https://www.innews.az/uploads/news/2022-11/_innews_396f5948026de58570986c146_o.jpg
16 noyabr 2022-ci il tarixində Alman-Azərbaycan Xarici Ticarət Palatası (AHK Azərbaycan) 90- a yaxın biznes nümayəndəsinin iştirakı ilə AHK Üzvlərinin Ümumi Yığıncağını təşkil edib. Bütün AHK üzvlərini bir yerə toplayan Üzvlər Yığıncağı ildə iki dəfə keçirilir və tədbirdə AHK Azərbaycanın son yarım il ərzində təşkil etdiyi tədbirlər və əldə olunmuş nəaliyyətlər təqdim olunur.
Tədbirdə, həmçinin Palatanın idarə heyətinin yeni üzvləri seçilib. Tədbiri salamlama nitqi ilə açan AHK idarə heyətinin sədri cənab Fərid İsayev görüşün proqramını qısa şəkildə iştirakçılara təqdim edib. Palatanın gərgin əməyini yüksək qiymətləndirən sədr üzvlərin sayının artmasını, AHK Azərbaycanın İşçi Qruplarının güclənməsini və Almaniyadan çox sayda nümayəndə heyətlərinin Azərbaycana uğurlu səfərlərini özəlliklə vurğulayıb.
Almaniyanın Azərbaycandakı səfiri Dr. Ralf Horlemann AHK üzvlərini salamlayaraq, səfirlikdən yeniliklərlə bağlı çıxış edib və Azərbaycan ilə Almaniya arasında iqtisadi əlaqələrin əhəmiyyətini vurğulayıb.
“Azərbaycan Almaniyanın regionda əhəmiyyətli iqtisadi tərəfdaşıdır. Alman şirkətləri və investorları üçün bir çox sahədə, əsasən də Qarabağ iqtisadi rayonunun yenidən qurulmasında böyük imkanlar görürəm.”
Daha sonra AHK Azərbaycanın icraçı direktoru cənab Tobias Baumann AHK Azərbaycanın fəaliyyəti, o cümlədən ötən ilin nəaliyyətləri və növbəti illərdə nəzərdə tutulan layihələr haqqında qısa hesabatı qonaqlara təqdim edib.
“Son yarım il ərzində, yəni ötən ilin sonuncu Üzvlər Yığıncağından etibarən AHK Azərbaycana 12 yeni şirkət üzv olub və hal-hazırda Almaniya və Azərbaycandan iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrini təmsil edən 175 şirkət Palatamızın üzvüdür. Sevindirici haldır ki, Palatamızın keyfiyyətli işi və öhdəliyi sənayenin müxtəlif sahələrindən yeni şirkətləri özünə cəlb etməyi bacarır.”
Üzvlərin Ümumi Yığıncağının qərar qəbul etməsi üçün kvorumun təyin edilməsi və seçki komissiyasının müəyyən edilməsindən sonra bütün namizədlər öz təqdimatları ilə çıxış ediblər. Aşağıda AHK Azərbaycanın İdarə heyətinin yeni üzvləri ilə tanış ola bilərsiniz.
Cənab Fərid Quliyev - PAŞA Bank ASC-nin korporativ bankçılıq departamentinin direktoru
Cənab Anar Həsənov - Yelo Bank ASC-nin idarə heyətinin sədri
Cənab Əliyar Haşımlı - Leistritz Pumpen GmbH şirkətinin biznesin inkişafı üzrə meneceri
Dr Michael Hilmer - Uniper Global Commodities SE şirkətinin cənub regionu ölkələrinin qaz təchizatı üzrə vitse-prezidenti
Cənab Emin İlyas - Bioropean MMC-nin təsisçisi və direktoru
Dr Henning Sasse - Norm ASC-nin şirkətinin baş icraçı direktoru
Cənab Tobias Baumann - AHK Azərbaycanın icraçı direktoru
İdarə heyəti üç il müddətinə təyin olunur.
Bundan sonra AHK Azərbaycanın yeni üzvləri təqdim olunub və tədbir Süleymanbəyli Qrupunun ifasında canlı musiqinin müşayiətində işgüzar şam yeməyi ilə yekunlaşıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-11/_innews_396f5948026de58570986c146_o.jpg
On 16 November 2022, the German-Azerbaijani Chamber of Commerce (AHK Azerbaijan) organised the AHK Members’ Assembly, with the participation of around 90 business representatives. The AHK Members` Assembly is an event organised twice a year, gathering all AHK Members together to discuss the activities and achievements of AHK Azerbaijan over the past half year. During the meeting, the elections for the new Board of Directors were held.
The meeting was opened by Mr Farid Isayev, Chairman of AHK Board of Directors, who delivered a welcoming speech and shortly introduced the agenda of the event. Commending the hard work of the Chamber, the Chairman emphasised an increasing membership, achievements in strengthening AHK Working Groups and organising physical delegation trips.
Welcoming AHK members, H. E. Dr Ralf Horlemann, German Ambassador to Azerbaijan, shared the news from the Embassy and emphasised the importance of economic relations between Azerbaijan and Germany.
“Azerbaijan is the key economic partner for Germany in the region. I see huge opportunities for German companies and investors in several sectors, mainly in reconstructing the Karabakh economic region.”
Following this, Mr Tobias Baumann, Executive Director of AHK Azerbaijan, presented a brief report of the activities of AHK Azerbaijan, including last year’s achievements and plans for the next period.
“During the last half year, from the last Assembly, 12 new companies have become members of AHK Azerbaijan. Now, we count 175 members from Germany and Azerbaijan representing various sectors of the economy. We are proud of the fact that quality work and commitment of our Chamber attract new companies from various industries.”
After determining the quorum of the Assembly and announcing the Election Commission, all candidates for the Board delivered their presentations. Below is the new Board of Directors elected by the AHK Members.
Mr Farid Guliyev - Director of the Corporate Banking Department at the PASHA Bank OJSC
Mr Anar Hasanov - Chairman of the Management Board at the Yelo Bank OJSC
Mr Aliyar Hashimli - Business Development Manager at Leistritz Pumpen GmbH
Dr Michael Hilmer - Vice President of Gas supply for the Southern Region at Uniper Global Commodities SE
Mr Emin Ilyas - Founder and Director of the Bioropean LLC
Dr Henning Sasse - CEO of the Norm OJSC
Mr Tobias Baumann - Executive Director of AHK Azerbaijan
The term of the Board lasts for three years.
The meeting was concluded with officially approving and introducing the new members of AHK Azerbaijan followed by a business reception accompanied by live music by Suleymanbeyli Group.