпизодов стала борьба между Хэмилтоном и Ферстаппеном. После обгона гонщики некоторое время ехали бок о бок на главной прямой, а затем оказались рядом при входе во второй поворот. Стюарды отметили эпизод, однако расследование проводить не стали.
По итогам практики первую десятку составили Джордж Расселл, Льюис Хэмилтон, Макс Ферстаппен, Кими Антонелли, Ландо Норрис, Шарль Леклер, Арвид Линдблад, Оскар Пиастри, Пьер Гасли и Франко Колапинто.
После завершения третьей практики внимание команд переключилось на квалификацию Гран-при Италии, которая должна начаться в 16:00 по местному времени.