https://www.innews.az/uploads/news/2026-09/_innews_3470f81b08415ada210f2b706_o.jpg
“Mercedes” pilotu Corc Rassell İtaliya Qran-prisinin üçüncü sərbəst yürüşündə ən yaxşı nəticəni göstərib.
Monzadakı bir saatlıq son məşq sessiyasında Rassell 1:22.219 nəticə ilə birinci olub. “Ferrari”nin pilotu Lyuis Hemilton ikinci, “Red Bull” sürücüsü Maks Verstappen isə üçüncü pillədə qərarlaşıb.
Rassell cümə günü keçirilən ikinci sərbəst yürüşdə də ən sürətli pilot olmuşdu. O, son cəhdində yumşaq təkərlərdən istifadə edərək nəticəsini yaxşılaşdırıb və komanda yoldaşı Kimi Antonellidən təxminən iki onda bir saniyə üstün olub.
Sessiya kifayət qədər hadisəli keçib. İlk dəqiqələrdə Aleks Albon sükanla bağlı problem yaşayıb və onun “Williams” bolidi boksa qaytarılıb. Problem aradan qaldırıldıqdan sonra tailandlı pilot trasdakı mübarizəyə qoşulub.
Kimi Antonelli sessiyanın ortalarında 1:23.032 nəticə ilə liderliyə yüksəlib. Lakin italiyalı pilot mühərrik dəyişdirilməsinə görə aldığı cərimə səbəbindən yarışa startda sonuncu sıradan başlayacaq.
“Red Bull” pilotu Liam Lawson birinci şikanda dönərək qısa müddətə sarı bayraqların dalğalanmasına səbəb olub. Pilot aşağı sürətli döngələrdə avtomobilin arxa hissəsində problemlər yaşadığını bildirib.
Son 15 dəqiqədə pilotların yumşaq təkərlərə keçməsi nəticələrin sürətlə yaxşılaşmasına səbəb olub. Rassell, Verstappen və Antonelli də yekun sürətli dövrələrini yeni yumşaq təkərlərlə tamamlayıblar.
Sessiyanın diqqətçəkən məqamlarından biri Lyuis Hemilton və Maks Verstappen arasında yaşanan insident olub. Hemilton ötmə zamanı Verstappenlə yan-yana hərəkət edib və ikinci döngəyə girişdə iki pilot arasında gərgin an yaşanıb. Hadisə hakimlər tərəfindən qeydə alınsa da, əlavə araşdırma aparılmayıb.
Yekun nəticələrə əsasən ilk onluğu Corc Rassell, Lyuis Hemilton, Maks Verstappen, Kimi Antonelli, Lando Norris, Şarl Lekler, Arvid Lindblad, Oskar Piastri, Pyer Qasli və Franko Kolapinto tamamlayıblar.
11-ci yerdə Niko Hülkenberq, 12-ci yerdə Liam Lawson, 13-cü yerdə Qabriel Bortoleto, 14-cü yerdə “Haas” pilotu Ollie Bearman qərarlaşıb.
Son sərbəst yürüş başa çatdıqdan sonra diqqətlər İtaliya Qran-prisinin sıralanma turuna yönəlib. Monzada “Qualifying” sessiyasının yerli vaxtla saat 16:00-da başlaması nəzərdə tutulub.

Mercedes driver George Russell set the fastest time in the final practice session for the Italian Grand Prix at Monza.
Russell topped the one-hour session with a lap of 1:22.219, finishing ahead of Ferrari’s Lewis Hamilton and Red Bull’s Max Verstappen.
The result continued Russell’s strong form after he also topped Friday’s second practice session.
The final hour of running was an eventful one. Early on, Alex Albon reported a problem with his steering wheel and his Williams was taken back into the garage. The issue was subsequently resolved and the Thai driver returned to the track.
Kimi Antonelli briefly moved to the top of the timing sheets with a 1:23.032 lap. However, the Mercedes driver is set to start Sunday’s race from the back of the grid due to a penalty related to a planned engine change.
Red Bull’s Liam Lawson suffered a spin at the first chicane, briefly bringing out yellow flags. The New Zealander reported that he was struggling with the rear of the car in low-speed corners.
The final 15 minutes saw several leading drivers switch to fresh soft tyres, triggering a series of improvements on the timing screens.
One of the most notable moments came when Lewis Hamilton and Max Verstappen battled for track position. Hamilton made an overtake before the two ran side-by-side down the main straight and had a tense moment approaching Turn 2. The stewards noted the incident but decided not to investigate further.
The top 10 at the end of the session consisted of George Russell, Lewis Hamilton, Max Verstappen, Kimi Antonelli, Lando Norris, Charles Leclerc, Arvid Lindblad, Oscar Piastri, Pierre Gasly and Franco Colapinto.
With final practice complete, attention now turns to qualifying for the Italian Grand Prix, which is scheduled to begin at 1600 local time.