https://www.innews.az/uploads/news/2026-09/_innews_8e1c7908936ece460816f725c_o.jpg
Bu gün Bakıda beynəlxalq “Alufar IRONMAN 70.3” triatlon yarışı çərçivəsində tədbirlərə start verilib.
Bakı Bulvarının “Yeddi gözəl” fəvvarəsinin qarşısındakı ərazidə “IRONMAN” kəndi və əyləncə zonası fəaliyyətə başlayıb. Ziyarətçilər burada “IRONMAN” ab-havasını yaxından hiss edə, müxtəlif əyləncəli və interaktiv fəaliyyətlərdə iştirak edə, əsas yarış ərəfəsində asudə vaxtlarını səmərəli keçirə bilərlər.
Bu gün, həmçinin sentyabrın 5-də keçiriləcək “Alufar IRONMAN 70.3 Baku” triatlon yarışında iştirak edəcək idmançıların qeydiyyatına başlanılıb.
Tədbirin əsas yarışı sentyabrın 5-də keçiriləcək. Dünyanın 62 ölkəsindən idmançılar start xəttinə çıxacaqlar. “IRONMAN 70.3” yarışı 1,9 kilometr üzgüçülük, 90 kilometr velosiped və 21,1 kilometr qaçış olmaqla üç mərhələdən ibarətdir. Yarışlar kişilər və qadınlar arasında 13 yaş kateqoriyası üzrə keçiriləcək.
“Alufar IRONMAN 70.3” çərçivəsində estafet yarışı da keçiriləcək. Kişilər, qadınlar və qarışıq komandalar arasında təşkil olunacaq yarışda ümumilikdə 47 komanda iştirak edəcək. Yarışın yekunlarına əsasən ən aktiv üç klub da mükafatlandırılacaq.
“IRONMAN 70.3 Baku” yarışında kişi və qadınlar arasında ən yaxşı nəticə göstərən 25 idmançı 2027-ci ildə ABŞ-da keçiriləcək “IRONMAN 70.3” Triatlon üzrə Dünya Çempionatına vəsiqə qazanacaq.
“Alufar IRONMAN 70.3 Baku” tədbiri çərçivəsində sentyabrın 4-də uşaqlar üçün “IRONKIDS”, eləcə də “Fun Run” qaçışları keçiriləcək. “IRONKIDS” yarışında 5–8 yaşlı uşaqlar 500 metr, 9–13 yaşlı iştirakçılar 1 kilometr, 14–17 yaşlı iştirakçılar isə 2 kilometr məsafə qət edəcəklər. 5 kilometrlik “Fun Run” qaçışında isə 18 yaşdan yuxarı şəxslər iştirak edə bilərlər. Hər iki yarışa qeydiyyat hazırda davam edir.
Qeyd edək ki, yarışlar Azərbaycan Respublikasının Gənclər və İdman Nazirliyi, Azərbaycan Triatlon Federasiyası və Bakı Şəhər Halqası Əməliyyat Şirkətinin təşkilatçılığı ilə baş tutacaq.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-09/_innews_8e1c7908936ece460816f725c_o.jpg
На территории Бакинского бульвара, у фонтана «Семь красавиц», открылись Деревня IRONMAN, а также развлекательная зона. Здесь гости смогут окунуться в атмосферу IRONMAN, принять участие в различных активностях и провести время в преддверии главного старта.
Также сегодня началась регистрация спортсменов, которые 5 сентября выйдут на старт «Alufar IRONMAN 70.3».
Главное событие мероприятия состоится 5 сентября. На старт выйдут спортсмены из 62 стран мира. Дистанция «IRONMAN 70.3» включает 1,9 километра плавания, 90 километров велогонки и 21,1 километра бега. Участники «IRONMAN 70.3» будут соревноваться в мужском и женском зачетах в 13 возрастных категориях. Также пройдет эстафета, в которой примут участие 47 мужских, женских и смешанных команд. По итогам соревнований будут также награждены три самых активных клуба.
По 25 спортсменов, показавших лучшие результаты на «IRONMAN 70.3 Baku» в мужском и женском зачетах, получат путевки на чемпионат мира по триатлону «IRONMAN 70.3», который пройдет в США в 2027 году.
В рамках «Alufar IRONMAN 70.3 Baku» 4 сентября пройдут детский забег «IRONKIDS», а также «Fun Run». Участники «IRONKIDS» в возрасте от 5 до 8 лет преодолеют дистанцию 500 метров, дети 9-13 лет - 1 километр, а подростки 14–17 лет - 2 километра. В 5-километровом забеге «Fun Run» смогут принять участие все желающие старше 18 лет. Регистрация на оба забега продолжается.
Отметим, что соревнования пройдут при организации Министерства молодежи и спорта Азербайджанской Республики, Федерации триатлона Азербайджана и Операционной компании Baku City Circuit.